Правовий поглядПравова позиціяТрудовий кодекс

Суб’єкти трудових правовідносин

02.12.2015 / 09:43
19774
+A
-a

Суб’єкти трудових правовідносин

Трудові правовідносини виникають, існують, набувають розвитку внаслідок активної участі суб’єктів таких правовідносин у реалізації конституційного права громадян на працю. Суб’єкти трудових правовідносин є носіями прав, законних інтересів, а також обов’язків, визначених нормами законодавства про працю. 
                 
За загальним правилом у трудових правовідносинах є обов’язковою присутність двох суб’єктів - працівника і роботодавця. У разі відсутності таких суб’єктів трудові правовідносини не можуть виникнути та не існують.

Чинне законодавство і проект Трудового кодексу України вживають юридичні поняття "сторони трудових відносин", "суб’єкти трудових відносин". 

Зокрема, глава 3 проекту Трудового кодексу має назву "Суб’єкти трудових відносин", а ст. 19 проекту Кодексу – "Сторони та суб'єкти трудових відносин". Норми цієї статті визначають, що сторонами трудових відносин є працівник і роботодавець, суб'єктами, які можуть брати участь у трудових відносинах, є:

1) професійні спілки, їх організації та об’єднання, а на локальному рівні (підприємство, установа, організація, фізична особа ‑ роботодавець) у разі відсутності первинної профспілкової організації ‑ вільно обрані працівниками представники (представник);

2) роботодавець (уповноважені представники (представник) роботодавця), організації роботодавців та їх об’єднання;

3) інші суб’єкти, визначені цим Кодексом.
               
Глава 3 проекту Трудового кодексу визначає права та обов’язки працівників, роботодавців, містить окремі положення стосовно умов реалізації прав та виконання обов’язків. Юридична конструкція цієї глави проекту Трудового кодексу не є вдалою з огляду на таке. 
                                                  
Працівники і роботодавці є сторонами трудового договору, який відповідно до норм проекту Трудового кодексу укладається у письмовій формі. Сторона трудового договору повинна мати трудову правосуб’єктність, тобто мати здатність набувати трудові права, виконувати обов'язки і нести відповідальність за невиконання або ж за неналежне виконання трудових обов’язків. Вимоги стосовно форми і змісту трудового договору містить проект Трудового кодексу. Після укладення трудового договору його сторони, якими є працівники і роботодавці, набувають статусу суб’єктів трудових правовідносин, тобто відносин щодо реалізації права на працю, які урегульовані нормами трудового законодавства. Можна впевнено стверджувати, що трудові відносини є  правовідносинами, де громадяни реалізують своє право на працю, а роботодавці  вирішують своє виробничі, або ж статутні завдання. Не охоплених, не урегульованих нормами трудового законодавства трудових відносин у цивілізованому суспільстві не може бути. Саме тому ми маємо говорити про суб’єктів трудових правовідносин, а сторони трудових відносин - це  поняття, яке не є конкретним для визначення правового статусу працівників і роботодавців, не відображає сутності реалізації громадянами права на працю. Водночас трудовий договір є основним інститутом трудового права, що закріплено у нормах проекту Трудового кодексу. 
           
Учасниками трудових правовідносин можуть бути профспілкові організації, представники профспілок, об’єднання роботодавців, проте їхня участь у трудових правовідносинах має факультативний характер і обумовлюється виключно реалізацією громадянами права на працю, використанням роботодавцями найманої праці для задоволення виробничих, комерційних та інших потреб.
                                                                                   
За таких обставин, на наше переконання, глава 3 проекту Трудового кодексу повинна мати назву "Суб’єкти трудових правовідносин", а ст. 19 підлягає редагуванню з урахуванням висловлених міркувань та пропозицій. 


Генеральний директор Європейської правничої компанії, 

кандидат юридичних наук, доцент П. П. Богуцький

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право і економіка в українських реаліях donum auctoris Право і економіка в українських реаліях
Економіка держави є залежною від соціальних інститутів, серед яких право відіграє важливу, а інколи вирішальну роль
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули чисельні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Грудень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика