НовиниУкраїна

Україна підписала Гаазьку конвенцію про угоди про вибір суду

28.04.2016 / 09:06
3147
+A
-a

Україна підписала Гаазьку конвенцію про угоди про вибір суду

Міністр юстиції України Павло Петренко підписав від імені України Гаазьку конвенцію про угоди про вибір суду та Протокол про право, яке застосовується до зобов'язань про утримання, повідомляє Координаційний центр з надання правової допомоги.

Метою Конвенції є сприяння розвитку торгівлі та інвестиціям, зокрема шляхом визнання і допуску до виконання судом іншої держави рішення суду, який обрали сторони в цивільній чи комерційній справі.

«Приєднання України до Конвенції розширить можливості виконання рішень українських судів у цивільних і господарських справах в інших юрисдикціях, зокрема в державах - членах Євросоюзу», - зазначив Міністр юстиції.

Міністр також зауважив, що підписаний Протокол розвиває загальні правила, які доповнюють Конвенцію про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання, яка вступила в силу для України від 1 листопада 2013 року.

 Наявність угод про вибір суду в Україні забезпечить ще один інструмент правового захисту для компаній, що займаються торгівлею з українськими сторонами або інвестують в країну.

На сьогодні, відповідно до українського законодавства, компанії в Україні можуть вільно укладати арбітражні угоди, якщо вони не вважають, що українські суди є належним органом для вирішення комерційних спорів. Арбітражні рішення підлягають виконанню в Україні та в усьому світі. Однак права сторін обирати юрисдикцію іноземних судів для вирішення їх спорів, а також можливість виконання таких судових рішень, в основному обмежуються випадками, коли це прямо дозволено тими небагатьма договорами, які Україна уклала з іншими країнами. Принцип взаємності, впроваджений 12 років тому, так само не в змозі забезпечити надійну основу для виконання іноземних судових рішень.

Конвенція вирішує цей дисбаланс шляхом введення механізму, який схожий на арбітражні угоди в цілях вибору суду. Сторони договору з міжнародним елементом матимуть змогу укласти угоду, що визначатиме, які суди матимуть виключну компетенцію розглядати майбутні суперечки за договором. Сторони можуть обрати суди певної країни, або навіть конкретний суд. Суди, які не були обрані за угодою, як правило, повинні зупинити або припинити провадження у справі і передати спір до суду, який був узгоджений між сторонами.

Такі виключні угоди про вибір суду можуть бути укладені в цивільних та торгівельних справах, однак, Конвенція не поширюється на договори за участю споживача, трудові договори, сімейні правові питання, антимонопольні справи та питання банкрутства, порушення і дійсність прав інтелектуальної власності, а також ряд інших сфер.

Конвенція передбачає лише окремі винятки, коли такою угодою можна знехтувати – наприклад, коли вона є недійсною, сторони не мали здатності для її укладення, коли її неможливо виконати або вона порушує публічний порядок відповідної держави.

Важливо відзначити, що Конвенція також безпосередньо полегшує виконання іноземних рішень, які винесені судом, визначеним такою виключною угодою про вибір суду.

Наразі 27 країн Європи, а також Європейський Союз і Мексика є сторонами Конвенції. Сполучені Штати Америки і Сінгапур підписали, але ще не ратифікувала її. Якщо Україна ратифікує Конвенцію, вона набуде чинності в перший день місяця, що слідує після закінчення тримісячного строку після подання до депозитарію її документу щодо ратифікації.

Варто зазначити, що для забезпечення чіткого застосування Конвенції в Україні повинні бути розроблені з точки зору законодавства та судової практики цілий ряд правових і практичних поправок і узгоджень.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право і совість donum auctoris Право і совість
Ми часто звертаємося до совісті, як до вищого внутрішнього закону буття. Очевидно, що моральне обґрунтування права ...
Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику Справа Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику
Вдалі жарти – показник здорового духу людини, великий запас позитиву і ставлення до щоденних проблем. А ще гумор – ...
Липень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика