НовиниУкраїна

Валютна реструктуризація: що пропонує підприємствам уряд

03.12.2015 / 09:12
2092
+A
-a

Валютна реструктуризація: що пропонує підприємствам уряд

На минулому тижні у Кабміні Міністр фінансів представив проекти щодо реструктуризації валютних кредитів для фізичних осіб та юридичних осіб, запевнивши, що запропонований Міністерством законодавчий механізм є найкращим і таким, що не спричинить кризи банківської системи.

На цьому тижні один із таких проектів, було зареєстровано у парламенті - № 3555 "Про фінансову реструктуризацію". Цим законопроектом, зокрема, визначається порядок реструктуризації боргів для українських підприємств.

Проект Закону України "Про фінансову реструктуризацію" розроблено на виконання зобов’язань української сторони перед міжнародними фінансовими організаціями.

Як зазначає Міністр фінансів, законопроект вводить дієвий механізм добровільної фінансової реструктуризації боргів підприємств України та їх досудової санації.

Законопроект розроблено за участю експертів Світового банку та Європейського банку реконструкції та розвитку з урахуванням міжнародних стандартів та світового досвіду проведення фінансової реструктуризації.

Законопроектом, зокрема, визначено:

- умови участі боржника та кредиторів у процедурі фінансової реструктуризації, а також участь Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та державних банків у такій процедурі;

- основні засади співробітництва між кредиторами під час проведення процедури фінансової реструктуризації;

- зобов’язання боржника щодо надання інформації та проведення огляду його господарської діяльності;

- умови отримання боржником фінансування під час проходження процедури фінансової реструктуризації.

Законопроектом визначено також інституційну роль спостережної ради та секретаріату як спеціальних органів, що створюються для організації та проведення процедури фінансової реструктуризації та регламентують процес вирішення спорів в арбітражі.

Законопроектом встановлено, що фінансова реструктуризація здійснюється на основі договору. Для підвищення ефективності розгляду спорів, що виникають під час процедури фінансової реструктуризації, передбачено особливий порядок вирішення спорів в арбітражі, а саме - створення арбітражного комітету, який буде призначати арбітрів зі списку, затвердженого спостережною радою. Спори будуть вирішуватися відповідними арбітрами. Арбітражний процес регулюватиметься спеціальним арбітражним регламентом.

Разом з цим з метою створення додаткових стимулів для участі у процедурі фінансової реструктуризації положеннями законопроекту передбачено особливий податковий режим при оподаткуванні окремих операцій, пов’язаних із проведенням процедури фінансової реструктуризації, та захист від визнання правочинів недійсними.

Проектом пропонується визначити строк дії Закону України "Про фінансову реструктуризацію" протягом трьох років з дати набрання ним чинності. Такий строк, на думку Яресько, дозволить оцінити успішність проведення процедури фінансової реструктуризації в України та порівняти результати з досвідом інших країн. У разі отримання позитивних результатів строк дії цього Закону можуть продовжити.

Для успішної реалізації положень Закону України "Про фінансову реструктуризацію" Мінфін також пропонує прийняти зміни до Податкового кодексу, що необхідні для реалізації вищезазначеного закону. Відповідний проект Закону № 3556 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо реалізації положень Закону України "Про фінансову реструктуризацію" також зареєстровано у Верховній Раді.

Проект закону усуває наявні податкові бар’єри, які створюють перешкоди для реструктуризації боргу юридичних осіб.

Зокрема, законопроектом пропонується:

- доповнити Податковий кодекс нормою, згідно з якою у разі постачання банками чи іншими фінансовими установами майна, отриманого ними у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно, базою оподаткування визначатиметься позитивна різниця між ціною постачання та ціною придбання такого майна;

- звільнити від сплати ПДВ операції банків та інших фінансових установ з постачання майна, отриманого ними у власність внаслідок звернення стягнення  на таке майно;

- звільнити від оподаткування ПДВ, тимчасово до 01.01.2020, операції платника податку - боржника з постачання товарів у процесі реструктуризації його фінансової заборгованості;

- визначити особливості застосування контролюючими органами процедур, передбачених положеннями Закону України "Про фінансову реструктуризацію".

Водночас Мінфін застерігає, що у разі неприйняття законопроекту більшість боржників підпадатиме під процедуру ліквідації відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", оскільки вони не матимуть податкових стимулів, а матимуть лише податковий тягар, який буде стимулювати початок процедури банкрутства. У результаті чого реальних грошових надходжень до бюджету від податкових зобов'язань (податкових боргів) таких боржників у зазначеній процедурі буде стягнуто у рази менше від загального розміру нарахованих податкових зобов'язань (боргів), у зв`язку з чим після завершення процедури ліквідації такі податкові борги підлягатимуть списанню як безнадійні.

Нагадаємо, що раніше Міністр фінансів Яресько зауважувала, що прийняття цих законопроектів забезпечить виконання взятих Україною зобов’язань відповідно до Меморандуму про економічну та фінансову політику, укладеного в рамках спільної з Міжнародним валютним фондом програми за механізмом розширеного фінансування, де передбачено усунути податкові перешкоди для реструктуризації заборгованості за проблемними кредитами.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Ілюзія права donum auctoris Ілюзія права
Суспільство, не навчене праву, не має соціальних перспектив, а цивілізаційний поступ такого суспільства дорівнює ...
Чому мій вибір – Вища рада правосуддя: суддя апеляційного суду Донецької області Людмила Груїцька Феміда Чому мій вибір – Вища рада правосуддя: суддя апеляційного суду Донецької області Людмила Груїцька
Саме загострене відчуття справедливості, професійний досвід, та впевненість в тому що в умовах побудови правової,...
Трагедія однієї сім'ї Справа Трагедія однієї сім'ї
Кожна судова справа – це історія, історія окремих людей або й цілих сімей, історія про кохання та зраду, історія ...
Лютий 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика