Правовий поглядАналітика

Посилення фінансового моніторингу: позиція Мінфіну

30.01.2018 / 11:25
3403
+A
-a

Посилення фінансового моніторингу: позиція Мінфіну

Міністерством фінансів України на обговорення винесено проект змін до деяких законодавчих актів України у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Цей документ розроблений у зв’язку з необхідністю адаптувати українське законодавство до норм Європейського Союзу (четвертої Директиви (ЄС) 2015/849 та Регламенту (ЄС) 2015/847), а також для  виконання  зобов'язання перед Міжнародним валютним фондом.

Безпосередньо законопроект, як пояснюється в презентації до нього, спрямований на удосконалення та уточнення окремих норм законодавства в цій сфері.

По суті документом Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», прийнятий 14 жовтня 2014 року, запропоновано викласти в новій редакції.

Зазначимо, що перші зміни торкнулись значення окремих термінів. Зокрема, автори законопроекту пропонують ввести таке поняття як «активи, що пов'язані з тероризмом та його фінансуванням, розповсюдженням зброї масового знищення та його фінансуванням». Під ними розуміються всі активи, що повністю або частково, прямо чи опосередковано перебувають у власності, в тому числі у спільній власності, або перебувають під контролем осіб та організацій, включених до переліку осіб, пов'язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (далі – Перелік осіб), осіб та організацій, які діють від імені та за дорученням таких осіб та організацій, та юридичних осіб, якими прямо або опосередковано володіють, або кінцевими бенефіціарними власниками яких є такі особи та організації, а також активи, які отримані або походять від таких активів, інші активи зазначених осіб.

Ще одне нове поняття «банк-оболонка». Це (кредитна) установа або установа, що здійснює діяльність, еквівалентну тій, що її здійснюють фінансові або кредитні установи, створена або зареєстрована в державі (території), в якій вона не має фізичної присутності з реальним центром управління (має право приймати значні (важливі) рішення і здійснювати управління) та не споріднена з регульованою фінансовою групою та/або не підлягає відповідному нагляду в державі (на території) за місцем свого розташування.

Також серед нових термінів можна виділити «джерело коштів, пов'язаних з фінансовою операцією», «замороження активів» тощо.

Наступні зміни торкнулись системи фінансового моніторингу. Безпосередньо до спеціально визначених суб'єктів первинного фінансового моніторингу автори законопроекту пропонують віднести:

 аудиторів та аудиторські фірми;

 суб'єкти господарювання, що надають послуги з бухгалтерського обліку (крім осіб, що надають послуги в рамках трудових правовідносин);

особи, які надають інформаційно-консультаційні послуги з питань оподаткування (крім осіб, що надають послуги в рамках трудових правовідносин);

особи, які надають послуги щодо створення, забезпечення діяльності або управління юридичними особами (крім осіб, що надають послуги в рамках трудових правовідносин) тощо.

Черговою новелою законопроекту є введення такого механізму як застосування ризик-орієнтованого підходу. «Суб'єкт первинного фінансового моніторингу пропорційно характеру та масштабу його діяльності зобов'язаний застосовувати ризик-орієнтовний підхід за відповідними критеріями, зокрема за типом клієнта, географічним розташуванням держави реєстрації клієнта або установи, через яку він здійснює передачу (отримання активів), видом товарів та послуг, які клієнт отримує від суб'єкта первинного фінансового моніторингу, способом надання (отримання) послуг» — йдеться у відповідній статті законопроекту. Безпосередньо застосування підходу повинно відбуватись на основі проведеної оцінки ризиків, притаманних діяльності суб’єкта первинного фінмоніторингу.

Крім того, запропоновано удосконалення процедури визначення бенефіціарних власників компаній та законодавчих аспектів, які впливають на якість розслідування злочинів з легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Зазначимо, що в цілому законопроект майже повністю змінює підхід до процедури фінансового моніторингу і робить його більш складним і жорстким. Втім, такі вимоги до регулювання цієї сфери рекомендовані експертами FATF, МВФ та Комітету Ради Європи з оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму. Та чи залишиться цей документ в запропонованому на обговорення вигляді прогнозувати важко.

Ольга Шпак

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про стан судової реформи, недоліки суду присяжних та причини невиконання судових рішень – в інтерв’ю з керівником проекту ЄС «Право-Justice» Довидасом Віткаускасом Феміда Про стан судової реформи, недоліки суду присяжних та причини невиконання судових рішень – в інтерв’ю з керівником проекту ЄС «Право-Justice» Довидасом Віткаускасом
Проект «Право-Justice» надає підтримку реформ у сфері правосуддя, серед яких - перезавантаження судової влади через...
Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику Справа Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику
Вдалі жарти – показник здорового духу людини, великий запас позитиву і ставлення до щоденних проблем. А ще гумор – ...
Травень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15
15.05.2019 09:00:00 - Kyiv Law & Trade Forum 2019
16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
15.05.2019 09:00:00 - Kyiv Law & Trade Forum 2019
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика