Юридичний супровід бізнесу
Правовий поглядАналітика

Як пропонується удосконалити пенітенціарну систему

08.11.2017 / 11:27
1886
+A
-a

Як пропонується удосконалити пенітенціарну систему

Міністерство юстиції України нещодавно оприлюднило законопроекти, якими, зокрема, пропонується оптимізувати структуру пенітенціарної системи.

Ще у травні 2016 року урядом було ліквідовано Державну пенітенціарну службу України, а її повноваження передані Міністерству юстиції України. Безпосередньо сама постанова була направлена на «оптимізацію» діяльності центральних органів виконавчої влади, але не на оптимізацію пенітенціарної системи. Утім, пізніше черговою постановою уряд затвердив напрями реформування пенітенціарної системи.

І більше ніж за півтора роки Міністерством юстиції України на громадське обговорення було винесено два законопроекти «Про пенітенціарну систему» та «Про Дисциплінарний статут пенітенціарної системи».

Перший законопроект визначає правові основи функціонування пенітенціарної системи, її завдання, повноваження, структуру, а також визначає правовий статус її персоналу. Так, пенітенціарну систему складають: центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, у складі якого функціонують апарат та територіальні органи з питань виконання кримінальних покарань; установи виконання покарань і слідчі ізолятори;  навчальні заклади; заклади охорони здоров’я;  підприємства, установи і організації, створені для забезпечення виконання завдань пенітенціарної системи (далі – органи і установи). Більш детально представлена структура кожного з об’єктів системи.

Також досить детально прописані повноваження осіб рядового і начальницького складу пенітенціарної системи, в тому числі і порядок застосування заходів фізичного впливу. Зокрема, до засуджених та осіб, узятих під варту, якщо вони чинять фізичний опір персоналу пенітенціарної системи, злісно не виконують його законні вимоги, проявляють буйство, беруть участь у масових заворушеннях, захваті заручників або чинять інші насильницькі дії, а також у разі втечі з-під варти з метою припинення вказаних протиправних дій, а також запобігання заподіянню цими особами шкоди оточенню або самим собі застосовуються фізична сила, спеціальні засоби, гамівна сорочка та зброя. Заходи фізичного впливу, спеціальні засоби і зброя не повинні застосовуватись в якості покарання.

«Застосуванню заходів фізичного впливу, спеціальних засобів і зброї має передувати попередження про намір використання вказаних заходів і засобів, якщо дозволяють обставини. Без попередження вказані заходи, засоби і зброя можуть застосовуватися, якщо виникла безпосередня загроза життю або здоров'ю персоналу пенітенціарної системи або інших осіб», - йдеться в законопроекті.

Документом запропоновано впровадити нові підходити до заохочення її персоналу, запровадити ефективне управління підприємствами установ виконання покарань.

Слід зазначити, що прикінцевими положеннями проекту Закону пропонується внести зміни до 48 законодавчих актів, що регулюють діяльність пенітенціарної системи. Зокрема, Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнюється низкою нових норм, які передбачають санкції, в тому числі за неповідомлення про непогашену (незняту) судимість під час відвідування установ виконання покарань і слідчих ізоляторів для здійснення контролю і проведення перевірок їх діяльності. У цьому випадку можливе накладення штрафу від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Також відповідальність передбачена і за невиконання заходів апробаційної системи.

Крім того, змінами пропонується включення до деяких законів норм щодо права засуджених на психологічний супровід під час відбування покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі.

Другим законопроектом «Про Дисциплінарний статут пенітенціарної системи» затверджується безпосередньо сам статут, яким визначаються сутність службової дисципліни, обов’язки осіб рядового і начальницького складу стосовно її дотримання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права керівників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень.

Зазначимо, що відповідно до звіту про обговорення законопроектів Міністерством юстиції повідомлено, що у встановлені у відповідному повідомленні строки (до 23 жовтня) зауваження та пропозиції з цього питання до Міністерства юстиції України не надходили. Утім, говорити про те, що відповідні документи будуть прийняті у такому ж вигляді зарано, оскільки є вірогідність, що при розгляді парламентом до них буде внесено низку суттєвих змін. Тим не менше, очевидним є те, що реформувати пенітенціарну систему необхідно і чим швидше, тим краще буде всім, хто має причетність до неї.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Деструктивність (руйнування) громадянського суспільства:  протиправні практики donum auctoris Деструктивність (руйнування) громадянського суспільства: протиправні практики
Процес формуваня громадянського суспільства в Україні набув ознак тривалого і суперечливого руху, який у своїй бе...
Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду Феміда Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду
Військовослужбовець, послушник монастиря, актор, директор театру, повітовий предводитель дворянства, совісний суд...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – зна...
Липень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18
18.07.2018 09:00:00 - Digital Finance & Technology
19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
18.07.2018 09:00:00 - Digital Finance & Technology
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика