Юридичний супровід бізнесу
Правовий поглядАналітика

Законодавці пропонують забезпечити захист майнових прав власників і користувачів земельних ділянок

03.04.2018 / 11:37
1302
+A
-a

Законодавці пропонують забезпечити захист майнових прав власників і користувачів земельних ділянок

Із року в рік можна почути, що рейдерські захоплення «вийшли на новий рівень». Численні зміни в законодавстві суттєво ситуацію не змінили і проблем у бізнесу з кожним роком в цій сфері стає дедалі більше. Аграрний сектор - найбільш вразливий сектор економіки, який стикається саме з протиправним поглинанням і захопленням підприємств.

Вирішити ці проблеми покликаний проект закону, яким пропонується внести зміни до Земельного кодексу України та деяких законодавчих актів щодо протидії рейдерству. Законопроектом безпосередньо пропонується запровадити низку антирейдерських заходів та встановити запобіжники щодо захисту майнових прав власників і користувачів земельних ділянок «з метою запобігання протиправному поглинанню і захопленню підприємств в аграрному секторі економіки, оскільки протягом останніх років рейдерське захоплення земель та майна сільськогосподарських підприємств набуло загрозливого для економіки країни характеру».

Документом пропонується, зокрема, визначити, що власник нерухомого майна одностороннім правочином може встановити вимогу щодо нотаріального посвідчення договору, предметом якого є нерухоме майно чи його частина, а також скасувати таку вимогу (крім випадків, коли відповідно до вимог закону такий правочин підлягає нотаріальному посвідченню); така вимога щодо обов’язковості нотаріального посвідчення договору підлягає державній реєстрації як обтяження у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно і може бути скасована за заявою власника нерухомого майна. Відповідні зміни вносяться в тому числі до Цивільного та Господарського кодексів.

Крім того, Земельний кодекс України планують доповнити новою нормою, відповідно до якої встановлюється, що земельна ділянка припиняє існування як об’єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується у разі: поділу або об’єднання земельних ділянок; скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації.

«Прийняття судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням цим рішенням усіх речових прав, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав)», - йдеться в законопроекті.

Також зміни стосуватимуться порядку встановлення земельних сервітутів. Зокрема, статтю 100 Земельного кодексу доповнюють новим пунктом, який передбачає, що за домовленістю сторін договір про встановлення земельного сервітуту може бути посвідчений нотаріально. Власник земельної ділянки також може встановити вимогу нотаріального посвідчення договору про встановлення земельного сервітуту та скасувати таку вимогу. Така вимога власника, а також скасування власником цієї вимоги є одностороннім правочином та підлягає нотаріальному посвідченню.

Вимога нотаріального посвідчення договору про встановлення земельного сервітуту, встановлена власником такого майна, а також скасування вимоги підлягає державній реєстрації у порядку, визначеному законом.

Звісно, що низку змін запропоновано і до Закону України «Про нотаріат». Так передбачається, що нотаріус не вправі здійснювати нотаріальну діяльність за межами свого нотаріального округу. В той же час встановлено виключення. Зокрема, заміщення інших нотаріусів у встановлених профільним законодавством випадках та у випадку нотаріального посвідчення договорів користування (оренда, суборенда, земельний сервітут, емфітевзис, суперфіцій) земельними ділянками сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства.

Кім того, законопроектом пропонується скасувати необхідність отримання власниками та користувачами земельних ділянок паперових витягів про земельні ділянки з Державного земельного кадастру. В той же час на держаного реєстратора покладається обов’язок при вчиненні реєстраційних дій самостійно формувати витяги про земельні ділянки з Державного земельного кадастру в електронній формі, які повинні бути збережені в електронному вигляді для підтвердження правомірності вчинення реєстрації речових прав на земельні ділянки.

Прикінцевими положеннями законопроекту пропонується доручити Кабінету Міністрів України забезпечити фінансування та внесення до 1 січня 2019 року до Державного земельного кадастру усіх відомостей, встановлених Законом України «Про Державний земельний кадастр», про всі сформовані земельні ділянки незалежно від дати виникнення права власності (користування) на них.

На думку авторів, цей законопроект сприятиме належному забезпеченню захисту майнових прав власників і користувачів земельних ділянок та запобігатиме протиправному поглинанню і захопленню підприємств.

Українське право

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Деструктивність (руйнування) громадянського суспільства:  протиправні практики donum auctoris Деструктивність (руйнування) громадянського суспільства: протиправні практики
Процес формуваня громадянського суспільства в Україні набув ознак тривалого і суперечливого руху, який у своїй бе...
Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду Феміда Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду
Військовослужбовець, послушник монастиря, актор, директор театру, повітовий предводитель дворянства, совісний суд...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – зна...
Липень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18
18.07.2018 09:00:00 - Digital Finance & Technology
19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
18.07.2018 09:00:00 - Digital Finance & Technology
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика