Відкрити фірму в Польщі
НовиниУкраїна

У Верховному Суді визначать підвідомчість спорів з Фондом гарантування вкладів фізосіб

08.02.2018 / 17:35
1820
+A
-a

У Верховному Суді визначать підвідомчість спорів з Фондом гарантування вкладів фізосіб

На розгляд Великої Палати Верховного Суду передано справу про визнання недійсним наказу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації банку, яким застосовано наслідки нікчемності операцій (транзакцій) з перерахування грошових коштів з поточних рахунків юридичних осіб - клієнтів банку. 

Як повідомляють у Верховному Суді, підставою для винесення відповідної ухвали стало оскарження ФГВФО судових рішень з підстав порушення правил суб’єктної юрисдикції.

Разом з тим суддям Великої Палати потрібно буде вирішити не тільки питання підвідомчості даного спору - особливу увагу привертає до себе обраний позивачем спосіб захисту порушеного права.

Так, задовольняючи позовні вимоги у даній справі, апеляційний господарський суд зазначив, що законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень ст.ст. 55, 124 Конституції України та ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом. Оскільки положення Конституції України та Конвенції мають вищу юридичну силу (ст.ст. 8, 9 Конституції України), а обмеження матеріального права суперечать цим положенням, порушення цивільного права чи цивільного інтересу підлягають судовому захисту і у спосіб, не передбачений законом, зокрема ст. 16 Цивільного кодексу України, але який є ефективним засобом захисту, тобто таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням. Операції з перерахування коштів всупереч приписам законодавства були визнані Фондом нікчемними правочинами, що призвело до порушення прав та законних інтересів позивача, з огляду що суд вирішив захистити порушене право позивача у обраний ним спосіб.

При цьому апеляційний суд зауважив, що наслідком прийняття оскаржуваного наказу є створення конкретного цивільного правового результату для позивача, отже дії ФГВФО з прийняття вказаного наказу мають всі ознаки одностороннього правочину, а тому до його вчинення поширюються загальні вимоги цивільного законодавства, передбачені ст. 203 Цивільного кодексу України.

Проте чи є оспорюваний наказ правочином, недійсність якого може бути встановлена судом, чи він може бути лише скасований судом, як такий, що суперечить вимогам чинного законодавства, має вирішити Велика Палата Верховного Суду.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правопорядок і парамілітарні формування donum auctoris Правопорядок і парамілітарні формування
Правопорядок є однією з надскладних і надважливих категорій, які характеризують власне право і його буття
Новий Кодекс адміністративного судочинства: позиція суддів Верховного Суду з проблемних питань Феміда Новий Кодекс адміністративного судочинства: позиція суддів Верховного Суду з проблемних питань
У межах спільної наради суддів Касаційного адміністративного суду за участю голів апеляційних та окружних адмініс...
Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі? Справа Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі?
Петро був одним із тих багатьох студентів київських вишів, які жалкували, що приїхали «підкорювати столицю» не на...
Березень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16
16.03.2018 10:00:00 - Win-Win PR з клієнтом
17 18
19 20 21 22
22.03.2018 10:30:00 - English Law Day Forum in Kyiv
23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
ЗАХОДИ
16.03.2018 09:00:00 - I Судовий форум ААУ
16.03.2018 10:00:00 - Win-Win PR з клієнтом
22.03.2018 10:30:00 - English Law Day Forum in Kyiv
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика