Колонка редактораdonum auctorisПраво і економіка в українських реаліях

Право і економіка в українських реаліях

26.10.2018 / 10:02
2543
+A
-a

Право і економіка в українських реаліях

Економічні відносини у державі є визначальними для багатьох сфер суспільного існування, і ця відома аксіома не має будь-якого виключення. Проте економіка держави є залежною від соціальних інститутів, серед яких право відіграє важливу, а інколи – вирішальну роль.

У цьому випадку не має сенсу повторювати вкотре про важливість економічного потенціалу для соціального розвитку, про необхідність економічного забезпечення будь-яких нормативно-правових актів, які стосуються соціальної, гуманітарної, воєнної та інших сфер суспільного буття, які не є виробничими сферами, і які не формують необхідний для соціальних потреб бюджет.

Важливим є визначення можливостей права стосовно ефективного впливу на розвиток економіки. Такі можливості засновуються на ідеї права, проте панування справедливості, рівності і свободи в економічних відносинах є не менш проблемним, ніж втілення ідеї права в інших сферах соціальної комунікації.

Навпаки – економіка більш вимоглива і більш вразлива щодо впливу права на її формування та розвиток. Економіка має свої власні закономірності, ігнорування яких є неможливим у будь-якій трансформації та у будь-якій формі, оскільки це призводить до руйнування усіх суспільних відносин. Власне, приклад розвитку України у нову добу незалежності є показовим.    

Правотворення і правозастосування, яке пропонують і реалізують нинішні соціальні інститути українського суспільства та, насамперед, держава, стосовно регулювання економічних відносин, є далекими від призначення права і нагадують рух у протилежному від соціальних потреб напрямку.

У розумінні цієї проблеми важливо не захоплюватися змістом прийнятих норм, а визначити показники відповідності прийнятих норм вимогам права, насамперед, ідеї права. Відразу стає зрозумілою відірваність задекларованих положень багатьох нормативно-правових актів, законів, рішень уряду, від реальних суспільних зв'язків, від потреб і можливостей суспільства. Право – це не лише і не настільки виписане у законі або ж у постанові уряду правило, а, насамперед, те ж правило, проте засноване на потребі, на можливостях суспільства, яке безумовно реалізується на практиці.

Рівень і якість економічних відносин віддзеркалює рівень і якість права, яке проявляється не лише у нормах, але й у правовій практиці, у поведінці, у правозастосуванні, що у соціальному зрізі є більш важливим. Саме у цьому – найбільша проблема українського суспільства, що яскраво демонструє сучасний рівень корупції та реальний стан протидії цьому соціальному злу.                                                                              

Ми втрачаємо ще не надбане – правову культуру і культуру економічну, виробничу, фінансову, а це – шлях у безодню, шлях до світового дна, без перспективи бути у числі успішних і самодостатніх, чого ми прагнемо усі. Право в економічній сфері – запорука міцності, надійності, стабільності і перспективи розвитку, подолання соціальних негараздів, визначення та досягнення соціальних перспектив. Чи є такими взаємодія права і економіки в Україні на сьогодні? На жаль, ні, існує складна проблема, яка є нагальною та потребує вирішення.

                                                                                                                                                             Павло Богуцький


Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Квітень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика