Юридичний супровід бізнесу
НовиниУкраїна

Європейська асоціація адмінсудів стурбована положеннями нового Закону про судоустрій

23.06.2016 / 16:12
7644
+A
-a

Європейська асоціація адмінсудів стурбована положеннями нового Закону про судоустрій

Європейська асоціація адміністративних суддів висловила занепокоєння з приводу положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Про це зазначено у листі від 13 червня 2016 року до Європейського комісара з питань юстиції, Президента України та Міністра юстиції України, який підписано Президентом Європейської асоціації адміністративних суддів Едіт Целлер, повідомляє прес-служба ВАСУ
  
У листі, зокрема, наголошується на тому, що зміни організаційних засад судочинства повинні ґрунтуватися на дотриманні як повної структурної незалежності, так і особистої незалежності кожного судді.
  
Також у листі звертається увага на те, що ВАСУ є вищою судовою інстанцією у системі адміністративних судів України, а також членом Міжнародної асоціації вищих органів адміністративної юрисдикції, IASAJ. Таким чином, ВАСУ має завдання забезпечувати єдність існуючої судової практики стосовно адміністративних справ.
  
ВАСУ виконував ці завдання (як і завдання суду першої інстанції) протягом більш ніж 10 років. Для суду такого рівня зазначена роль є життєво необхідною для судочинства у демократичному суспільстві.
  
У листі звертається увага на те, що адміністративне судочинство має особливі потреби, зокрема, враховуючи широке коло питань у галузі адміністративного права, є потреба у такій спеціалізації, більше того потреба у сильних гарантіях незалежності від виконавчої влади, яку контролює адміністративне судочинство. Влада, з іншого боку, частково має певний вплив на організацію діяльності  адміністративних судів за допомогою бюджетування або інших засобів.
  
Таким чином, спеціалізований верховний адміністративний суд у системі спеціалізованих судів адміністративної юрисдикції як суд останньої інстанції має значення і перевагу. Спеціалізація суду має свої переваги й недоліки. Європейській асоціації адміністративних суддів не відомі особливі недоліки щодо існування ВАСУ як адміністративного суду.
  
У листі також наголошується, що статус суддів до та після таких змін не повинен порушуватися. Європейська асоціація адміністративних суддів підкреслює важливість належних перехідних положень щодо такого.

У  висновку Консультативної ради європейських суддів (CCJE) № 1 (2001) чітко зазначено, що невід’ємним елементом суддівської незалежності є термін перебування на посаді судді, який є передумовою для захисту верховенства права та основоположною гарантією справедливого суду. Гарантія терміну перебування на посаді та незмінюваність є ключовими елементами незалежності суддів (див. рекомендацію Комітету Міністрів СМ/Rec (2010)12, пункт 49).
  
Безстрокове призначення може бути припинене лише у випадках серйозних порушень положень дисциплінарного та кримінального законодавства або якщо суддя більше не може виконувати обов’язки судді  (див. рекомендацію Комітету Міністрів СМ/Rec (2010)12, пункт 50).

У всіх цих виключних випадках повинні бути дотримані чіткі процедурні норми. Такі провадження повинні здійснюватися незалежним органом або судом, і повинна бути повна гарантія принципу справедливого суду. Процедурні норми повинні надати судді право оскаржити рішення та запропоновану санкцію. Дисциплінарні санкції повинні бути пропорційними (більш детально див.  рекомендацію Комітету Міністрів СМ/Rec (2010)12, пункт 69; також Висновок Консультативної ради № 3, пункт 77).
Таким чином, організаційні зміни та нові дисциплінарні норми, які, як стверджується, містяться у новому Законі «Про судоустрій і статус суддів», можуть вступити у протиріччя з європейськими стандартами, які повинні застосовуватися у демократичній правовій державі.
  
Відповідно, правовий статус Громадської ради доброчесності у новому Законі «Про судоустрій і статус суддів», її контрольні функції та обсяг повноважень, а також її формування можуть вступити у протиріччя з європейськими стандартами, які повинні застосовуватися у демократичній правовій державі. 
 
У листі, зокрема, висловлюється занепокоєння щодо розширених зобов’язань суддів подавати повну декларацію родинних зв’язків, а також інших декларацій (щодо приватного майна). Подібні заходи призводять до заперечення та порушення права на недоторканність приватного життя, у цілому антикорупційні заходи повинні також відповідати статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Дія цієї статті поширюється також і на суддів, оскільки вони є громадянами. Зазначені заходи не допоможуть у встановленні належної підзвітності та прозорості у боротьбі з корупцією, натомість призведуть до залякування суддів. 

Тому Європейська асоціація адміністративних суддів сподівається, що подальша судова реформа здійснюватиметься з дотриманням існуючих європейських стандартів. Належною базою такого результату міг би бути конструктивний діалог, у тому числі діалог із суддями як членами судової системи. Європейської асоціації висловлює готовність підтримати такий діалог.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право і совість donum auctoris Право і совість
Ми часто звертаємося до совісті, як до вищого внутрішнього закону буття. Очевидно, що моральне обґрунтування права ...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Липень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика