Правовий поглядАналітика

Чи є необхідним прийняття закону про врегулювання питань франчайзингу?

23.01.2018 / 16:55
1096
+A
-a

Чи є необхідним прийняття закону про врегулювання питань франчайзингу?

У перекладі з англійської «Franchise» означає «привілей», «пільга», «особливе право». По суті це форма співпраці між юридично та фінансово незалежними сторонами (компаніями та/або фізичними особами), в рамках якої одна сторона (франчайзер), що володіє успішним бізнесом, відомою торговою маркою, ноу-хау, комерційними таємницями, репутацією та іншими нематеріальними активами, дозволяє іншій стороні (франчайзі) користуватися цією системою на певних умовах.

Договір франчайзингу є широко застосовуваним методом просування товарів і послуг у всьому світі і Україна не є виключенням. З кожним роком все більше і більше представників середнього і малого бізнесу в Україні почитають працювати саме за цим загальновідомим у світі методом.

Втім, вітчизняне законодавство не містить визначення договору франчайзингу або франшизи. Найбільш спорідненим із зазначеним поняттям є комерційна концесія, яка врегульована як Цивільним кодексом, так і Господарським кодексом. Такий термін було введено ще у 2004 році, але експерти неодноразово зазначали, що українське законодавство не врегульовує повноцінно ці правовідносини, і, навіть більше, в деяких питаннях має певні протиріччя. Це в першу чергу призводить до того, що особам, які виявили бажання співпрацювати з міжнародними брендами доводиться застосовувати різноманітні моделі такої співпраці.

Варто також зазначити, що спеціальне законодавство діє лише в деяких країнах світу (США, Канада, Франція), а в цілому відповідно до світової практики його врегулювання обмежується фрагментарними аспектами по деяких конкретних питаннях та загальними нормами права. Втім групою народних депутатів зареєстровано в парламенті окремий проект закону направлений на врегулювання поняття франчайзингу, а також правові та економічні засади його здійснення. Зокрема одним з аргументів необхідності запровадження окремого закону про франчайзинг автори зазначають той факт, що що розбіжності національного та міжнародного праворозуміння створюють незручності для співпраці з франчайзерами з інших країн.

Безпосередньо, відповідно до тексту документу, під франчайзингом розуміється підприємницька діяльність, за якою на договірній основі одна сторона (правоволоділець) зобов’язується передати іншій стороні (користувачеві) за винагороду на визначений строк до 3 років комплекс виключних прав на використання (з обов’язковою поміткою «на умовах франчайзингу») знака для товарів і послуг, фірмового найменування, послуг, технологічного процесу і (або) спеціалізованого обладнання, комерційної інформації, що охороняється законом, а також інших  передбачених договором об’єктів виключних прав.

Що ж стосується  договору франчайзингу, то він має бути укладений у письмовій формі і відповідати вимогам законодавства.

Крім того, встановлено, що порядок реєстрації таких договорів визначається органом виконавчої влади, спеціально уповноваженим на те Кабінетом Міністрів України. В той же час, у разі недодержання вимоги щодо реєстрації договір франчайзингу вважається недійсним.

Винагорода за договором франчайзингу може  виплачуватися користувачем правоволодільцю у формі разових або періодичних платежів,  відрахувань від виторгу, націнки на оптову ціну товарів, що передаються правоволодільцем для перепродажу, або в іншій формі, передбаченій договором франчайзингу.

Також в законопроекті запропоновано визначити права і обов’язки сторін (франчайзі та франчайзера), врегулювати питання зміни та припинення договору франчайзингу, а також питання відповідальності за ним відповідно до виду договору.

На думку авторів законопроекту, його прийняття сприятиме покращенню загального стану підприємницького середовища, збереженню господарських зв’язків між підприємствами,  налагодженню партнерських відносин в бізнесі, позитивно вплине на фінансове становище суб’єктів господарювання.

Втім слід нагадати. Що незважаючи  на недосконале законодавство в Україні досить перспективно працюють профорієнтовані на надання послуг, в тому числі з питань консультування,  чимало компаній, створено Асоціацію франчайзингу, якою, до речі, розроблено Кодекс етики франчайзингу.

Наскільки запропонований законопроект поліпшить ситуацію в сфері франчайзингу в Україні у разі його прийняття прогнозувати важко. Крім того, деякі експерти критикують низку запропонованих нововведень, а також притримуються думки, що достатньо було б внесення точкових змін до діючого  вже  законодавства, на кшталт більшості країн світу. 

Ольга Шпак

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Процедура в українському праві: на шляху до колапсу donum auctoris Процедура в українському праві: на шляху до колапсу
Право не терпить приблизності у правилах, які встановлюють процес народження норми права, і право не може сприйня...
Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду Феміда Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду
Військовослужбовець, послушник монастиря, актор, директор театру, повітовий предводитель дворянства, совісний суд...
Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі? Справа Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі?
Петро був одним із тих багатьох студентів київських вишів, які жалкували, що приїхали «підкорювати столицю» не на...
Травень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5 6
7 8
08.05.2018 13:30:00 - Criminal Insanity in Canada
9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21
21.05.2018 09:30:00 - Intax Forum Ukraine
22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
ЗАХОДИ
08.05.2018 13:30:00 - Criminal Insanity in Canada
21.05.2018 09:30:00 - Intax Forum Ukraine
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика