Юридичний супровід бізнесу
Правовий поглядАналітика

ТОВ функціонуватимуть за новими правилами

20.02.2018 / 13:48
2655
+A
-a

ТОВ функціонуватимуть за новими правилами

Корпоративна реформа в Україні фактично дійшла до свого логічного завершення. На початку лютого Верховною Радою України прийнято Закон України «Про товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю». Безумовно, цей документ дуже важливий для малого і середнього бізнесу, оскільки вдосконалює регулювання відносин, які пов’язані із створенням, діяльністю та припиненням товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю. Варто зазначити, що відповідно до статистичних даних в Україні близько 560 тис. зареєстрованих ТОВ, які досі працюють за нормами ще 90-х років.

Нагадаємо, що спроби прийняти відповідний закон активно робились протягом останніх років десяти, але більш продуктивними все ж таки стали останні два роки, оскільки саме в цей період велось активне обговорення щодо концептуальних і найбільш дискусійних питань.

Утім, після успішного прийняття законопроекту № 4666 наприкінці 2016 року в першій редакції були великі сподівання його найскорішого затвердження парламентом вже на початку наступного року, але дійшов документ до другого читання лише в травні 2107 року і в результаті направлений на доопрацювання, і лише тільки в лютому цього року законотворці дійшли згоди в дискусійних питаннях та прийняли Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».

Серед дискусійних питань залишалась норма, яка не передбачала обмеження кількості учасників товариств. Більш того, незважаючи на те, що в першому читанні народні обранці підтримали положення, яким кількість учасників не обмежується, до повторного другого читання знову було внесено пропозицію, що максимальна кількість учасників товариства не може перевищувати 100 осіб. Але її також було відхилено.

Однією з головних пропозицій законопроекту при його підготовці ще до першого читання було встановлення гнучкого регулювання корпоративного управління. Так, проектом пропонувалось надати учасникам товариства з обмеженою відповідальністю можливість передбачити в статуті створення наглядової ради. В результаті обговорень все ж таки передбачили, що статутом товариства може бути передбачено утворення наглядової ради.

Але найбільш дискусійне питання стосувалось корпоративних договорів. «Договір, за яким учасники товариства зобов’язуються реалізовувати свої права та повноваження певним чином або утримуватися від їх реалізації (далі - корпоративний договір), є безвідплатним і вчиняється в письмовій формі. Корпоративний договір, який не відповідає цим вимогам, є нікчемним», - йдеться в остаточній редакції до другого повторного читання. Крім того, також передбачається, що зміст корпоративного договору не підлягає розкриттю і є конфіденційним, якщо інше не встановлено законом або договором. До цього положення була низка зауважень. Втім урешті-решт законотворці дійшло до висновку, що необхідно закріпити виключення щодо товариств, в яких відповідна частка належить державі. Так, зокрема, встановлено, що корпоративний договір, стороною якого є держава, територіальна громада, державне або комунальне підприємство або юридична особа, у статутному капіталі якої 25 і більше відсотків прямо або опосередковано належить державі або територіальній громаді, оприлюднюється протягом десяти днів з моменту його укладення шляхом розміщення на сайті відповідного органу державної влади, органу місцевого самоврядування. 

Також в питаннях управління товариством була узгоджена досить позитивна новела, яка передбачає розширений перелік способів проведення загальних зборів. Зокрема, передбачається, що статутом товариства може передбачатися проведення загальних зборів учасників шляхом телеконференції, відеоконференції чи із застосуванням інших засобів електронних комунікацій, за умови, що кожен з учасників може одночасно з усіма іншими учасниками брати участь в обговоренні та голосуванні з питань, винесених на розгляд загальних зборів. Нагадаємо, що перше читання документа встановлювало можливість проведення зборів лише шляхом відоконференції.

Нагадаємо, що суттєво закон розширює і права учасників товариства.

У будь-якому випадку, попри певні розбіжності в деяких нормах, цей закон є досить важливим, оскільки приводить управління товариствами, яких в Україні є більшість, до міжнародних стандартів.

Таким чином, корпоративній реформі в Україні бути. Ключові закони прийнято, справа лише за їх імплементацією та точковими змінами в деякі суміжні норми.

Ольга Шпак

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правовий цинізм: шлях до самознищення donum auctoris Правовий цинізм: шлях до самознищення
Правовий цинізм виявляється у невиконанні правових приписів через політичну доцільність. Правовий цинізм виявляєт...
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останн...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – зна...
Вересень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5
05.09.2018 14:00:00 - ІВА ЄКА Форум 2018
6 7 8 9
10 11
11.09.2018 09:00:00 - LAW OF RAISING US CAPITAL
12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
ЗАХОДИ
05.09.2018 14:00:00 - ІВА ЄКА Форум 2018
11.09.2018 09:00:00 - LAW OF RAISING US CAPITAL
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика