Юридичний супровід бізнесу
НовиниУкраїна

Зміни до Конституції наберуть чинності 30 вересня, однак не всі

30.06.2016 / 09:17
8300
+A
-a

Зміни до Конституції наберуть чинності 30 вересня, однак не всі

29 червня в газеті "Голос України" було опубліковано Закон України від 02.06.2016 № 1401-VIII "Про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя".

Таким чином, зміни до Конституції в частині правосуддя мають набрати чинності через три місяці з дня, наступного за днем їх опублікування, як це передбачено відповідним Законом, окрім норми щодо ратифікації Римського статуту.

Як передбачено Прикінцевими положеннями Закону, Україна може визнати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду на умовах, визначених Римським статутом Міжнародного кримінального суду, не раніше ніж через три роки з дня набрання чинності змін до Конституції щодо правосуддя, тобто не раніше вересня 2019 року.

Крім того, в оновленій Конституції містяться конкретні строки щодо запровадження тих чи інших нововведень в частині правосуддя, які не пов’язані з набранням чинності Закону про внесення змін до Конституції. Це строки формування Вищої ради правосуддя, припинення повноважень суддів, призначених до набрання чинності новими змінами до Основного Закону, завершення повноважень прокуратури щодо представництва в судах та запровадження представництва адвокатів у судах різних інстанцій.

Зокрема, передбачено, що Вища рада правосуддя  має бути сформована до 30 квітня 2019 року. До цього часу члени Вищої ради юстиції продовжують виконувати свої повноваження, однак Міністр юстиції України та Генеральний прокурор України припиняють свої повноваження як члени ВРЮ.

Також у Прикінцевих положеннях визначено, коли і як припиняються повноваження суддів, призначених за положеннями Конституції в попередній редакції. Так, повноваження суддів, призначених на посаду строком на п'ять років, припиняються із закінченням строку, на який їх було призначено. Такі судді можуть бути призначені на посаду судді в порядку, визначеному законом. Судді, які обрані суддями безстроково, продовжують здійснювати свої повноваження до звільнення або до припинення їх повноважень з підстав, визначених Конституцією України. Судді Конституційного Суду України, призначені до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя", продовжують здійснювати свої повноваження до припинення повноважень. Повноваження судді Конституційного Суду України, який на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя" досяг шістдесяти п'яти років, але рішення щодо звільнення такого судді з посади не ухвалено, припиняються.

Щодо прокуратури, то після набрання чинності змін до Конституції вона продовжує виконувати функцію досудового розслідування до початку функціонування органів, яким законом будуть передані відповідні функції, а також функцію нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян, – до набрання чинності закону про створення подвійної системи регулярних пенітенціарних інспекцій.

Стосовно представництва у судах, то виключно прокурорами або адвокатами представництво здійснюється у Верховному Суді та судах касаційної інстанції з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції – з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції – з 1 січня 2019 року. Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року. Представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)", здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, – до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Невідворотність покарання в українському праві donum auctoris Невідворотність покарання в українському праві
Право набуває здатності виконати соціальні функції внаслідок чималої кількості чинників, серед яких не другорядни...
Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду Феміда Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду
Військовослужбовець, послушник монастиря, актор, директор театру, повітовий предводитель дворянства, совісний суд...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – зна...
Липень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18
18.07.2018 09:00:00 - Digital Finance & Technology
19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
18.07.2018 09:00:00 - Digital Finance & Technology
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика