Колонка редактораdonum auctorisПрискорення у праві: нові виклики

Прискорення у праві: нові виклики

23.09.2019 / 11:40
2758
+A
-a

Прискорення у праві: нові виклики

Право має певні темпоральні ознаки та процедурні характеристики, які відображають його зміст і форму. Серед таких процедурних характеристик важливими є: процедура прийняття норм права (правотворчість), процедура правозастосування – чи  то в управлінській діяльності, чи то у правоохоронній діяльності, чи у правосудді.

Зрештою має певну процедуру реалізація усіма нами тих чи інших норм права, часто якраз ця процедура є непримітною для тих, кого стосується, оскільки реалізація правових можливостей може бути цілком безспірною, навіть такою, що не зачіпає жодним чином прав і свобод, законних інтересів третіх осіб.

Проте процедурність є занадто важливою у прийнятті нових норм права, у прийнятті управлінських рішень, у прийнятті рішень слідчим і прокурором, а ще більшу важливість процедура має  у прийнятті  рішень судом, коли суд повинен  діяти у розумні строки.                                                                                                                

Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання відмовитися, хоча відмовитися від своєї історії неможливо, засвідчує, що ігнорування процедури у праві призводить до трагічних наслідків. Упродовж десятиліть комуністичного і нацистського режимів – без процесу встановлення вини тих, кого даремно звинуватили, без дослідження доказів, без можливості захисту  –  були знищені або знівечені сотні тисяч життів.

Такі трагедії людства, які засновані на повному ігноруванні права, не мали б повторюватися і не повторюються. Дійсно, не повторюються – у тих жахливих, катастрофічних масштабах, проте – виявляються у менших, значно менших, можливо, поодиноких випадках, які свідчать про безправність, про свавілля.                        

Історія знає один вразливий для усього людства приклад сваволі, який став вічною гріховною плямою для усіх – приклад розп'яття, для якого – з огляду на існуюче право тієї епохи – не було жодних підстав, що визнавав навіть той, хто приймав рішення. Проте – усупереч процедурі та справедливості – таким було бажання підігрітого неправдою натовпу. Спрацювало гріховне ситуативне бажання, не підтверджене процедурою прийняття рішення. Це – приклад планетарного значення, який демонструє не лише велич Воскресіння, але і гріховність людини для її вічного каяття.

Поспішність у праві – поспішність життєвого значення. Чи можуть  бути поспішними акт хірургічного втручання, акт народження? Чи можна пришвидшити технологію отримання енергії? Прискорення, яким є в іншомовному висловленні  турборежим,  в усіх цих випадках призводить до шкідливих наслідків. Звернемося до застосування турборежиму у суспільному бутті – і збагнемо, що йдеться про суто механічні або – в окремих випадках – вивірені технологічні речі, які не стосуються людських відносин.

Право живе у людських відносинах, завдяки своїй процедурності право здатне досягти компромісу, досягти справедливості і затвердити свою цінність для людини. Прискорення у праві для бажаного рішення і результату – це як розп'яття самого права, без роздумів і сумління, без майбутнього для тих, хто вважає себе здатним прискорити природні для права – і такі необхідні для його торжества – дії.

Процедура у праві завжди підтверджує його силу і розрахована не лише на час вчинення певних дій, але й на майбутнє: в одних випадках – у спосіб  затвердження правового рішення, в інших – скасування протиправного. 

Але неможливим у праві завжди було і залишиться – повернути втрачене життя і зруйновані внаслідок ігнорування вимог права долі. Однак це вже інша історія, яка може стати новітньою історією, покликаною саме тим явищем, яке нині  визначається прискоренням у праві.

Павло Богуцький

Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Квітень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика