Генеральною прокуратурою України під час вивчення стану ефективності відшкодування збитків, завданих корупційними правопорушеннями та правопорушеннями, пов’язаними з корупцією, а також застосування конфіскації і спеціальної конфіскації встановлено неправильне оперування поняттям "спеціальна конфіскація" та неоднакове застосування судами норм права при вирішенні питання щодо спеціальної конфіскації у кримінальних провадженнях зазначеної категорії.
З метою забезпечення однакового застосування законів при вирішенні окремих категорій справ відповідної судової спеціалізації Генеральною прокуратурою України скеровано лист до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ з пропозицією узагальнення практики застосування матеріального і процесуального законів щодо спеціальної конфіскації у кримінальних провадженнях про корупційні правопорушення. Про це повідомляє прес-служба Генпрокуратури.
ВССУ (лист від 29.12.2015 № 9-2657/0/4-15) прийнято до уваги проблемні питання застосування конфіскації майна та спеціальної конфіскації під час здійснення проваджень за корупційні правопорушення, звернуто увагу на складність питання (упродовж 2014 − 2015 років чотири рази вносились зміни та доповнення, що стосувалися підстав застосування спеціальної конфіскації та переліку злочинів, за вчинення яких її може бути застосовано) і заплановано проведення узагальнення судової практики застосування додаткового покарання у виді конфіскації майна та спеціальної конфіскації як заходу кримінально-правового характеру за вчинення злочинів, перелік яких зазначено у статті 96-1 Кримінального кодексу України.
Варто зазначити, що 26 листопада набули чинності зміни до Кримінального кодексу щодо удосконалення інституту спеціальної конфіскації з метою усунення корупційних ризиків при її застосуванні. Зокрема, відповідно до ухваленого закону спеціальній конфіскації підлягають гроші і цінності, які знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні в банках чи інших фінустановах, інше майно, передане особою, яка вчинила злочин, третій особі безкоштовно чи в обмін на суму, яка значно нижча за ринкову вартість. Обставини, що стосуються третьої особи, повинні бути встановлені в судовому порядку на підставі достатніх доказів. Закон зазначає, що спеціальна конфіскація не може бути застосована до майна, яке знаходиться у власності набувача.