Правовий поглядАналітика

Сплата ЄСВ адвокатами: проблеми і виклики

13.05.2017 / 12:00
4810
+A
-a

Сплата ЄСВ адвокатами: проблеми і виклики

Доки адвокатура готується до звітно-виборчого з’їзду та очікує на новий профільний закон, адвокатам доводиться працювати за новими правилами оподаткування в частині сплати єдиного соціального внеску, встановленими з початку поточного року.

Мова йде про Закон № 1774-VIII, яким внесені зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», що набули чинності 1 січня 2017 року. Ці зміни у адвокатської спільноти, окрім обурення, викликали багато запитань. Зокрема, яким є порядок сплати адвокатами єдиного соціального внеску; порядок сплати ЄСВ у випадку зупинення адвокатської діяльності та відсутності доходу; проблемні аспекти припинення адвокатської діяльності з метою зняття з обліку як платника податків в якості само зайнятої особи та підстав для звільнення від сплати ЄСВ, тощо.

І вже на початку лютого Радою адвокатів України прийнято рішення, відповідно до якого РАУ піднято питання внесення змін до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України, в частині зняття з обліку фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, та внесення змін у законодавство, оскільки стаття 4 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» має дискримінаційний характер по відношенню до адвокатів. Зокрема, ця норма встановлює, що «платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність…».

Таким чином, цими нормами встановлено, що з початку поточного року виникнення обов’язку нарахування та сплати ЄСВ пов’язане із фактом здійснення адвокатської діяльності незалежно від отримання доходу.

Утім, лист Державної фіскальної служби України від 30 грудня 2016 року № 41658/7/99-99-13-02-01-17 не в повній мірі надав відповіді на різні питання в цій сфері. Зокрема, роз’яснено, що фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи – підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. В той же час зазначена норма не застосовується до осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

Можливо, цю проблему допоможе вирішити проект закону, яким запропоновано внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення механізму реалізації права на соціальний захист фізичними особами-підприємцями та особами, що забезпечують себе роботою самостійно. Документ було подано на розгляд парламенту на початку березня групою народних депутатів за ініціативи Національної асоціації України, а досі жодних кроків в напрямку його розгляду парламентом не було зроблено.

Чергове питання, яке виникало у адвокатів і потребувало нагального вирішення, стосувалось тих фахівців, які призупинили свою адвокатську діяльність, але залишаються на обліку як платники ЄСВ. Лише нещодавно на запит НААУ Міністерство фінансів України надало роз’яснення, що адвокати, які зупинили адвокатську діяльність, можуть не сплачувати єдиний соціальний внесок. Для зняття з обліку необхідно лише подати заяву до податкових органів.

Водночас, незважаючи на всі роз’яснення та очікування прийняття відповідних законодавчих змін в цьому напрямі, на сьогодні вже з’являється перша судова практика. Але до остаточного її формування та до прийняття нового профільного закону про адвокатуру, яким, можливо, і буде вирішене це досить болюче для адвокатської спільноти питання, адвокатам доводиться працювати за встановленими не лише законодавцем правилами. Сплата ЄСВ без отримання доходу не може претендувати на справедливість у здійсненні фіскальної політики.

Ольга Шпак

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Невідворотність покарання в українському праві donum auctoris Невідворотність покарання в українському праві
Право набуває здатності виконати соціальні функції внаслідок чималої кількості чинників, серед яких не другорядни...
Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду Феміда Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду
Військовослужбовець, послушник монастиря, актор, директор театру, повітовий предводитель дворянства, совісний суд...
Чотири протилежні версії, які доказують і спростовують шахрайство Справа Чотири протилежні версії, які доказують і спростовують шахрайство
Щоб відвернути підозру від себе чи приховати докази та факти, люди вибудовують плани та вигадують справжні історі...
Червень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1
01.06.2018 09:00:00 - Prozorri закупівлі
2 3
4 5 6 7
07.06.2018 15:00:00 - Екскурсія до СІЗО
8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
ЗАХОДИ
01.06.2018 09:00:00 - Prozorri закупівлі
07.06.2018 15:00:00 - Екскурсія до СІЗО
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика