Юридичний супровід бізнесу
НовиниУкраїна

У Києві говорили про перспективи медіації в судовому процесі

10.04.2017 / 15:22
906
+A
-a

У Києві говорили про перспективи медіації в судовому процесі

У Києві відбувся круглий стіл "Перспективи застосування процедури медіації в судовому процесі і виконавче провадження", ініційований Комітетом з питань медіації Національної асоціації адвокатів України. Про це повідомляє прес-центр ЛігаБізнесІнформ.

Доповідачі обговорили перспективи застосування процедури медіації в судовому процесі і виконавче провадження.

Голова Комітету з питань медіації Національної асоціації адвокатів України Владислав Ситюк зазначив, що медіація, як процедура альтернативного вирішення спорів, є одним зі складових елементів правової держави. За його словами, вона поширена в багатьох країнах світу, в тому числі і деяких на пострадянському просторі.

"Ефективність медіаційної процедури визнана європейською спільнотою, яка рекомендує її впровадження як основний метод альтернативного вирішення спорів як на досудовому етапі, так і під час судового розвитку. Це знаходить своє відображення в підписаній Україною Угоді про асоціацію з Європейським Союзом, де вказано, що забезпечення верховенства права та кращого доступу до правосуддя повинно включати доступ як до судових, так і позасудових методів вирішення спорів", - підкреслив він.

За словами Владислава Ситюка, медіцація починає розвиватися і в Україні, однак темпи впровадження цієї процедури не надто швидкі. "На мій погляд, ефективний розвиток цієї процедури в нашій державі можливий при безпосередній участі держави, яка повинна забезпечити прийняття відповідної законодавчої бази як необхідної для розвитку медіації. Це значно наблизить нашу державу до євроінтеграційних процесів", - впевнений адвокат.

Член правління Асоціації адвокатів України Марина Саєнко нагадала, що в листопаді минулого року Верховна Рада в першому читанні прийняла закон "Про медіацію". За її даними, закон підготовлений до другого читання і включений до порядку денного нинішньої сесії парламенту.

Також вона нагадала, що в законопроекті медіація визначена як структуровані переговори, в яких сторони намагаються самостійно, на добровільній основі, досягти згоди за допомогою третьої незалежної сторони - медіатора.

Також Марина Саєнко виділила найпоширеніші побоювання щодо впровадження медіації в процесі.

По-перше, відсутність законодавчого врегулювання. "Не можу погодитися з цією тезою. Тому що ми, аналізуючи досвід інших країн, де медіація працює вже багато років, або в яких вона запускалася, але не працює ефективно, показує нам те, що наявність закону іноді не тільки не допомагає розвитку медіації, але і навпаки, гальмує її розвиток. Причини - якщо держава намагається медіацію зарегулювати дуже сильно, це, безумовно, перешкоджає її розвитку. Відсутність закону на сьогодні в Україні не означає, що медіації в Україні немає", - підкреслила вона.

По-друге, низька поінформованість про процедуру. За її словами, з цією тезою можна погодитися. При цьому, підкреслила адвокат, низький рівень знань щодо даної процедури існує не тільки серед звичайних громадян, але і в бізнес-середовищі, а також серед юристів. "У бізнес-середовищі така ж ситуація, незважаючи на те, що зараз торгово-промислові палати України та регіональні палати активно долучаються до того, щоб розвивати медіацію саме серед бізнесу", - констатувала вона.

По-третє, недовіра до самої процедури. Марина Саєнко зазначила, що цей пункт є похідним від попереднього. "Оскільки це щось нове, невідоме, неврегульоване законом. Зрозуміло, що з урахуванням попереднього досвіду, дискредитації альтернативних способів врегулювання спорів, таких як третейські суди, наприклад. Тому ясно, що немає повної довіри до цього нового інституту", - підкреслила вона.

По-четверте, опір з боку юридичної спільноти. Вона підкреслила, що через низьку обізнаність юристи, адвокати сприймають медіацію як конкуруючу послугу, яка може позбавити їх роботи. "Медіація не конкурує - це додатковий інструмент для клієнтів, який жодним чином не позбавляє адвоката його професійної діяльності", - запевнила вона.

Крім того, до перешкод щодо впровадження цієї процедури Марина Саєнко віднесла низьку договірну здатність як ментальну особливість українців.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Деструктивність (руйнування) громадянського суспільства:  протиправні практики donum auctoris Деструктивність (руйнування) громадянського суспільства: протиправні практики
Процес формуваня громадянського суспільства в Україні набув ознак тривалого і суперечливого руху, який у своїй бе...
Бангалорські принципи поведінки суддів Феміда Бангалорські принципи поведінки суддів
Бангалорські принципи поведінки суддів були схвалені 27 липня 2006 року Резолюцією Економічної та Соціальної Ради...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – зна...
Серпень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика