Юридичний супровід бізнесу
Правовий поглядАналітика

Про особистість, довіру і лідерство в судовій системі

30.05.2018 / 09:57
734
+A
-a

Про особистість, довіру і лідерство в судовій системі

У Львові відбулась лекція голови Суду Денвера, Колорадо, Десятого окружного апеляційного суду Тімоті Тимковича на тему “Важливість суддівського лідерства для забезпечення суспільної довіри та впевненості у судочинстві». 

Тімоті Тимкович вже вдруге відвідав Україну. Вперше він завітав сюди у 2007 році. Цього разу експерт провів лекцію про важливість суддівського лідерства і дав важливі поради про те, як Україні створити належні умови для розвитку верховенства права  та демократії.

Зауважив, що суддівське лідерство в нашій державі ще замало розвинуте порівняно з американською судовою системою та Україна справді працює над формуванням демократії. Також Тімоті Тимкович висловив сподівання, що зроблений ним внесок у ці процеси буде корисним. Зокрема, він згадав про свої українські коріння, які походять із села Чайковичі Самбірського району Львівської області, де проживала сім’я дідуся, яка емігрувала в 1913 році до США. Тому, як зауважив Тімоті Тимкович, це особливе місце для нього, яке дало нагоду більше прив’язатися до історії своєї сім’ї та зрозуміти, що відбувалось з цією країною від часів їхньої міграції. 

Він наголосив, що бачить, крім викликів, які виникли з 1991 року, також можливості для розвитку, зокрема, судової системи. Продовжуючи ділитись цінним досвідом, наголосив, що Сполучені Штати Америки стали першою країною, де запровадили демократію, тому вони є достойним прикладом для введення демократичних цінностей у інших країнах. Звісно, на демократичні цінності впливають певні індивідуальні впровадження та зміни кожної державної установи, проте єдиним незмінним аспектом демократії є верховенство права. Верховенство права захищає права меншості, проте вводить у процес захисту більшість та дозволяє їй керувати. Верховенство права формує належну роль влади, обмежує її свавілля, сприяє боротьбі із корупцією. Завдяки налагодженню та удосконаленню системи верховенства права більшість європейських країн підтримують сталий економічний розвиток та процвітання демократії. Проте Україна поки що відстає в цих процесах. 

Експерт нагадав, що на демократичні режими переважна кількість країн перейшла ще у 1881 році. Звісно, не обійшлося і без тих, хто залишився на боці авторитарних структур. Проте, орієнтуючись на власний досвід, Тимкович запевняє, чим правильніше встановлено верховенство права, тим краще процвітає країна. “Де завершується право і закон – там прокидається тиранія”, – процитував відомий вислів Тімоті Тимкович. Зокрема, серед ключових елементів, які допомагають забезпечувати сталість та здорову атмосферу правової та судової системи, виділив незалежність суддів, неупередженість та громадянське суспільство. Незалежність суддів є одним з найважливішим засобів забезпечення верховенства права. Адже суд, який не може керувати та приймати рішення та оперує вказівками політичної влади, де немає справедливості, важко назвати судом. 

Для того, аби запобігти руйнуванню демократичних прав і свобод, в Україні потрібно сформувати чіткі етичні правила для суддів. Судді мають бути незалежними, недоторканними з боку влади. Лише суд може визначати, як забезпечити верховенство права, оскільки суддя сам визначає, як йому уникати впливів. Роль суду вирішальна у такий перехідний період для України. Проте і громадяни теж повинні докладати своїх зусиль для створення належних умов для захисту власних прав і свобод. 

Наступний елемент – неупередженість - теж відіграє не менш важливу роль. Адже якщо суди є упередженими, то люди втратять до них довіру, навіть за умови їхньої незалежності. Усі рішення суддів мають прийматися на прозорій основі, а також вони повинні бути аргументованими, тобто неупередженим є той суддя, який не допускає свавілля. 

І третім аспектом є громадянське суспільство, де громадська діяльність знаходиться за межами влади та робить її підзвітною, чесною, відкритою, а також відстежує реформи. До їх кола входять вільні журналісти, групи правозахисників, борці за охорону довкілля тощо. Також звернув увагу на той факт, що саме громадянські спільноти відіграли вирішальну роль у формуванні американського суспільства. Вони мають певні повноваження у забезпеченні правопорядку і відверто доносять своє бачення про те, якою має бути судова система. 

Попри те, що нова Конституція застосувала певні нововведення для покращення процесу добору нових суддів, ця система ще не дуже налагоджена. Адже для відбору молодих працівників, треба, щоб були вже досвідчені, від яких можна переймати відповідний суддівський досвід. Так як в Україні з цим ще існують  проблеми, то необхідно впроваджувати професійні правові тренінги, майстер-класи, курси тощо. Як зазначив Тімоті Тимкович, процес становлення верховенства права – процес досить складний. Проте Україна зможе досягти відповідних результатів у вирішенні цього питання, якщо дотримуватиметься усіх вищезазначених аспектів.

Зеновія Суховерська, "Українське право"


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Невідворотність покарання в українському праві donum auctoris Невідворотність покарання в українському праві
Право набуває здатності виконати соціальні функції внаслідок чималої кількості чинників, серед яких не другорядни...
Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду Феміда Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду
Військовослужбовець, послушник монастиря, актор, директор театру, повітовий предводитель дворянства, совісний суд...
Чотири протилежні версії, які доказують і спростовують шахрайство Справа Чотири протилежні версії, які доказують і спростовують шахрайство
Щоб відвернути підозру від себе чи приховати докази та факти, люди вибудовують плани та вигадують справжні історі...
Червень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1
01.06.2018 09:00:00 - Prozorri закупівлі
2 3
4 5 6 7
07.06.2018 15:00:00 - Екскурсія до СІЗО
8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
ЗАХОДИ
01.06.2018 09:00:00 - Prozorri закупівлі
07.06.2018 15:00:00 - Екскурсія до СІЗО
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика