Колонка редактораdonum auctorisПравопорядок і парамілітарні формування

Правопорядок і парамілітарні формування

22.02.2018 / 12:00
4083
+A
-a

Правопорядок і парамілітарні формування

Правопорядок є однією з надскладних і надважливих категорій, які характеризують власне право і його буття. Юрист-початківець і звичайний  громадянин-споглядач  стосовно правопорядку може висловитись виключно у контексті реальних взаємовідносин у суспільстві і більшою мірою у громадських місцях, наближуючи розуміння правопорядку до громадського правопорядку, що, звичайно, не може повністю розкрити усі грані категорії правопорядок. Але не будемо поглиблюватись у тонку матерію теорії права, не це наразі важливо.

Останні роки сучасної історії України засвідчили присутність у суспільстві, здавалось, на перший погляд, неформальних інститутів, які із застосуванням сили, як правило, фізичної сили, забезпечували і продовжують забезпечувати вирішення конфліктних ситуацій навколо важливих локальних або ж регіональних питань, які не вирішувалися владою або ж вирішення яких не влаштовувало представників саме цих неформальних інститутів. Такі суспільні інститути об’єднує чітка організація і дисципліна, напіввоєнізована форма і обов’язково – уміння застосувати силу, яка фактично вирішує конфліктну ситуацію на користь зацікавленої сторони, де діють неформальні силові інститути. З позицій права діяльність подібних інститутів не може визнаватись легітимною і лише за відсутності права діяльність таких інститутів є можливою. Подібні напіввоєнізовані загони або ж парамілітарні загони є замінником інститутів держави, які мають вирішувати відповідно до чинного законодавства, заснованого на положеннях  Конституції, усі спірні, у тому числі конфліктні, ситуації, встановлюючи відповідно до приписів права реальний правопорядок у суспільстві.

Дефіцит права і дефіцит влади призводять до утворення, існування парамілітарних загонів, яку б назву вони не мали і хто б не перебував у їхньому складі. У подальшому такі формування конкурують з органами правопорядку,  діючи у напрямку встановлення правопорядку на свій розсуд. Але чи буде це правопорядком? Чи не буде це баченням правопорядку на розсуд кожного, хто представляє такі парамілітарні загони? Чи не призводить це до поглиблення кризи права і влади? Питання зрозумілі і відповіді зрозумілі – парамілітарні загони  зі своїм так званим парамілітарним правопорядком є проявом безвідповідального ставлення до захисту права з боку держави і, на жаль, свідченням слабкості державної влади, яка втрачає авторитет і терпить приниження саме внаслідок існування вказаних формувань. Можемо почути гарні слова про залучення громадськості до захисту громадського правопорядку, можемо у черговий раз прийняти заспокійливе від політиків, які зацікавлені у таких загонах і, до речі, продукують їхнє існування, але суть від того не зміниться – державна влада, яка свідомо спекулює на існуванні конкурентних силових загонів, яка нездатна забезпечити правопорядок, потребує суттєвих реформ для посилення легітимності і довіри суспільства. Перефразовуючи відомий вислів: якщо державні органи правопорядку не здатні захистити людину і суспільство, то такий захист запровадять чужі парамілітарні  сили, встановивши свій парамілітарний квазіправопорядок. Приклад  недавніх подій навколо  суду і судового засідання, яке стосувалося мера одного з найбільших міст, показав усю гнилість діяльності парамілітарних формувань і водночас учергове засвідчив, що одна так звана неформальна силова організація обов’язково отримує протидію іншої силової організації, від протистояння яких знищується і право у його істинному розумінні та зводиться нанівець діяльність влади, у тому числі судової влади, щодо відновлення порушеного правопорядку, захисту права.

Парамілітарний квазіправопорядок є першим серйозним свідченням руйнування влади, її конституційної деформації, що не може залишатися поза увагою і реагуванням громадянського суспільства, його інститутів. Виключення з цього правила є – якщо парамілітарні загони мають умовну неформальність і якщо такі утворення не залишаються поза контролем держави. Проте і в такому випадку припускається досить серйозна помилка, адже право і правопорядок не  можуть мати замінників. Парамілітарні утворення розчиняють як ідею права, так і призначення держави, а це призводить до більш серйозних наслідків, якими можуть бути демонтаж неспроможної до легітимності влади та суспільний хаос замість правопорядку.

Павло Богуцький

Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика