Оскарження рішень органів місцевого самоврядування
НовиниУкраїна

Станіслав Куценко, керівник столичної юстиції: Перебування на державній посаді дає можливість робити реально важливі речі

05.09.2017 / 17:44
2112
+A
-a

Станіслав Куценко, керівник столичної юстиції: Перебування на державній посаді дає можливість робити реально важливі речі

У жовтні минає два роки, як Станіслав Куценко очолив Головне територіальне управління юстиції у місті Києві. Після здобуття юридичної освіти у Києво-Могилянській академії Станіслав Куценко займався активною громадською діяльністю, а потім перейшов на державну службу. Про наміри, досягнення, реалізовані ініціативи, а також плани на майбутнє керівник столичної юстиції поділився з "Українським правом".

- Станіславе Ігоровичу, що спонукало Вас залишити громадську діяльність і перейти на державну службу, до того ж одразу на керівну посаду?

- Я є прихильником соціального ліфта і його реалізовую. Він полягає в тому, що людина відповідно до своїх здібностей може досягати успіхів в Україні. Я вважаю, що кожен громадський активіст розуміє: для того, щоб реалізовувати свої ідеї, треба далі йти в політику або на державну службу. Я мав дуже багато корисних ідей для держави, тому брав участь не тільки у конкурсі на посаду в управління юстиції, а і в інших. Для мене фактично громадська діяльність продовжується у політичній або у державницькій діяльності.

Для мене як для людини, яка прийшла з громадського сектору, ця посада стала справжнім викликом, а також шансом, щоб реалізувати задуми, які довгі роки виношував. Я та мої друзі-активісти завжди мали ідеї, що можна змінити у державі. І я навіть не сподівався, що вдасться настільки тривалий час здійснювати такі потрібні реформи у столиці.

- Які реформи Вам вдалося реалізувати на посаді керівника столичної юстиції? Чи вважаєте Ви їх правильними, вдалими? Чи, можливо, вже вбачаєте необхідність у їх переудосконаленні?

- По-перше, це непрості кадрові рішення. У жовтні 2015 року, коли я прийшов на посаду, найскладнішим було входження в управлінську діяльність, бо на державній посаді значно більша інтенсивність порівняно з тим, коли я керував громадською організацією. Тут значно вищий ступінь відповідальності за співробітників, а також за дії, які доводиться вчиняти, за кожне сказане слово. Коли мене призначили на посаду, у столичній юстиції працювало близько півтори тисячі співробітників. Згодом ми передали функцію державної реєстрації на місця. Також я був змушений приймати радикальні рішення щодо кадрів. Під час перших нарад, коли потрібно було продукувати правильні реформаторські ідеї, багато хто зі співробітників відомства не бажали їх сприймати, були налаштовані працювати за старими процедурами. Ці речі доводилося переламувати, з багатьма доводилося прощатися. Це був  складний процес як для мене, так і для цих працівників, бо це долі людей. Але для того щоб щось змінювалось в країні, такі непопулярні рішення доводилось приймати. І ми їх приймали. Система оновилася - прийшли нові люди. Тепер у столичній юстиції працює на третину менше людей – близько тисячі.

По-друге, це навчання для співробітників юстиції. Я дав сигнал усім, хто на той час працював у столичній юстиції, що кожен може бути потенційно звільнений, а може залишитися у системі. Якщо вони готові прийняти та зрозуміти цінності, важливі для мене, можуть працювати у новій системі. Ми провели для них навчання зі стресостійкості, комунікабельності, володіння комп’ютерними навичками. Співробітники, які ці уроки засвоїли, перейшли на нові реформаторські ланки, залишилися працювати у юстиції незалежно від віку. У той же час звільнялися як молодші, так і старші.

Наступний крок – ми визначили за мету, щоб наші співробітники могли читати в оригіналі документи іноземних країн, щоб найкращим чином використовувати їх на практиці. Зокрема, рішення Європейського суду з прав людини, європейське законодавство. Такий був запит від співробітників – і ми його виконали. У 2016 році ми започаткували проект вивчення англійської онлайн Lingva.skills. Він почав роботу у Києві та зарекомендував себе як потужний загальнонаціональний проект. Однак першими, хто почав вивчати іноземну мову, були 50 співробітників юстиції. Це була фактично перша піддослідна група, на якій відпрацьовувалася методика. Ми запровадили систему мотивації – виплачували премію тим, хто вивчає англійську. Створили дошку пошани, на якій розмістили світлини тих, хто досяг найкращих успіхів у вивченні мови. Між співробітниками було реальне змагання за премії та визнання. Після вдалого експерименту ми запропонували систему навчання Міністерству юстиції.

Ще один важливий крок – це якісна комунікація з Міністерством юстиції України. Перебування на державній посаді дає можливість робити реально важливі речі, які будуть корисні суспільству, ввійдуть в історію, залишаться нащадкам. Нам вдалося зробити владу більш доступною для громадян, завдяки сервісу «Он-лайн будинок юстиції», де громадяни реєструють та ліквідують бізнес, подають звернення до відділів реєстрації актів цивільного стану, реєструють ЗМІ та громадські об’єднання. Цей проект увібрав у себе всі сервіси, які Міністерство юстиції надає в електронному вигляді.

- Запровадження «Он-лайнбудинку юстиції», дійсно, було сприйнято суспільством позитивно, особливо затребуваною стала послуга відкриття і закриття бізнесу. Однак досі вона працює у тестовому режимі. Коли завершиться тестування цього сервісу і реєстрація бізнесу онлайн стане звичною процедурою? На які зміни варто очікувати?

- Зараз загалом реєстрація бізнесу онлайн стала звичною процедурою. Але ми для себе обираємо певний часовий ліфт для того, щоб бути на 100 відсотків впевненими, що послуга працює максимально ефективно. Зараз основні питання у законодавстві. Різними реєстрами органів державної влади це законодавчо не врегульовано. Ми відпрацьовуємо ті механізми, які дозволять відкриттю бізнесу стати повністю автоматизованим. Для цього потрібен певний час. Але планується, що восени 2017 року ці процеси будуть завершені. Ми приберемо відмітку «тестовий режим». Бо насправді скажу, що послуга повноцінно працює.

- Чи планує Міністерство юстиції в майбутньому продовжувати реформи у напрямку надання послуг онлайн? Які плани визначені як першочергові?

- Загалом планується, що максимальна кількість послуг юстиції буде переведена в режим онлайн. Це близько 200 різноманітних послуг у сфері юстиції. Вони плануються до надання в онлайн-режимі. Послуги уже відпрацьовані, однак проблема у законодавстві. Змінити закон досить складно. Ми працюємо над тим, щоб були прийняті певні підзаконні нормативні акти – накази Міністерства юстиції, накази інших міністерств, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів, щоб ці послуги запрацювали в автономному режимі і стали такими, які можуть бути реалізовані. «Он-лайн будинок юстиції» буде надавати послуги в онлайн-режимі, по регіонах – у фізичних будинках юстиції, де можна буде зареєструвати бізнес, своє майно, працюватимуть сервісні пункти, які будуть максимально спрощено надавати послуги для громадян.

- Що, на Вашу думку, варто запозичити українській юстиції з досвіду інших країн?

- Це тотальна електронізація послуг і максимально електронний уряд. Досвід іноземних країн засвідчує, що можна до 100% перевести використання громадянами послуг в онлайн-режим. Для цього має бути і паперовий документообіг ліквідований, має бути повністю електронний, для цього потрібно, щоб усі реєстри і дані органів влади були в електронному режимі, має бути зв'язок між цими реєстрами. Тоді стане можливим не бігати кудись за довідками. Інформація про людину буде накопичуватися протягом життя. Ми пропагуємо і підтримуємо ідею, щоб людина при народженні отримувала унікальний номер, унікальний код, у якому буде зашита вся інформація про народження дитини, про лікарняні заклади, де вона обслуговувалась, про освітні заклади, про кар’єру – все, що є найважливіше про людину, щоб там було закріплено. І таким чином буде максимально просто користуватися послугами держави в електронному вигляді.

- Чи вважаєте Ви, що антирейдерський закон виконав свою справу? Час від часу у ЗМІ повідомляється про випадки рейдерства. Чи планується вживати якихось системних заходів для  боротьби з новими схемами, які винаходять рейдери?

- Можна говорити про те, що рейдерські випадки є в Україні. Але якщо провести аналіз,у порівнянні з тим, що було раніше у засобах масової інформації, можемо говорити про зміни. Раніше це було звичним явищем. Зараз це вже унікальні випадки. Значно посилилась кримінальна відповідальність за рейдерську діяльність. І головне – зараз починають включатися правоохоронні органи, щоб карати тих, хто винен. Зараз це кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі до 10-ти років. І несуть цю відповідальність як державний реєстратор, так і замовник та зацікавлена сторона, яка розробила таку рейдерську схему. Завданням номер один ми бачимо, щоб усі винні були покарані. Його покладаємо на наших партнерів – правоохоронні органи, яким ми максимально готуємо обґрунтовану доказову базу, яка надається суду. Далі за цим іде вирок.

- І наостанок, які реформи у сфері юстиції Ви вважаєте нагальними і що плануєте втілити у найближчому майбутньому?

- Найбільш нагальним повинен бути подальший добір кадрів, які будуть працювати в юстиції. Мають приходити все нові і нові люди, які будуть вмотивованими, хочуть здійснювати зміни в державі. У тих країнах, які стали на шлях успіху, впродовж десятиліть підбиралися правильні керівники держави. Які мислили на користь держави, а не на свою кишеню, по-реформаторськи, хотіли щось змінювати в країні. Україна, на щастя, йде цим шляхом. Після Революції гідності пройшло трохи більше трьох років. І ми маємо розуміти, що для того, щоб повністю змінилася свідомість, менталітет державного управлінця, щоб він став реальним державним менеджером на цій посаді, потрібен час. Але над цим потрібно працювати. А ми, безумовно, продовжуємо пильнувати, щобті керівники, які працюють в держслужбі, ставали максимально ефективними, і завдяки цьому, щоб була більша наповненість послугами в електронному режимі. У зв’язку з цим з часом відпаде необхідність у великому штаті держслужбовців, відпаде необхідність ходити кудись до представників влади. Таким чином буде ліквідовуватися корупція і зловживання. Це третій пріоритетний напрямок – боротьба з корупцією. Я сподіваюся, що ми побудували місток між громадськими ініціативами і реальними державними справами. Я запрошую усіх однодумців долучатися до реформ юстиції. Юстиція відкрита для людей!

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові Феміда Про основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові
З ініціативи львівського осередку Асоціації правників України 15 лютого у Львові відбулося засідання на тему: ...
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули численні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Лютий 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6
06.02.2019 08:30:00 - Legal Banking Forum 2019
7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
ЗАХОДИ
06.02.2019 08:30:00 - Legal Banking Forum 2019
19.02.2019 13:00:00 - Насіннєвий форум 2019
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика