Правовий поглядАналітика

Чи поліпшить умови діяльності бізнесу нова редакція закону про фінансовий лізинг?

23.05.2017 / 12:00
1794
+A
-a

Чи поліпшить умови діяльності бізнесу нова редакція закону про фінансовий лізинг?

На розгляд парламенту надано нову редакцію закону про фінансовий лізинг, яким запропоновано розширення можливостей використання суб’єктами господарювання операцій фінансового лізингу (законопроект № 6395).

«Розробка проекту нової редакції Закону України «Про фінансовий лізинг» викликана необхідністю привести законодавство у відповідність з сучасними практиками та кращим світовим досвідом», - йдеться у пояснювальній записці до законопроекту.

Світовий досвід у цій сфері доводить, що лізинг є одним з найпоширеніших методів фінансування технічного оснащення та оновлення виробництва. Більш того, фінансовий лізинг є альтернативою банківському кредитуванню, що в сучасних умовах та нестабільності банківського сектору, у разі удосконалення, надасть можливість суттєво поліпшити умови ведення бізнесу.

Так, документом пропонується встановити єдиний порядок регулювання відносин, пов'язаних з фінансовим лізингом, його окремими видами і формами, визначити чіткі вимоги до форми договору фінансового лізингу та його істотних умов, захисту права лізингоодержувачів на предмет лізингу. Законопроект передбачає і впровадження механізму залучення лізингових посередників, діяльність яких не відноситься до фінансових послуг і може включати тільки консультування, надання інформаційних та інших посередницьких послуг у сфері фінансового лізингу. Окремо пропонується встановити істотні умови договірних відносин, пов'язаних із сублізингом, зокрема, для захисту прав лізингодавця.

Окрім встановлення чітких вимог до форми договору фінансового лізингу та істотних умов договору, а також розширення поняття «лізингодавець», зміни вносяться до низки кодексів. Зокрема, автори законопроекту звертають увагу, що у диспозиції статті 222 Кримінального кодексу України поняття «кредит» не охоплює відносини, що склалися в сфері фінансового лізингу, внаслідок чого у кримінальному законодавстві відсутнє правове регулювання у сфері кримінальної відповідальності за шахрайство з фінансовими ресурсами, що посягає саме на послуги фінансового лізингу. Законопроектом пропонується включити фінансовий лізинг до диспозиції складу злочину, передбаченого статтею 222 Кримінального кодексу України.

Крім того, у пояснювальній записці зазначається, що відповідальність за вчинення незаконних дій (зокрема, розтрата, відчуження, приховування, підміна, пошкодження, знищення, інші незаконні дії) щодо майна, яке передане у фінансовий лізинг, відсутня у чинній статті 388 Кримінального кодексу України. У свою чергу, пропонується передбачити, що розтрата, відчуження, приховування, підміна, пошкодження, знищення майна або інші незаконні дії з майном, яке передане у фінансовий лізинг, є кримінальним злочином, передбаченим диспозицією та санкцією цієї статті на рівні з кримінальною відповідальністю за такі дії із заставленим майном.

Змін зазнає і Господарський кодекс України. Мова йде про статтю 292, яка у разі прийняття законопроекту, буде викладена у новій редакції, де визначається, що правове регулювання фінансового лізингу здійснюється відповідно до Цивільного кодексу України та інших законів України. Така необхідність викликана тим, що основний механізм регулювання фінансового лізингу встановлено Цивільним кодексом та спеціальним нормативним актом – Законом України «Про фінансовий лізинг».

На думку авторів, удосконалення правового поля регулювання лізингових відносин дозволить суттєво розширити використання лізингу як альтернативного  довгострокового механізму фінансування придбання транспорту, обладнання, техніки, нерухомості, сприятиме ефективному використанню цього механізму суб’єктами господарювання. Наразі фінансовий лізинг не використовується  достатньою мірою бізнесом, споживачами. Очевидно, що ефективність цієї діяльності залежить не лише від прийнятих змін до законодавства, але насамперед від стану фінансової системи держави.  

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Чи можуть бути в Україні ефективними  антикорупційні органи? donum auctoris Чи можуть бути в Україні ефективними антикорупційні органи?
Ефективність будь-якого державного інституту, у тому числі правоохоронних органів, полягає у досягненні мети, яка...
Про нововведення у кримінальному процесуальному законодавстві - на круглому столі в Івано-Франківську суддя Верховного Суду Надія Стефанів Феміда Про нововведення у кримінальному процесуальному законодавстві - на круглому столі в Івано-Франківську суддя Верховного Суду Надія Стефанів
14 квітня в Івано-Франківську пройшов круглий стіл, під час якого проаналізовано основні зміни до Кримінального п...
Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі? Справа Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі?
Петро був одним із тих багатьох студентів київських вишів, які жалкували, що приїхали «підкорювати столицю» не на...
Квітень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20
20.04.2018 09:00:00 - Legal Medical Forum
21 22
23 24 25 26 27
27.04.2018 09:30:00 - Право&Бізнес
28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.04.2018 09:00:00 - Legal Medical Forum
27.04.2018 09:30:00 - Право&Бізнес
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика