НовиниУкраїна

Розробники законопроекту «Про Конституційний Суд України» презентували його основні положення

21.09.2016 / 14:14
1720
+A
-a

Розробники законопроекту «Про Конституційний Суд України» презентували його основні положення

Робоча група з розробки Закону «Про Конституційний суд України» презентувала основні положення законопроекту «Про Конституційний Суд України» в рамках круглого столу, що відбувся у Києво-Могилянській академії. Про це повідомляється на сайті Ради з питань судової реформи.

Як зауважив Олександр Водянніков, національний радник з юридичних питань, керівник відділу верховенства права Координатора проектів ОБСЄ в Україні, відкриваючи захід: «Зміни до Конституції України потребують досить копіткої роботи щодо їх імплементації до національного законодавства України та пошуку суспільного консенсусу стосовно ключових моментів конституційної реформи, в тому числі щодо нових повноважень Конституційного суду України, насамперед, конституційної скарги».

Координатор Ради з питань судової реформи Олексій Філатов повідомив, що робоча група з підготовки законопроекту була сформована в червні цього року, одразу після остаточного схвалення парламентом змін до Конституції в частині правосуддя. До складу робочої групи увійшли українські науковці-конституціоналісти, юристи-практики, представники громадського сектору, які взяли на себе ініціативу і запропонували свою допомогу в роботі над законопроектом. Наразі основні положення законопроекту представлені для обговорення, щоб доопрацювати законопроект з урахуванням можливих пропозицій широкого кола експертів.

За словами Миколи Оніщука, ректора Національної школи суддів України, доктора юридичних наук, запропоновані законодавчі зміни носять фундаментальний характер та передбачають запровадження конституційної скарги як додаткового механізму захисту прав і свобод громадян, зміну повноважень Конституційного Суду України, новий порядок формування Конституційного Суду України в частині, яка стосуються добору кандидатів на посаду суддів КСУ і запровадження прозорих конкурсних процедур. «Ми маємо можливість методологічно переглянути саму місію конституційного судочинства, механізми, порядок, процедури його здійснення», - наголосив пан Оніщук.

Відповідно до пропозицій робочої групи, всі 18 суддів Конституційного Суду формуватимуть Велику палату. У складі Конституційного Суду будуть створені два Сенати по 9 суддів. Сенат розглядатиме питання щодо відповідності Конституції України (конституційності) законів України чи їх окремих положень за конституційною скаргою особи. Суб’єктами подання конституційної скарги виступатимуть фізичні особи та юридичні особи приватного права.

Як зауважив  Василь Лемак, завідувач кафедри теорії та історії держави і права Ужгородського національного університету, доктор юридичних наук, «в проекті закладена європейська модель, суть якої полягає в тому, що конституційна скарга забезпечує баланс захисту прав конкретної особи та удосконалення конституційного правопорядку». Конституційна скарга є одним із найбільш ефективних інструментів захисту прав людини (хоч його і називають субсидіарним), бо дозволяє бачити і вирішувати "системні проблеми" в цьому напрямі.

Сергій Головатий, заступник члена Європейської Комісії «За демократію через право» (Венеціанська комісія), доктор юридичних наук, зазначив: «Законопроект, над яким ми працюємо, - це законодавство нової якості». Однією з новацій є конкурсні процедури добору кандидатів на посади суддів КСУ. Так, відповідно до пропозицій робочої групи, кожен з суб’єктів  формування КСУ - Президент, Верховна Рада, з’їзд суддів – створюватиме незалежну конкурсну комісію, яка і відповідатиме за добір кандидатів на посади суддів КСУ. При цьому, пропонується встановити загальні для всіх критерії оцінювання кандидатів.

Микола Козюбра, завідувач кафедри загальнотеоретичних та державно-правових наук Національного університету «Києво-Могилянська академія», суддя Конституційного Суду України у відставці, зауважив, що «в цілому законопроект вдався» і що в ньому «вдалося передати специфіку і природу конституційного судочинства», та відзначив, що робоча група продовжить роботу над його вдосконаленням.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику Справа Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику
Вдалі жарти – показник здорового духу людини, великий запас позитиву і ставлення до щоденних проблем. А ще гумор – ...
Березень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
25 26 27 28 1
01.03.2019 13:00:00 - Odessa Legal Business Forum (LBF)
2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
ЗАХОДИ
01.03.2019 13:00:00 - Odessa Legal Business Forum (LBF)
15.03.2019 09:00:00 - II Судовий форум ААУ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика