НовиниУкраїна

Реструктуризація валютних кредитів за новими правилами: урядова ініціатива вже у парламенті

05.02.2016 / 09:13
4881
+A
-a

Реструктуризація валютних кредитів за новими правилами: урядова ініціатива вже у парламенті

Кабінет Міністрів України нарешті зареєстрував у парламенті законодавчу ініціативу щодо реструктуризації зобов’язань громадян України за кредитами в іноземній валюті, підготовку якої було анонсовано ще у жовтні минулого року.

Поданий законопроект є спільним напрацюванням Міністерства фінансів, Національного банку та Незалежної асоціації банків України. До того ж Міжнародний валютний фонд також схвалив цей документ, погодившись з пропозицією банківського сектору про списання боргів за валютними кредитами на придбання житла, хоча раніше був категорично проти цього.

Як зазначено у пояснювальній записці, метою проекту Закону № 4004 "Про реструктуризацію зобов’язань громадян України за кредитами в іноземній валюті, що отримані на придбання єдиного житла (іпотечні кредити)" є зменшення фінансового навантаження на фізичних осіб - позичальників, які мають кредити в іноземній валюті, що були отримані на придбання єдиного житла.

Проект передбачає зовсім інший підхід, на відміну від нещодавно відхиленого і ветованого Президентом закону, до вирішення проблеми  валютного кредиту - диференційований, з урахуванням категорії позичальника та майна, придбаного за рахунок валютного кредиту. Виходячи з цього, визначається та частина боргу, яка підлягатиме списанню.

Законопроектом визначено, що реструктуризації підлягатимуть кредити:

1) що отримувались позичальниками для придбання єдиного житла за умови відсутності іншої житлової нерухомості у власності;

2) залишок заборгованості за якими не перевищує 2,5 млн грн станом на 1 січня 2015 року (близько 150 тис. дол. США);

3) станом на 1 січня 2014 року за якими відсутня неповернена прострочена заборгованість за договором про надання іпотечного кредиту в іноземній валюті або вона погашена до моменту реструктуризації.

При цьому кредитні зобов'язання будуть переведені з іноземної валюти в гривню за курсом НБУ на дату реструктуризації.

Для різних груп позичальників передбачено такі умови прощення частини боргу:

- позичальникам, які мають єдине житло, банк зобов’язаний здійснити прощення (анулювання) не менш як 25% реструктуризованої заборгованості;

- позичальникам, які мають єдине соціальне житло (квартири – 60 кв. м, будинки 120 кв. м) - не менше 50%;

- інвалідам 1 групи, учасникам АТО, ветеранам, багатодітним та сім’ям з дитиною - інвалідом 1 групи, які мають єдине житло, - не менше 50%;

- інвалідам 1 групи, учасникам АТО, ветеранам, багатодітним; сім’ям з дитиною - інвалідом 1 групи, які мають єдине соціальне житло, - не менше 70%;

- учасникам АТО, які під час АТО отримали інвалідність 1 групи, які мають єдине житло, - не менше 80%, які мають єдине соціальне житло, - 100%;

- спадкоємцям учасників АТО, які загинули в АТО, - 100%.

Протягом 3-х років процентна ставка за реструктуризованим кредитом буде фіксованою - на рівні тієї, за якою був наданий кредит в іноземній валюті. Після спливу трирічного терміну діятиме ринковий механізм визначення відсоткової ставки, за якою обслуговуватиметься кредит - на рівні  українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб у гривні (для депозитів на 12 місяців)  + 3 %.

Також позичальникам простять штрафні санкції, які виникли через неналежне виконання ними своїх зобов’язань з 01.01.2014 року.

Окрім умов реструктуризації, законопроект визначає й особливості звернення стягнення на предмет іпотеки та відступлення права вимоги за договором про надання іпотечного кредиту в іноземній валюті на придбання житла.

Крім того, законопроект вирішує питання припинення дії мораторію  на звернення стягнення на майно, яке виступає забезпеченням за кредитами фізичних осіб, встановленого Законом № 1304-VII "Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті". Законопроект передбачає припинення дії зазначеного мораторію через 6 місяців, що забезпечить достатній час позичальникам для подання заяв банкам про реструктуризацію своїх зобов’язань та банкам – для здійснення відповідних операцій.

Варто зазначити, що вчора Верховна Рада переголосувала порядок денний четвертої сесії восьмого скликання, в якому, зокрема, є відповідний законопроект. Тому валютним позичальникам залишається сподіватися на його прийняття вже найближчим часом.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Довіра до суду donum auctoris Довіра до суду
Довіра до суду не існує окремо від довіри до влади. Наше внутрішнє ставлення до рішень, які виносить суддя, отото...
Трагедія однієї сім'ї Справа Трагедія однієї сім'ї
Кожна судова справа – це історія, історія окремих людей або й цілих сімей, історія про кохання та зраду, історія ...
Грудень 2017
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
ЗАХОДИ
16.12.2017 09:00:00 - Технології та право
Опитування
  • Що найбільш негативно впливає на рівень довіри до суду в Україні?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика