Колонка редактораdonum auctorisПраво і совість

Право і совість

03.06.2019 / 10:24
3241
+A
-a

Право і совість

Ми часто звертаємося до совісті, як до вищого внутрішнього закону буття. Очевидно, що моральне обґрунтування права засновується у першу чергу на сумлінні, яким і є совість.                   

Право отримує своє визнання тоді, коли свідомість сприймає визначені норми, правила поведінки такими, що не можуть суперечити внутрішнім установам людини до дії у напрямку добра, до протидії злу, з яким належить боротися.                                                                                       

Сумлінність у праві – свідоме сприйняття справедливості, бачення іншої людини через розуміння її рівності, перетворення власної свободи у свободу тих, хто поруч і навпаки – поширення свободи на всіх однаковою мірою до межі, визначеної людською гідністю.                                                  

Право дає можливість захистити власне сумління, захистити совість від численних небезпек, серед яких найбільшими є недоброчинність, недобросовісність, відсутність внутрішнього розуміння власної відповідальності за вчинки і дії, які стосуються тих, хто поруч.                               

Якщо розглядати право не лише як норми і правила, а як віддзеркалення у власному житті імперативів справедливості і свободи, як визначення свого місця серед інших свідомих у праві людей, як поведінку, що узгоджується з правовими приписами і вимогами, то зрештою ми збагнемо важливість совісті – цього потужного внутрішнього поведінкового механізму особистості, заснованого на ідеї служіння добру.                                             

Право не може суперечити совісті, як і не може встановлена будь-ким норма поведінки бути правом за умови її невідповідності етичному виміру людини. Право ставить особливі вимоги до тих, хто діє від його імені, хто творить норми і правила поведінки, хто застосовує прийняті норми і правила поведінки на практиці, хто приймає рішення, яке називається правовим. Совість у ставленні до тих, хто представляє право, до правознавців, до кожного, хто, посилаючись на норму права, застосовує його силу у людських відносинах, вимагає бути гідними сумлінню, честі, правдивості, совість є покликом свідомості і того, що називають душею, до добра у його загальнолюдському значенні.                                                                                                                  

Сьогодні апелювання до права мають означати заклики до совісті, а втрата совісті сьогодні має наслідком втрату права. У наших реаліях все складно, майже все не так – розуміння права зводиться до того, що написано у далеких, часто навіть від самого життя, положеннях закону, а правозастосування полягає у пошуках варіанту рішення вигідного для того, хто застосовує писану та часто незрозумілу для логіки права норму, без будь-якої внутрішньої межі щодо моральності, щодо самої ідеї права. Совість розлучилась з правом у нашому житті у багатьох випадках, і право внаслідок цього втрачає свою сутність, зберігаючи форму, а інколи – зміст.                                 

Нинішні представники правових інституцій України, особливо очільники, у своїй переважній більшості не помітили ту межу, яку не слід жодним чином порушувати – межу совісті, а далі – честі. Чому так? Причини різні, але основна – у відсутності внутрішнього морального поклику, загубленого під дією устремлінь до збагачення, до зради і прислужництва. Віднайдена совість дозволить віднайти право, що так важливо для нашого суспільства, яке все ще на перехресті історичних доріг.                                                                                                                                                                                                                                                                                         

  Павло Богуцький           

Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Квітень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика