НовиниУкраїна

Рада може прийняти Закон про тимчасово окуповані території України

21.07.2016 / 09:13
9865
+A
-a

Рада може прийняти Закон про тимчасово окуповані території України

До Верховної Ради України подано проект Закону № 3593-д «Про тимчасово окуповану територію України», над яким працювало 28 народних депутатів.

Законопроект має за мету підвищити ефективність політики держави щодо тимчасово окупованої території, створити комплекс засобів для захисту прав і свобод громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території України та національних інтересів України, створення правових механізмів відновлення суверенітету та правопорядку на території, звільненій від тимчасової окупації, адаптації мешканців звільненої території до мирного життя, відновлення справедливості та порозуміння у суспільстві.

Законопроектом визначено що тимчасово окупована територія України– це територія України, захоплена Збройними Силами Російської Федерації та незаконними воєнізованими чи збройними формуваннями, створеними, фінансованими чи контрольованими Російською Федерацією, та фактично контрольована Російською Федерацією за допомогою органів окупаційної адміністрації.Тимчасово окупованою територією визнається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води цих територій; внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова; територія окремих районів і адміністративно-територіальних одиниць Донецької та Луганської областей; внутрішні морські води і територіальне море України вздовж узбережжя окупованої частини Донецької області; повітряний простір над цими територіями.При цьому тимчасово окупована територія є невід’ємною частиною території України.

Органи державної влади та місцевого самоврядування на тимчасово окупованій території не діють з дня початку тимчасової окупації такої території до дня її звільнення від тимчасової окупації.

Діяльність органів окупаційної адміністрації визнається незаконною, а будь-який виданий ними акт (рішення, документ) є нікчемним і не створює юридичних наслідків.

Україна не несе відповідальності за захист життя, здоров’я та збереження майна осіб на тимчасово окупованій території. Обов’язок щодо соціального та пенсійного забезпечення осіб, які проживають на тимчасово окупованій території, покладений на Російську Федерацію як державу-окупанта відповідно до норм і принципів міжнародного права.

На Російську Федерацію як на державу-окупанта покладається відповідальність за порушення визначених Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина на тимчасово окупованій території.

Примусове автоматичне набуття громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, громадянства Російської Федерації чи громадянства інших держав не визнається Україною та не є підставою для втрати громадянства України.

На окупованих територіях заборонено організовуватита проводити вибори Президента України, народних депутатів, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост, всеукраїнський референдум, місцевий референдум та будь-які голосування громадян України.

Також у законопроекті визначено правовий режим майна на тимчасово окупованій території. Зокрема, за державою Україна зберігається право власності та інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, зокрема земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.За фізичними особами, незалежно від набуття ними статусу внутрішньо переміщеної особи чи іншого спеціального правового статусу, та юридичними особами приватного права зберігається право власності та інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, зокрема земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території, якщо воно набуте відповідно до законів України.Набуття права власності та інших речових прав на нерухоме майно на тимчасово окупованій території дозволене виключно шляхом спадкування.

Будь-який правочин, вчинений з порушенням вимог цього Закону, інших законів України, вважається нікчемним з моменту вчинення і не створює юридичних наслідків.

З дня початку тимчасової окупації законопроектом передбачено запровадження мораторію на нарахування пені та штрафів на основну суму заборгованості за договорами позики та кредитними договорами внутрішньо переміщених осіб з тимчасово окупованої території та юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, які до набрання чинності цим Законом провадили господарську діяльність на тимчасово окупованій території.

Підсудність судових справ судам, розташованим на тимчасово окупованій території, визначає Рада суддів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України та з урахуванням географічної наближеності до відповідної тимчасово окупованої території.

Після деокупації цих територій на них запроваджується воєнний стан терміном не менше ніж на один рік та утворюються військові адміністрації.Після припинення чи скасування правового режиму воєнного стану військові адміністрації реорганізують у відповідні місцеві державні адміністрації.

На держадміністрації покладається оцінка матеріальної та моральної шкоди, завданої збройною агресією Російської Федерації проти України. Для цього формуються відповідні комісії з оцінки матеріальної шкоди. При цьому Україна надає особам, які постраждали від збройної агресії Російської Федерації проти України, вторинну правову допомогу з метою звернення до Європейського Суду з прав людини з позовами про відшкодування заподіяної Російською Федерацією моральної та матеріальної шкоди.

З метою досягнення порозуміння на території, звільненій від тимчасової окупації, створюється Національна комісія з порозуміння, до складу якої входять представники від Верховної Ради, Кабінету Міністрів та Президента.

Нацкомісія збирає дані про осіб, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, пов’язаних зі збройною агресією Російської Федерації проти України та тимчасовою окупацією територій; посадових та службових осіб органів окупаційної адміністрації, які виконували організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції; осіб, які здійснювали публічні заклики спрямовані на сприяння тимчасовій окупації території України; керівників підприємств, установ, організацій, які діяли на тимчасово окупованій території та перебували у фактичному підпорядкуванні органів окупаційної адміністрації; керівників (директорів, завідуючих), вихователів усіх спеціальностей та вчителів усіх спеціальностей дошкільних навчальних закладів; керівників, педагогічних працівників, психологів, бібліотекарів, інших спеціалістів загальноосвітніх навчальних закладів; керівників, наукових, науково-педагогічних, педагогічних працівників у вищих навчальних закладах, які працювали в незаконних навчальних закладах на тимчасово окупованій території.

Щодо таких осіб приймається рішення про довічну заборону вступати на військову службу; вступати на службу в правоохоронних органах, інших органах державної влади; обіймати посаду в прокуратурі; займати посаду судді; вступати на дипломатичну службу; займати посади державної служби категорії «А» та отримувати дозволи на носіння зброї.

У разі прийняття Закону та з дня вступу його в дію втратять чинність закони України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», «Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України», «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» та «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

Однак варто зауважити, що майже півтора місяці Верховна Рада не працюватиме. 6 вересня відкриється п’ята сесія парламенту. Якщо не буде змін у роботі парламенту, то відповідний законопроект можуть ухвалити не раніше осені.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про стан судової реформи, недоліки суду присяжних та причини невиконання судових рішень – в інтерв’ю з керівником проекту ЄС «Право-Justice» Довидасом Віткаускасом Феміда Про стан судової реформи, недоліки суду присяжних та причини невиконання судових рішень – в інтерв’ю з керівником проекту ЄС «Право-Justice» Довидасом Віткаускасом
Проект «Право-Justice» надає підтримку реформ у сфері правосуддя, серед яких - перезавантаження судової влади через...
Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику Справа Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику
Вдалі жарти – показник здорового духу людини, великий запас позитиву і ставлення до щоденних проблем. А ще гумор – ...
Травень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15
15.05.2019 09:00:00 - Kyiv Law & Trade Forum 2019
16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
15.05.2019 09:00:00 - Kyiv Law & Trade Forum 2019
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика