НовиниУкраїна

У Верховному Суді визначать підвідомчість спорів з Фондом гарантування вкладів фізосіб

08.02.2018 / 17:35
2691
+A
-a

У Верховному Суді визначать підвідомчість спорів з Фондом гарантування вкладів фізосіб

На розгляд Великої Палати Верховного Суду передано справу про визнання недійсним наказу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації банку, яким застосовано наслідки нікчемності операцій (транзакцій) з перерахування грошових коштів з поточних рахунків юридичних осіб - клієнтів банку. 

Як повідомляють у Верховному Суді, підставою для винесення відповідної ухвали стало оскарження ФГВФО судових рішень з підстав порушення правил суб’єктної юрисдикції.

Разом з тим суддям Великої Палати потрібно буде вирішити не тільки питання підвідомчості даного спору - особливу увагу привертає до себе обраний позивачем спосіб захисту порушеного права.

Так, задовольняючи позовні вимоги у даній справі, апеляційний господарський суд зазначив, що законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень ст.ст. 55, 124 Конституції України та ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом. Оскільки положення Конституції України та Конвенції мають вищу юридичну силу (ст.ст. 8, 9 Конституції України), а обмеження матеріального права суперечать цим положенням, порушення цивільного права чи цивільного інтересу підлягають судовому захисту і у спосіб, не передбачений законом, зокрема ст. 16 Цивільного кодексу України, але який є ефективним засобом захисту, тобто таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням. Операції з перерахування коштів всупереч приписам законодавства були визнані Фондом нікчемними правочинами, що призвело до порушення прав та законних інтересів позивача, з огляду що суд вирішив захистити порушене право позивача у обраний ним спосіб.

При цьому апеляційний суд зауважив, що наслідком прийняття оскаржуваного наказу є створення конкретного цивільного правового результату для позивача, отже дії ФГВФО з прийняття вказаного наказу мають всі ознаки одностороннього правочину, а тому до його вчинення поширюються загальні вимоги цивільного законодавства, передбачені ст. 203 Цивільного кодексу України.

Проте чи є оспорюваний наказ правочином, недійсність якого може бути встановлена судом, чи він може бути лише скасований судом, як такий, що суперечить вимогам чинного законодавства, має вирішити Велика Палата Верховного Суду.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Невідворотність покарання в українському праві donum auctoris Невідворотність покарання в українському праві
Право набуває здатності виконати соціальні функції внаслідок чималої кількості чинників, серед яких не другорядни...
Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду Феміда Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду
Військовослужбовець, послушник монастиря, актор, директор театру, повітовий предводитель дворянства, совісний суд...
Чотири протилежні версії, які доказують і спростовують шахрайство Справа Чотири протилежні версії, які доказують і спростовують шахрайство
Щоб відвернути підозру від себе чи приховати докази та факти, люди вибудовують плани та вигадують справжні історі...
Червень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1
01.06.2018 09:00:00 - Prozorri закупівлі
2 3
4 5 6 7
07.06.2018 15:00:00 - Екскурсія до СІЗО
8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
ЗАХОДИ
01.06.2018 09:00:00 - Prozorri закупівлі
07.06.2018 15:00:00 - Екскурсія до СІЗО
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика