Судові історіїСправаУкраїнські Бонні і Клайд «озброєні» іграшковим пістолетом

Українські Бонні і Клайд «озброєні» іграшковим пістолетом

28.02.2019 / 12:08
7351
+A
-a

Українські Бонні і Клайд «озброєні» іграшковим пістолетом

Окуті атмосферою таємничості та авантюризму, історії американських гангстерів та мафіозі минулого століття досі продовжують слугувати основою для чисельних книжок та витворів кіномистецтва, які свого часу підкорили і продовжують підкорювати мільйони людей. Джонні Ділінджер, Аль Капоне, Карло Гамбіно, Бонні і Клайд…

І це є далеко не повний перелік одних із найнебезпечніших злочинців минулого, що стали відомими широкому загалу, перш за все, завдяки пресі, яка встигала вчасно висвітлювати їх «пригоди». Проте, безсумнівно, існують й інші не менш цікаві кримінальні історії, які трапились із абсолютно реальними людьми, й, які за певних обставин ще не набули широкого резонансу. До цієї низки можна віднести й випадок, про який йтиметься в даній публікації, що заслуговує, якщо не на окрему екранізацію, але, принаймні, на газетний етюд.

Нагадаємо, в рамках нашої постійної рубрики «Судова історія» ми пропонуємо до уваги наших читачів невеличке художнє оповідання або новелу, в основі яких лежить реальна справа із обов’язковою наявністю щодо неї відповідного рішення українського суду. Нерідко трапляється ситуація, коли в реєстрі або в засобах масової інформації ми знаходимо якесь особливо цікаве для себе судове рішення, але одному з найбільш важливих моментів справи – обставинам та мотивам, що спонукали засудженого вчинити певний злочин, в тексті документу приділяється недостатня увага. В свою чергу, жанр «судової історії» як раз покликаний подолати це упущення, і завдяки певному художньому забарвленню читачеві пропонується поглянути на ту ж саму судову справу, але трохи під іншим кутом.

Незабаром мало виповнитись 3 роки з моменту, як Богдана і Костянтин були разом. На перший погляд, це була звичайна молода українська сім’я. Він працював менеджером в банку, а Вона – продавцем у книгарні одразу за рогом. Можна сказати, що це було кохання із першого погляду. Прямісінько як в кіно. Богдана мала намір взяти споживчий кредит для купівлі пральної машинки в тому ж банку, де працював Костя. Й за щасливим збігом обставин саме Костянтин оформлював для неї документи. Богдана майже одразу осліпила Костю, причому так сильно, що він був готовий зробити для неї кредит на будь-яких умовах, навіть якби це була іпотека без застави під 0 відсотків. Того вечора Він запросив Її у кафе, й відтепер вони стали нерозлучними.

Мабуть, майже в кожної молодої пари є своя спільна мрія, здійснення якої слугує наче своєрідним стимулом для подальшого розвитку романтичних відносин. Хтось марить якомога швидше з’їхати від батьків до майбутньої власної квартири, хтось прагне підкорити Еверест або поїхати в навколосвітню подорож на двох. Така мрія була й в наших героїв. Понад усе вони хотіли переїхати на постійне місце проживання до Австралії, екзотичної країни із набагато вищим рівнем життя ніж в Україні, де, на їх думку, є всі умови для того, щоб почати абсолютне нове щасливе життя. Проте Богдана і Костя усвідомлювали, що на переїзд майже до протилежної точки земної кулі знадобиться чимало грошей: авіаквитки, закордонні паспорти, візи, оренда житла, харчування – і це є далеко не вичерпний перелік очікуваних витрат лише на перший час.

На самому початку молода пара намагалась чесно відкладати кошти на свою поїздку. Одного моменту їм вдалося навіть зібрати майже половину від визначеної суми, проте з часом цей «заощадний запал» став в них поступово зникати. Врешті-решт, Богдана і Костянтин вирішили «не відставати» від своїх колег по роботі та поїхали у двотижневу відпустку до Єгипту, витративши таким чином майже всі раніше зібрані гроші. Усвідомивши, що в такий спосіб їм не вдасться швидко зібрати потрібну суму, Костянтин спробував був знайти собі інше місце роботи. І йому пощастило. Фінансова установа «Швидко Кредит» буквально через пару кварталів від їх домівки пропонувала в 1,5 рази вищу зарплатню, однак працювати доведеться на декілька годин більше. Це повністю влаштовувало Костянтина. Однак прийшовши в перший день на нове місце, Костянтин був неприємно здивований: на протязі певного часу йому доведеться працювати самому, бо другий менеджер на той час тяжко захворів, а замінити його в компанії тоді було нема кому. Наш герой розумів, що йому фактично доведеться виконувати роботу за двох, й, окрім того, він не мав можливості попросити колегу його «прикрити», якщо виникне потреба кудись піти по своїх справах у робочий час.

Але за декілька днів роботи Костя усвідомив єдину важливу перевагу свого становища: одному йому наразі відкрито доступ до каси у відділенні фінансової установи. У зв’язку з цим в нього перед очима мимоволі поплила картинка нескінченного синього моря, золотистого пляжу, силуету Сіднейського оперного театру й найголовніше – він побачив щасливе обличчя своєї коханої на фоні цього. «Лише один крок відділяє нас від мрії. – думав Костя. – Я можу просто забрати касу, і ми з Богданою одразу рушимо за кордон. До цього моменту ніхто навіть й не помітить нестачі». Згодом наш герой здійснив спробу все ж таки відігнати від себе ці небезпечні думки, однак десь в середині себе Костя розумів, що рішення вже прийнято. Залишилось тільки розробити детальний план...

На думку Кості, найбільш складною перешкодою на шляху до касового апарату були камери, розташовані в декількох місцях у приміщенні відділення та біля входу. «Саме тому просто так взяти гроші з каси та поїхати одразу в аеропорт не вийде». - розмірковував наш герой. Можливо, заліпити їх гумкою? Але це не матиме особливого сенсу, адже з великою долею вірогідності за кілька хвилин приїде на перевірку наряд охорони, і, звичайно, перша підозра одразу впаде на нього. Короткочасне вимкнення електрики також не допоможе, адже після того спрацює генератор. Таким чином, камери тобі самому не вимкнути. В такому разі потрібно знайти спосіб, як можна забрати гроші з відділення, не викликаючи підозри до себе. І тут Костя раптово згадав фільм «11 друзів Оушена», який він нещодавно дивився із Богданою по телевізору. В тій стрічці команда високопрофесійних грабіжників «обчистила» декілька казино, в тому числі, й за допомогою їх співробітників, які були співучасниками злочинців. «Однак в моєму випадку все можна зробити набагато простіше, - думав Костянтин. – Мені потрібна лише одна людина, якій я можу на 100 відсотків довіряти». І тут він мимохіть подумав про Богдану. «Ні, я не стану її сюди вплутувати.,- на початку спробував заперечити собі Костя. Проте згодом він все ж таки прийшов до висновку, що, окрім своєї коханої, більше нікому не зможе довіритись в цьому питанні. «Їй потрібно буде лише забрати гроші з відділення. Нічого складного. Я поговорю з нею. Скажу все, як є. Якщо вона погодиться, ми зробимо це. Ні – я залишу цей задум», - підсумував наш герой.

На велике здивування свого коханого, Богдана майже миттєво погодилась взяти участь в реалізації його небезпечного плану. Вона усвідомлювала, що це є злочин, проте, можливо, саме ця «справа» може стати тим самим завітним ключем до подальшого щасливого життя в новій країні. За словами Кості, через два дні в касі його відділення має бути майже мільйон гривень – сума, яку один клієнт наперед замовив готівкою, аби зняти зі свого рахунку. Зволікати було не можна, адже за тиждень мав ще вийти на роботу другий менеджер, і план Кості довелось би відкласти на невизначений час.

Коли настав той самий «день Х», Костя як зазвичай прийшов вранці на роботу, намагаючись якомога менше хвилюватись, таким чином зберігаючи холодний розум. Десь через годину до приміщення відділення фінансової установи зайшла жінка, одягнена в темного-синього кольору куртку із капюшоном та чорним рюкзаком за спиною. Вона нерішуче підійшла до Костянтина і наставила на нього пістолет, який той ще вчора заздалегідь придбав в іграшковому магазині. Не зважаючи на те, що обидва злочинці-початківці чудово знали, що камери пишуть лише відео без звуку, Богдана для більшої натуральності гучним, і як їй здалось тоді, суворим голосом наказала Костянтинові складати гроші з каси прямісінько в її рюкзак. Наш герой театралізовано зробив перелякане обличчя та почав швидко заповнювати сумку новенькими пачками купюр. Коли справу було зроблено, він віддав своїй коханій гроші із непідробним тремтінням в руках. Одразу після цього не менш схвильована Богдана стрімко вибігла за двері. Прочекавши декілька хвилин, як було наперед обумовлено між ними, Костянтин набрав на своєму телефоні номер «102»…

На жаль, в тексті судового рішення по справі, яку було взято за основу нашої «судової історії» не зазначається, яким саме чином поліція встановила особи злочинців. Скоріш за все, завдяки камерам правоохоронним органам все ж таки вдалось під певним кутом отримати картинку обличчя дружини, яке було прикрите лише капюшоном, навіть без маски або шарфу. Й знайти в такому випадку зв’язок «грабіжника» із «жертвою» було лише справою техніки. Також слідчі могли перевірити історію операцій картки менеджера, в якій цілком міг бути наявним чек на покупку в магазині іграшок. Крім того, в матеріалах справи зазначається значний проміжок часу між фактичним здійсненням злочину та викликом поліції. Це також викликає чимало запитань до співробітника фінустанови.

Слід відзначити, що в цій реальній справі, яку минулого року розглядав Кіровський районний суд м. Дніпро, мова йшла про викрадення суми трохи меншою за 14 тис. грн. Як відзначали засуджені, їм ці гроші були потрібні для «оформлення закордонних паспортів». В це важко повірити насправді, адже вартість такої послуги наразі цілком може покрити сума в тисячу гривень. Ймовірно, зловмисники очікували, що в касі буде набагато більша сума, проте менеджер мав це знати наперед. Саме тому в нашій історії ми вирішили збільшити викрадену суму, аби додати діям злочинців більшої логічності та вмотивованості.

На початку до ЄРДР були внесені відомості про скоєння злочину за ознаками ч. 3 ст. 187 КК (розбій, поєднаний із проникненням в приміщення), проте пізніше було зроблено правильну перекваліфікацію на крадіжку за ст. 185 КК. Ключовою ознакою розбою є застосування чи погроза застосування насильства, небезпечного для життя та здоров’я особи. Й, крім того, особа, яка зазнає нападу, повинна сприймати цю загрозу як реальну, навіть якщо у злочинця в руках не реальний, а іграшковий пістолет, про що жертві є достеменно невідомо. В нашому ж випадку, звичайно, така ознака відсутня, й, крім того, під час фактичного вчинення злочину присутні були лише самі злочинці, тобто, зберігається ознака таємності викрадення майна, що є характерним саме для крадіжки. Таким чином, суд кваліфікував дії обвинувачених за ч. 2 ст. 185 КК (крадіжка за попередньою змовою групою осіб), ч. 1 ст. 383 КК (завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину – тільки для чоловіка). Й враховуючи той факт, що злочинці визнали свою провину, відшкодували потерпілій стороні викрадену ними суму коштів в повному обсязі, горе-подружжю було визначено покарання по два роки позбавлення волі із випробуванням.

Даниїл Шаров, «Українське право»

Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Квітень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика