Представництво інтересів в судах
НовиниУкраїна

Найголовніше за тиждень: прийняття Закону про КСУ, конкурс до Верховного Суду, розгляд пенсійної реформи та скорочення бюджетних місць на правничі спеціальності

15.07.2017 / 09:00
1599
+A
-a

Найголовніше за тиждень: прийняття Закону про КСУ, конкурс до Верховного Суду, розгляд пенсійної реформи та скорочення бюджетних місць на правничі спеціальності

Прийнято Закон про Конституційний Суд України

Верховна Рада прийняла у другому читанні та в цілому Закон України  «Про Конституційний Суд України».

Таким чином, Рада імплементувала зміни до Конституції України в частині правосуддя, визначила порядок організації та діяльності Конституційного суду.

Згідно з законом, до складу Конституційного суду увійде 18 суддів: по 6 суддів призначають Президент України, Верховна Рада і з'їзд суддів України. Конституційний суд отримає повноваження на здійснення конституційних проваджень за умови вступу в повноваження не менше двох третин суддів.

Закон передбачає, що в складі КС діятиме Велика палата, 2 сенати і 6 колегій.Велика палата уповноважена розглядати питання щодо відповідності Конституції правових актів та законів парламенту, президента, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим. Також палата офіційно тлумачить Конституцію і розглядає конституційність питань, які пропонуються на референдум.

Сенат діятиме у складі 9 суддів і розглядає питання щодо конституційності законів України, їх окремих положень за скаргами.

Кожна з 6 колегій діятиме у складі 3 суддів Конституційного суду. До її повноважень належить відкриття конституційних проваджень за поданнями, зверненнями, скаргами.

 Відповідно до закону, формами звернення до суду є конституційне подання, конституційне звернення і конституційна скарга.

Повноваження Конституційного Суду розширюються у зв’язку із запровадженням інституту конституційної скарги. Конституційний Суд вирішуватиме питання про відповідність Конституції України законів України (їх окремих положень) за конституційною скаргою особи, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України суперечить Конституції України.

Окрім цього, КСУ вирішуватиме питання про відповідність Конституції України законів, актів Верховної Ради, Президента, Кабінету Міністрів України, офіційне тлумачитиме Конституцію України та надаватиме висновки про відповідність Конституції України питань, які пропонуються для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою, та щодо відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції України вимогам статей 157 і 158 Конституції України.

Верховна Рада завершила роботу, не прийнявши нове процесуальне законодавство

14 липня завершилася шоста сесія Верховної Ради України восьмого скликання, за час роботи якої народні депутати ухвалили 125 законів. Однак зміни до процесуальних кодексів так і не було прийнято.

Нагадаємо, що у червні парламент прийняв за основу законопроект про внесення змін до процесуального законодавства, який передбачає повне оновлення Цивільного процесуального кодексу України, Господарського процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства, а також внесення окремих змін до Кодексу законів про працю, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального, Сімейного, Цивільного  та Кримінально-виконавчого кодексів України.

До нього було висловлено чимало зауважень, однак планувалося, що його приймуть в цілому як закон до завершення сесії. 

Тепер відповідний законопроект чекатиме розгляду до вересня, коли народні депутати зберуться на чергову сесію. 

Рейтинг кандидатів до Верховного Суду оприлюднять до 1 серпня

Вища кваліфікаційна комісія суддів України оприлюднить рейтинг кандидатів у Верховний Суд до 1 серпня 2017 року.

Пленарні засідання планують завершити на наступному тижні. Останнє засідання заплановане на 17 липня, на якому розглянуть питання щодо продовження участі у конкурсі до Верховного Суду суддів Вищого адміністративного суду Нінель Маринчак, Миколи Сіроша та судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Ольги Ступак. Також на 17 липня заплановано продовжити розгляд питання щодо подальшої участі у конкурсі голови окружного адмінсуду Києва Павла Вовка та судді Верховного Суду України Людмили Охрімчук.

Нагадаємо, що загалом Комісія вирішує питання доброчесності 115 кандидатів до Верховного Суду. Ті кандидати, які не переконали членів Комісії у своїй доброчесності, залишають конкурс, а ті, що отримали 11 і більше голосів членів ВККСУ, продовжують участь у ньому. Ці кандидати будуть внесені до рейтингового списку, який мають сформувати до 1 серпня. Потім цей список передадуть до Вищої ради правосуддя, яка вноситиме рекомендації Президенту про призначення суддів нового Верховного Суду.

Набув чинності Закон про одноразову допомогу поліцейським

12 липня набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 97 Закону України “Про Національну поліцію” щодо виплати одноразової грошової допомоги поліцейському», прийнятий Верховною Радою України 8 червня.

Положення закону поширюються на поліцейських, яким встановлено інвалідність, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) отриманого під час виконання ним службових обов’язків, пов’язаних із виконанням повноважень та основних завдань поліції, або внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням ним служби в поліції.

Також цим Законом вирішується питання щодо соціального захисту колишніх працівників міліції, які перейшли на службу до поліції (нині поліцейські), стосовно виплати такої грошової допомоги.

Відповідна одноразова грошова допомога виплачується Національною поліцією. Водночас Законом не передбачається розширення кола осіб, які мають право на отримання одноразової допомоги чи збільшення її розміру.

Додамо, за колишніми працівниками міліції, які не перейшли на службу до поліції, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про міліцію» і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Законом передбачено, що Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня опублікування Закону, має привести свої нормативно-правові акти, а також акти міністерств й інших центральних органів виконавчої влади у відповідність із цим Законом.

Пенсійна реформа пройшла перше читання

Верховна Рада прийняла за основу проект Закону № 6614 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».

Ним пропонується відновити диференціацію розмірів пенсій залежно від заробітку, замінити механізм відшкодування пільгових пенсій на сплату єдиного внеску і переглянути умови призначення пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Документ передбачає здійснення з 1 жовтня 2017 року перерахунку пенсій із використанням єдиного показника середньої зарплати на рівні 3 764, 40 грн; показника вартості одного року страхового стажу, зниженого з 1,35 до 1 відсотка та страхового стажу на рівні 30 років для жінок та 35 років для чоловіків для обчислення пенсії в мінімальному розмірі і доплати за понаднормовий стаж (стаж понад 30/35 років).

На перехідний період для нових пенсій  вартість року стажу 1,35% зберігається до кінця 2017 року, в тому числі при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. При призначенні пенсій у 2018 році при вартості року стажу 1% використовуватиметься  показник середньої заробітної плати за два останні роки, з 2019 року - показник середньої заробітної плати за три останні роки. Передбачається автоматичний перерахунок пенсій, призначених за спеціальними законами.

Документ передбачає відновлення з 1 жовтня 2017 року виплати пенсій працюючим пенсіонерам у повному розмірі.

Окрім того, будуть переглянуті розмір та умови призначення мінімальної пенсії за віком. На рівні прожиткового мінімуму пенсія в мінімальному розмірі призначатиметься особам, в яких наявний страховий стаж 30/35 років для жінки та чоловіка. З 1 січня 2018 року гарантія щодо забезпечення виплати пенсій в мінімальному розмірі на рівні 40 відсотків від мінімальної заробітної плати, але не менше ніж розмір прожиткового мінімуму, забезпечуватиметься особам, в яких наявний страховий стаж 30/35 років, після досягнення ними 65 років. 

У разі відсутності повного стажу – виплачується розрахована пенсія. Доплата до прожиткового мінімуму до 65 років здійснюється з урахуванням доходу. Змінюється розрахункова величина для визначення мінімального розміру пенсії для шахтаря з 80 % середньої заплати шахтаря на 80% середньої заробітної плати.

Передбачається, що в 60 років на пенсію виходитимуть ті особи, які на 1 січня 2018 року матимуть 25 років страхового стажу. Діапазон вимоги щодо страхового стажу щороку збільшується на 12 місяців до досягнення 35 років в 2028 році.

У 63 роки – ті особи, які на 1 січня 2018 року мають 15 років страхового стажу, проте які не мають 25 років, у 65 років – ті, хто на цю дату мають 15 років страхового стажу, проте які не мають 25 років, тобто ті, в кого на 1 січня 2019 року буде 15 років страхового стажу, проте не буде 16 років та, відповідно у 2028 році буде 15 років, проте не матимуть 25 років.

Особам, в яких не буде 15 років страхового стажу призначатиметься державна соціальна допомога після досягнення 65 років.

Також пропонується змінити механізм відшкодування пільгових пенсій на сплату роботодавцями підвищеної стави внеску. Так, з 1 січня 2018 року для підприємств скасовується відшкодування пільгових пенсій і запроваджується підвищена ставка єдиного внеску (15% та 7%) залежно від умов праці.

Уряд скоротив держзамовлення на правничі спеціальності

Кабінет Міністрів України прийняв постанову про зменшення кількості державних місць за спеціальностями право та міжнародне право.

Порівняно із минулим роком  державне замовлення юристів зменшено на 18,7% і в тому числі за денною формою навчання - на 20,7%. Також зменшення передбачено і для економічних спеціальностей.

Водночас уряд збільшив державне замовлення за спеціальностями,що готують фахівців технічного профілю, зокрема «Транспорт», «Природничі науки», «Механічна інженерія», «Автоматизація і приладобудування».

Загальна кількість абітурієнтів, які зможуть навчатись за державний кошт, у 2017 році становитиме 212 388 осіб. Це менше затверджених у 2016 році показників на 20,7%. Значна частка скорочення обсягів держзамовлення у 2017 році спричинена припиненням набору абітурієнтів за освітньо-кваліфікаційним рівнем “спеціаліст”.

На фінансування держзамовлення у 2017 році виділено 23,7 млрд грн. На підготовку фахівців із вищою освітою буде використано 22,1 млрд грн; на підготовку робітничих кадрів – 0,38 млрд грн; на підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів (післядипломна освіта) – 1,16 млрд грн.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Суддя-спікер Інгулецького районного суду про новели відеофіксації судових засідань Феміда Суддя-спікер Інгулецького районного суду про новели відеофіксації судових засідань
Суддя-спікер Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області В’ячеслав Мазуренко розповів ...
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули численні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Лютий 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6
06.02.2019 08:30:00 - Legal Banking Forum 2019
7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
ЗАХОДИ
06.02.2019 08:30:00 - Legal Banking Forum 2019
19.02.2019 13:00:00 - Насіннєвий форум 2019
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика