НовиниУкраїна

Судовий форум ААУ: судді та адвокати аналізують досягнення та прорахунки судової реформи

16.03.2018 / 12:15
927
+A
-a

Судовий форум ААУ: судді та адвокати аналізують досягнення та прорахунки судової реформи

Сьогодні в Києві відбувається І Судовий форум, організований Асоціацією адвокатів України. Серед запрошених спікерів є і народні депутати, і адвокати, і науковці, і судді. 

Щойно завершилась перша сесія, під час якої адвокати і судді, які знаходяться «по обидва боки реформи» змогли проаналізувати її основні здобутки та недоліки. 

Серед найбільш поширених позитивів реформи спікери називали оновлення суддівського корпусу та покращення комунікації в судовій системі. 

Так, Дмитро Луспеник, секретар Пленуму Верховного Суду, найбільш вдалим здобутком реформи назвав те, що «поряд з ним за суддівським столом» мають змогу сидіти адвокати та науковці. І ця синергія приносить перші результати. За словами судді, науковці мають глибину погляду, розглядають питання більше з теоретичної точки зору, в той час як адвокати підходять до справи більш обширно, намагаючись врахувати та охопити низку правових позицій та думок. 

Ще одним позитивом, який виділили судді Дмитро Луспеник та Олександра Яновська, є перехід від чотирьохланкової до трьохланкової системи. Дане питання дуже тісно пов'язано із єдністю судової практика, яка без перебільшення тривалий час була відсутня в судовій системі, що зумовлювалось різнобіжністю позицій ВСУ. В той же час адвокат Антон Лосєв зауважив, що хоч законодавче в даному питанні змінилось, однак на даний момент уже існує «різнобій»у судових рішеннях новоствореного Верховного суду. 

Серед інших позитивів реформи спікери виділяли нове процесуальне законодавство, запровадження електронного суду, підвищену увагу до етики в судовому процесі, нові форми судових рішень Верховного суду, монополія адвокатури, перехід від принципу законності до верховенства права. 

Говорячи про недоліки судової реформи, досить критично висловився адвокат Антон Лосєв, який заперечив відкритість, прозорість та зрозумілість конкурсу, який відбувся до Верховного суду, а також поставив під сумнів роботу ГРД, яка, на його думку, діяла вибірково. Окрім цього увагу привернули до питання ліквідації та реорганізації судів, яке не є належним чином врегульоване і, як наслідок, породжує низку колізій. 

Судді Верховного суду, в свою чергу, серед недоліків реформи виділили процесуальні проблеми, які виникають при розгляді справ Великою палатою Верховного суду. Як зазначає Дмитро Луспеник, ця палата повинна бути «ad hoc», тобто розглядати справи у виключних випадках. В той час наразі маємо ситуацію, коли щотижня до Великої палати надходить більше сотні справ від касаційних судів, при цьому розглянутими є лише декілька. На думку Олександри Яновської, проблемою є також процедура розгляду справ Великою палатою: є випадки, коли справу доцільно розглядати в більш вузьким складом, представниками декількох юрисдикцій, а не всіма суддями ВП ВС. 

Незважаючи на прогресивність нового законодавства, все ж очевидними є певні прогалини. Водночас низка «досягнень» реформи свідчить про їі результативність та потрібність. Першочерговою метою роботи Верховного суду є напрацювання єдності судової практики. Як зазначила Ганна Вронська, рішенням найвищої судової інстанції повинні довіряти, і наразі ціллю є напрацювання аргументації рішень таким чином, щоб навіть сторона, яка програла, залишилась задоволеною. Це свідчитиме про справжню якість судових рішень та повернення довіри суспільства до всієї судової гілки влади.

Зозуля Наталія, «Українське право»

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правовий цинізм: шлях до самознищення donum auctoris Правовий цинізм: шлях до самознищення
Правовий цинізм виявляється у невиконанні правових приписів через політичну доцільність. Правовий цинізм виявляєтьс...
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останнім...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – значн...
Жовтень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4
04.10.2018 09:30:00 - Арбітражні Дні GIAC
5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
ЗАХОДИ
04.10.2018 09:30:00 - Арбітражні Дні GIAC
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика