Правовий поглядАналітика

Правове забезпечення ефективної системи поводження з батарейками та їх відходами

11.09.2017 / 11:42
1581
+A
-a

Правове забезпечення ефективної системи поводження з батарейками та їх відходами

Час від часу в засобах масової інформації можна почути про ту чи іншу екологічну проблему певної країни та шляхи її вирішення. Зокрема, нещодавно стало відомо, що у Кенії набула чинності заборона на використання поліетиленових пакетів. Так за покупку, продаж та використання таких пакетів загрожує штраф в розмірі до 38 тисяч доларів або тюремне ув’язнення на термін до 4 років

Нагадаємо, що Кенія стала сороковою країною в світі, де на законодавчому рівні обмежується використання пластикових пакетів. Так, наприклад, рік потому заборону на одноразові пластикові пакети було введено в Брюсселі.

Ще одна сфера — переробка вторинної сировини і утилізація небезпечних відходів, зокрема батарейок та акумуляторів.

У багатьох країнах світу відпрацьовані джерела живлення збирають і утилізують окремо від побутового сміття. Так, наприклад, у Німеччині діє понад 170 000 пунктів прийому, а на переробку надходить більше 50% усіх проданих батарейок і акумуляторів. У Чехії на переробку передається третина всіх куплених батарейок, а за утилізацію платять виробники.

Відповідно ж до статистичних даних в Україні щорічно завозять приблизно 2,5 тисячі тон батарейок, але тільки 1% з них збирається на переробку. У більшості випадків це лише ініціатива активістів і окремих громадських рухів.

Вирішити цю проблему дозволить проект Закону України «Про батарейки, батареї і акумулятори», розроблений Міністерством регіонального розвитку, який наразі знаходиться на громадському обговоренні.

Зокрема, метою розроблення проекту Закону є створення системи поводження з батарейками, батареями і акумуляторами та їх відходами шляхом запровадження розширеної відповідальності виробника батарейок та акумуляторів, що сприятиме зменшенню обсягів захоронення батарейок і акумуляторів на полігонах побутових відходів.

Відповідно до тексту законопроекту слід зазначити, що він не поширюється на такі типи батарейок, батарей і акумуляторів та їх відходи: які використовуються у військовому майні, призначеному для захисту національних інтересів України (озброєнні, боєприпасах, обладнанні, техніці та іншому майні, яке має спеціальне військове призначення); в об'єктах космічної діяльності, призначених для запуску і польоту космічних апаратів.

Водночас пропонується створити окремі електронні реєстри виробників та інших суб’єктів господарювання у цій сфері. Крім того, документом встановлюються вимоги до батарей, зокрема може бути закріплено на законодавчому рівні заборони використовувати в них окремі небезпечні речовини.

Більш того, виробники повинні маркувати усі батарейки, батареї і акумулятори, а також блоки батарейок символом, який означає роздільне збирання. Ще одне зобов’язання, яке покладається на виробників батарейок, батарей і акумуляторів, як портативних, так і промислових і автомобільних — організація роздільного збору цих джерел живлення, причому для споживача такий збір повинен бути безкоштовним. Пункти збору портативних батарей повинні будуть організовувати як виробники, так і органи місцевого самоврядування, а також ці особи зобов'язані надавати контейнери і здійснювати вивіз зібраних батарейок.

Передбачена законопроектом і відповідальність, але норма носить загальний характер і встановлює дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Ще один законопроект Мінрегіону, який наразі знаходиться на громадському обговоренні і також покликаний покращити ситуацію з утилізацію відходів —  проект Закону України «Про відходи електричного та електронного обладнання».

Метою даного акта є створення ефективної системи поводження з відходами електричного та електронного обладнання також шляхом запровадження розширеної відповідальності виробника.

Зазначимо, що цей законопроект було розроблено Мінрегіоном спільно з європейськими експертами проекту Twinning «Впровадження системи управління відходами електронного та електричного обладнання (WEEE) в Україні».

Так, документом на виготовлювачів електронного та електричного обладнання (ЕЕО) покладено цілу низку обов’язків, серед яких розробка і виготовлення ЕЕО таким чином, щоб сприяти їх подальшому повторному використанню, демонтажу, обробленню та відновленню відходів ЕЕО, їх компонентів і матеріалів. В той же час на виробники ЕЕО повинні: сприяти ремонт у і підготовці до повторного використання ЕЕО, яке було у вжитку.

Звичайно, що до прийняття цих документів пройде ще багато часу, але тим не менш перші суттєві кроки в цьому напрямку вже зроблені і яким документ буде в кінцевому варіанті, покаже лише час. 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правопорядок і парамілітарні формування donum auctoris Правопорядок і парамілітарні формування
Правопорядок є однією з надскладних і надважливих категорій, які характеризують власне право і його буття
Новий Кодекс адміністративного судочинства: позиція суддів Верховного Суду з проблемних питань Феміда Новий Кодекс адміністративного судочинства: позиція суддів Верховного Суду з проблемних питань
У межах спільної наради суддів Касаційного адміністративного суду за участю голів апеляційних та окружних адмініс...
Ні болю, ні страху.., або Стан афекту Справа Ні болю, ні страху.., або Стан афекту
Чи можна до кінця погоджуватись з таким покаранням, як позбавлення волі за дії, які особа вчинила, захищаючи...
Березень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16
16.03.2018 10:00:00 - Win-Win PR з клієнтом
17 18
19 20 21 22
22.03.2018 10:30:00 - English Law Day Forum in Kyiv
23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
ЗАХОДИ
16.03.2018 09:00:00 - I Судовий форум ААУ
16.03.2018 10:00:00 - Win-Win PR з клієнтом
22.03.2018 10:30:00 - English Law Day Forum in Kyiv
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика