НовиниУкраїна

В Україні пропонують створити інститут енергетичного омбудсмена

18.09.2017 / 16:55
1218
+A
-a

В Україні пропонують створити інститут енергетичного омбудсмена

До Верховної Ради України подано законопроект про запровадження посади енергетичного омбудсмена.

Безпосередньо документом визначаються принципи організації діяльності енергетичного омбудсмена, напрями його діяльності, механізм його взаємовідносин з державними органами, органами місцевого самоврядування, суб’єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, а також правові засади створення незалежного Офісу енергетичного омбудсмена.

Автори законопроекту у пояснювальній записці зазначають, що з метою виконання міжнародно-правових зобов’язань України Верховна Рада України прийняла Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг». Пункт 5 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» цього закону передбачає створення інституту енергетичного омбудсмена.

Відповідно до тексту законопроекту енергетичний омбудсмен є посадовою особою, яка здійснює захист прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатньої кількості за економічно обґрунтованими цінами. Правовий статус енергетичного омбудсмена визначається цим Законом.

Призначається енергетичний омбудсмен Верховною Радою України строком на п’ять років, а до його функцій, зокрема, відносяться забезпечення неупередженого та ефективного врегулювання спорів між споживачами
та суб’єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики і комунальних послуг; інформування споживачів про їх права у сферах енергетики та комунальних послуг; представництво і захист прав та інтересів споживачів перед Регулятором, іншими органами державної влади
і місцевого самоврядування; забезпечення дотримання прав споживачів
і сталого підвищення рівня їхнього захисту.

«Енергетичним омбудсменом, заступником енергетичного омбудсмена може бути громадянин України, який має бездоганну ділову репутацію, високі моральні якості, належні знання та досвід у галузі альтернативного чи судового вирішення спорів та/або досвід роботи у сферах енергетики чи комунальних послуг не менше п’яти років» — йдеться в тексті законопроекту.

Крім того встановлено, що на ці посади не може бути призначено члена політичної парті, національного публічного діяча, члена органів управління суб’єктів природних монополій та/або суб’єктів господарювання на суміжних ринках у сферах енергетики чи комунальних послуг тощо.

Споживачами в розумінні законопроекту є фізичні особи та суб’єкти мікропідприємництва.

Автори законопроекту впевнені, що створення інституту енергетичного омбудсмена сприятиме покращенню інформування споживачів щодо їхніх прав та можливостей як учасників ринку, а також підвищенню рівня їхнього захисту шляхом більш ефективного вирішення споживчих спорів в енергетичній сфері.

Варто зазначити, що в Україні, окрім Уповноваженого з прав людини, вже існує два інститути: інститут бізнес-омбудсмена та інститут уповноваженого з питань підприємництва при Державній фіскальній службі.

Зазначимо, що про необхідність створення інституту бізнес-омбудсмена говорили достатньо довго, але довгий час питання не вирішувалось. Втім, коли країна обрала європейський шлях розвитку, то створення цього інституту досить швидко було закріплено на законодавчому рівні. До речі, на сьогодні він є досить ефективним і державні органи все ж таки прислуховуються до зауважень і порад служби бізнес-омбудсмена. Окрім того і бізнес задоволений швидкістю і результатом розгляду скарг.

Другий інститут уповноваженого з питань підприємництва при ДФС створено декілька років потому підзаконним актом відомства і направлений цей інститут  в більшості на налагодження діалогу податківців з бізнесом. В той же час, на відміну від інституту бізнес-омбудсмена про діяльність фіскального обмудсмена майже нічого наразі не відомо. 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові Феміда Про основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові
З ініціативи львівського осередку Асоціації правників України 15 лютого у Львові відбулося засідання на тему: ...
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули численні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Лютий 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6
06.02.2019 08:30:00 - Legal Banking Forum 2019
7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
ЗАХОДИ
06.02.2019 08:30:00 - Legal Banking Forum 2019
19.02.2019 13:00:00 - Насіннєвий форум 2019
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика