Колонка редактораdonum auctorisПраво і совість

Право і совість

03.06.2019 / 10:24
1820
+A
-a

Право і совість

Ми часто звертаємося до совісті, як до вищого внутрішнього закону буття. Очевидно, що моральне обґрунтування права засновується у першу чергу на сумлінні, яким і є совість.                   

Право отримує своє визнання тоді, коли свідомість сприймає визначені норми, правила поведінки такими, що не можуть суперечити внутрішнім установам людини до дії у напрямку добра, до протидії злу, з яким належить боротися.                                                                                       

Сумлінність у праві – свідоме сприйняття справедливості, бачення іншої людини через розуміння її рівності, перетворення власної свободи у свободу тих, хто поруч і навпаки – поширення свободи на всіх однаковою мірою до межі, визначеної людською гідністю.                                                  

Право дає можливість захистити власне сумління, захистити совість від численних небезпек, серед яких найбільшими є недоброчинність, недобросовісність, відсутність внутрішнього розуміння власної відповідальності за вчинки і дії, які стосуються тих, хто поруч.                               

Якщо розглядати право не лише як норми і правила, а як віддзеркалення у власному житті імперативів справедливості і свободи, як визначення свого місця серед інших свідомих у праві людей, як поведінку, що узгоджується з правовими приписами і вимогами, то зрештою ми збагнемо важливість совісті – цього потужного внутрішнього поведінкового механізму особистості, заснованого на ідеї служіння добру.                                             

Право не може суперечити совісті, як і не може встановлена будь-ким норма поведінки бути правом за умови її невідповідності етичному виміру людини. Право ставить особливі вимоги до тих, хто діє від його імені, хто творить норми і правила поведінки, хто застосовує прийняті норми і правила поведінки на практиці, хто приймає рішення, яке називається правовим. Совість у ставленні до тих, хто представляє право, до правознавців, до кожного, хто, посилаючись на норму права, застосовує його силу у людських відносинах, вимагає бути гідними сумлінню, честі, правдивості, совість є покликом свідомості і того, що називають душею, до добра у його загальнолюдському значенні.                                                                                                                  

Сьогодні апелювання до права мають означати заклики до совісті, а втрата совісті сьогодні має наслідком втрату права. У наших реаліях все складно, майже все не так – розуміння права зводиться до того, що написано у далеких, часто навіть від самого життя, положеннях закону, а правозастосування полягає у пошуках варіанту рішення вигідного для того, хто застосовує писану та часто незрозумілу для логіки права норму, без будь-якої внутрішньої межі щодо моральності, щодо самої ідеї права. Совість розлучилась з правом у нашому житті у багатьох випадках, і право внаслідок цього втрачає свою сутність, зберігаючи форму, а інколи – зміст.                                 

Нинішні представники правових інституцій України, особливо очільники, у своїй переважній більшості не помітили ту межу, яку не слід жодним чином порушувати – межу совісті, а далі – честі. Чому так? Причини різні, але основна – у відсутності внутрішнього морального поклику, загубленого під дією устремлінь до збагачення, до зради і прислужництва. Віднайдена совість дозволить віднайти право, що так важливо для нашого суспільства, яке все ще на перехресті історичних доріг.                                                                                                                                                                                                                                                                                         

  Павло Богуцький           

Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право donum auctoris Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право
Так співпало – трагічні події під Павлополем, загибель чотирьох українських захисників, які все, що бачили та відчу...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Вересень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.09.2019 08:30:00 - VIII Податковий форум
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика