НовиниУкраїна

Робочі групи щодо скасування Господарського кодексу можуть запрацювати вже у лютому

23.01.2016 / 09:06
2604
+A
-a

Робочі групи щодо скасування Господарського кодексу можуть запрацювати вже у лютому

Під час обговорення питань стосовно скасування Господарського кодексу представники Мін’юсту заявили, що у лютому 2016 року відповідні робочі групи з питань скасування Господарського кодексу при Міністерстві юстиції розпочнуть роботу.

Раніше Міністерство юстиції України пропонувало такий план дій:

- створення спеціальної експертної групи з представників професійного та наукового співтовариства, бізнесу, неурядових організацій та Міністерства юстиції;

- аналіз Господарського кодексу і виділення норм, існування яких не має юридичного та економічного сенсу;

- розгляд решти норм і аналіз можливості та доцільності їх перенесення в інші нормативно-правові акти з видаленням дублюючих положень;

-  підготовка законопроекту, який скасовував би ГК і одночасно переносив норми, що пройшли подвійну перевірку, у відповідні нормативно-правові акти;

- обговорення законопроекту спеціальною експертною групою і подальша робота для його прийняттям.

Як зазначив заступник Міністра юстиції з питань євроінтеграції Сергій Пєтухов, робочі групи щодо скасування або змін до Господарського кодексу перебувають на стадії формування. Наступного місяця вони почнуть роботу, яка є досить об'ємною і не відбуватиметься швидко. Через кілька місяців буде презентовано концепцію, яку до кінця року може розглянути парламент.

За словами Міністра юстиції Павла Петренка, чинний Господарський кодекс є застарілим. Він містить норми, які дають можливість суб'єктам господарювання по-різному застосовувати їх і використовувати це під час судових спорів. Крім того, дублювання у Господарському кодексі норм інших законодавчих актів призвело до того, що наразі важко визначити який суд - господарський, адміністративний чи місцевий - має розглядати позов.

"У 2003 році були прийняті два дуже серйозні акти: це - Цивільний кодекс і Господарський кодекс. Якщо Цивільний кодекс - це було напрацювання нового нерадянського громадянського закону, який був орієнтований на європейське майбутнє, то Господарський кодекс - це був компроміс. Фактично цим ГК багато речей було законсервовано ще з радянських часів, з радянського законодавства", - зазначив Петренко.

Під час обговорення Пєтухов заявив, що основні регулятори, яких безпосередньо стосуються норми Господарського кодексу, одноголосно заявили: кодекс містить застарілі норми, які дублюють галузеве законодавство, вони не модернізувалися останні 10 років, тому сьогодні не відображають реального стану речей, заважають веденню бізнесу.

За його словами, зокрема, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відзначає, що у Господарському кодексі дублюються норми спеціальних законів, які стосуються питань діяльності на фондовому ринку. Міністерство екології та природних ресурсів стверджує, що глава 15 ГК дублює чинні норми в галузевих актах, зокрема, у Земельному кодексі та інших кодифікованих актах. Антимонопольний комітет України зазначає, що глави 3 і 28 ГК відображають положення не чинного нині закону, при цьому антимонопольне законодавство порівняно з цим кодексом зробило значний крок вперед. У Національному банку вважають, що норми ГК не узгоджуються з нормами спеціальних законів "Про Національний банк України", "Про банки і банківську діяльність". При цьому існують протиріччя у тлумаченні термінів, що створює проблеми при застосуванні норм права.

Разом з тим регулятори висловилися за збереження чи перенесення до інших нормативних актів низки чинних позитивних норм, що містяться в Господарському кодексі.

"Сформована в Мін'юсті робоча група буде працювати саме над цими змінами", - сказав Пєтухов.

За словами голови Третейського суду при ICC Ukraine Тараса Шепеля, бізнес вітатиме будь-яке спрощення законодавства, регулювання, усунення дублювання та створення інших умов, які сприятимуть інвестиційній привабливості України. За словами Шепеля, у світі використовуються терміни "комерція", "торгівля", які в Україні не мають розповсюдження. Тому трансформація законодавства у цій сфері повинна привести у відповідність господарські відносини, бізнес-контакти з їх нормативними визначеннями.

Варто зазначити, що ініціювання скасування Господарського кодексу значною мірою пов’язано з поліпшення інвестиційного клімату, зокрема для залучення інвестицій з Європи, адже у європейському законодавстві діють торгові кодекси, однак одночасно цей процес має враховувати і ті особливості, які вже склалися у діяльності українських суб’єктів господарювання та певну спеціалізацію у вирішенні спорів між такими суб’єктами, що є не менш важливим для бізнесу.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа: чому вчить досвід Польщі donum auctoris Судова реформа: чому вчить досвід Польщі
Політикам і певною мірою юристам видавалося та видається, що судова реформа – це їхня справа, це занадто близько ...
Липень 2017
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7
07.07.2017 17:00:00 - V Форум Global Ukrainians
8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
07.07.2017 17:00:00 - V Форум Global Ukrainians
Опитування
  • Що найбільш негативно впливає на рівень довіри до суду в Україні?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика