Юридичний супровід бізнесу
НовиниУкраїна

Соцстандарти можуть переглянути у разі ратифікації Конвенції про мінімальні норми соціального забезпечення

12.03.2016 / 09:19
3343
+A
-a

Соцстандарти можуть переглянути у разі ратифікації Конвенції про мінімальні норми соціального забезпечення

Верховна Рада України має намір ратифікувати Конвенцію Міжнародної організації праці про мінімальні норми соціального забезпечення № 102, повідомила під час брифінгу голова парламентського комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Людмила Денісова.

Відповідний проект Закону № 0091 «Про ратифікацію Конвенції Міжнародної організації праці про мінімальні норми соціального забезпечення № 102» зареєстровано у парламенті за ініціативою Президента.

Конвенція Міжнародної організації праці про мінімальні норми соціального забезпечення № 102 діє з 1952 року і гарантує громадянам мінімальний рівень базового соціального захисту.

У 30 країнах Конвенція вже діє, і Україна може стати стане 31 країною, що підпадає під її дію після ратифікації.

Конвенція № 102 передбачає мінімальні стандарти щодо медичної допомоги, допомог у разі хвороби, безробіття, старості, трудового каліцтва або професійного захворювання, вагітності та пологів, у разі настання інвалідності, втрати годувальника, сімейних допомог; встановлює норми періодичних виплат допомог; проголошує принцип рівноправності осіб, що не є громадянами країни проживання, із громадянами даної країни.

За словами Денісової, за деякими показниками соціального захисту Україна перевершує вимоги конвенції, однак за низкою параметрів соціального захисту потрібно провести посилення забезпечення.

Депутат зазначила, що її комітет буде доводити до парламентаріїв важливість ратифікації. Денисова також повідомила, що сьогодні розглядається питання приєднання України до 9 з 15 розділів конвенції. Передбачається надання згоди на обов'язковість для України цієї Конвенції за такими розділами: розділ II «Медичне обслуговування»; розділ III «Допомога по хворобі»; розділ IV «Допомога по безробіттю»; розділ V «Допомога по старості»; розділ VI «Допомога в разі трудового каліцтва або професійного захворювання»; розділ VII «Сімейна допомога»; розділ VIII «Допомога по вагітності та пологах»; розділ IХ «Допомога по інвалідності»; розділ Х «Допомога у зв'язку з втратою годувальника».

Пояснюючи відмінності українського законодавства і конвенції, Денісова навела приклад щодо окремих розмірів соціальних виплат.

"Мінімальна ставка допомоги з тимчасової втрати працездатності у нас забезпечується на рівні 50%, конвенція пропонує – не нижче 45%", - зазначила Денісова.

Мінімальна пенсія за віком в Україні, за словами депутата, становить 78% від мінімальної заробітної плати, що повністю відповідає вимогам конвенції. Разом з тим Денісова зазначила, що це не може забезпечити достатній рівень життя пенсіонерів. 

Також нормам конвенції відповідають рівень соціального забезпечення в разі нещасних випадків на виробництві та допомога у зв’язку з вагітністю та пологами. Однак потребує перегляду розмір допомоги по інвалідності та пенсій у зв'язку із втратою годувальника.

Зокрема, Денісова зазначила, що конвенції на сьогодні відповідає лише розмір допомоги інвалідам І групи, яка дорівнює 100% пенсії за віком. Також лише частково відповідають конвенції умови отримання права на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Представник регіонального офісу Міжнародної організації праці для країн Європи та Центральної Азії Валерія Шмітт на брифінгу заявила, що ратифікація цієї конвенції має посилити соціальний захист в Україні.

"Україна довго працювала над наближенням ратифікації конвенції, і, безумовно, ратифікація посилить систему соціального захисту в Україні", - зазначила Шмітт.

Вона також зазначила, що таким чином законодавство України буде гармонізовано і наближене до міжнародних стандартів соціального захисту, що важливо для уряду, парламенту і громадян.

Нагадаємо, що Україна взяла на себе зобов'язання приєднатися до цієї конвенції ще в 2006 році, коли ВР ратифікувала оновлену Європейську соціальну хартію.

Варто зазначити, що ратифікація Конвенції про мінімальні норми соціального забезпечення, безумовно, є позитивним кроком, однак, враховуючи розмір мінімальної заробітної плати та пенсії в Україні, говорити про наближення до міжнародних стандартів поки ще зарано. Якщо порівняти розмір мінімальної зарплати з країнами Євросоюзу, куди ми так прагнемо увійти, то у ЄС найнижча мінімальна заробітна плата – у Болгарії, становить вона 184 євро. Найвища – у Люксембурзі – 1923 євро. А в Україні мінімальна зарплата становить 1378 гривень, тобто 47 євро (за сьогоднішнім курсом). До речі, наші західні сусіди – поляки отримують 410 євро. Відповідно, мінімальна заробітна плата в Україні у чотири рази менша від найнижчої в ЄС і майже в 41 раз нижча від найвищої.

Щодо пенсійного забезпечення, то у тій же Польщі мінімальна пенсія становить близько 260 євро, у Німеччині – 350 євро, у Франції – 500 євро, а в Україні – 41 євро.

Тому для гідного соціального забезпечення, в першу чергу, варто збільшити пенсії та соціальні гарантії, аби забезпечити українцям європейський рівень життя і, відповідно, соціального забезпечення, що передбачено у статті 48 Конституції України, де зазначено, що кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї. 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право і економіка в українських реаліях donum auctoris Право і економіка в українських реаліях
Економіка держави є залежною від соціальних інститутів, серед яких право відіграє важливу, а інколи вирішальну роль
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останнім...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – значн...
Листопад 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24
24.11.2018 09:00:00 - IX Criminal Law School
25
26 27 28 29 30 1 2
ЗАХОДИ
24.11.2018 09:00:00 - IX Criminal Law School
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика