Юридичний супровід бізнесу
Правовий поглядПравова позиціяТрудовий кодекс

Суб’єкти трудових правовідносин

02.12.2015 / 09:43
11982
+A
-a

Суб’єкти трудових правовідносин

Трудові правовідносини виникають, існують, набувають розвитку внаслідок активної участі суб’єктів таких правовідносин у реалізації конституційного права громадян на працю. Суб’єкти трудових правовідносин є носіями прав, законних інтересів, а також обов’язків, визначених нормами законодавства про працю. 
                 
За загальним правилом у трудових правовідносинах є обов’язковою присутність двох суб’єктів - працівника і роботодавця. У разі відсутності таких суб’єктів трудові правовідносини не можуть виникнути та не існують.

Чинне законодавство і проект Трудового кодексу України вживають юридичні поняття "сторони трудових відносин", "суб’єкти трудових відносин". 

Зокрема, глава 3 проекту Трудового кодексу має назву "Суб’єкти трудових відносин", а ст. 19 проекту Кодексу – "Сторони та суб'єкти трудових відносин". Норми цієї статті визначають, що сторонами трудових відносин є працівник і роботодавець, суб'єктами, які можуть брати участь у трудових відносинах, є:

1) професійні спілки, їх організації та об’єднання, а на локальному рівні (підприємство, установа, організація, фізична особа ‑ роботодавець) у разі відсутності первинної профспілкової організації ‑ вільно обрані працівниками представники (представник);

2) роботодавець (уповноважені представники (представник) роботодавця), організації роботодавців та їх об’єднання;

3) інші суб’єкти, визначені цим Кодексом.
               
Глава 3 проекту Трудового кодексу визначає права та обов’язки працівників, роботодавців, містить окремі положення стосовно умов реалізації прав та виконання обов’язків. Юридична конструкція цієї глави проекту Трудового кодексу не є вдалою з огляду на таке. 
                                                  
Працівники і роботодавці є сторонами трудового договору, який відповідно до норм проекту Трудового кодексу укладається у письмовій формі. Сторона трудового договору повинна мати трудову правосуб’єктність, тобто мати здатність набувати трудові права, виконувати обов'язки і нести відповідальність за невиконання або ж за неналежне виконання трудових обов’язків. Вимоги стосовно форми і змісту трудового договору містить проект Трудового кодексу. Після укладення трудового договору його сторони, якими є працівники і роботодавці, набувають статусу суб’єктів трудових правовідносин, тобто відносин щодо реалізації права на працю, які урегульовані нормами трудового законодавства. Можна впевнено стверджувати, що трудові відносини є  правовідносинами, де громадяни реалізують своє право на працю, а роботодавці  вирішують своє виробничі, або ж статутні завдання. Не охоплених, не урегульованих нормами трудового законодавства трудових відносин у цивілізованому суспільстві не може бути. Саме тому ми маємо говорити про суб’єктів трудових правовідносин, а сторони трудових відносин - це  поняття, яке не є конкретним для визначення правового статусу працівників і роботодавців, не відображає сутності реалізації громадянами права на працю. Водночас трудовий договір є основним інститутом трудового права, що закріплено у нормах проекту Трудового кодексу. 
           
Учасниками трудових правовідносин можуть бути профспілкові організації, представники профспілок, об’єднання роботодавців, проте їхня участь у трудових правовідносинах має факультативний характер і обумовлюється виключно реалізацією громадянами права на працю, використанням роботодавцями найманої праці для задоволення виробничих, комерційних та інших потреб.
                                                                                   
За таких обставин, на наше переконання, глава 3 проекту Трудового кодексу повинна мати назву "Суб’єкти трудових правовідносин", а ст. 19 підлягає редагуванню з урахуванням висловлених міркувань та пропозицій. 


Генеральний директор Європейської правничої компанії, 

кандидат юридичних наук, доцент П. П. Богуцький

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Чи можуть бути в Україні ефективними  антикорупційні органи? donum auctoris Чи можуть бути в Україні ефективними антикорупційні органи?
Ефективність будь-якого державного інституту, у тому числі правоохоронних органів, полягає у досягненні мети, яка...
Про нововведення у кримінальному процесуальному законодавстві - на круглому столі в Івано-Франківську суддя Верховного Суду Надія Стефанів Феміда Про нововведення у кримінальному процесуальному законодавстві - на круглому столі в Івано-Франківську суддя Верховного Суду Надія Стефанів
14 квітня в Івано-Франківську пройшов круглий стіл, під час якого проаналізовано основні зміни до Кримінального п...
Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі? Справа Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі?
Петро був одним із тих багатьох студентів київських вишів, які жалкували, що приїхали «підкорювати столицю» не на...
Квітень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20
20.04.2018 09:00:00 - Legal Medical Forum
21 22
23 24 25 26 27
27.04.2018 09:30:00 - Право&Бізнес
28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.04.2018 09:00:00 - Legal Medical Forum
27.04.2018 09:30:00 - Право&Бізнес
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика