Міжнародне правоПрактика ЄСПЛ

Обрання судді Європейського суду з прав людини майже на фінішній прямій

28.07.2019 / 09:24
2448
+A
-a

Обрання судді Європейського суду з прав людини майже на фінішній прямій

26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України. За підсумками конкурсу комісія ухвалила рішення рекомендувати для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України Олену Бойченко, Миколу Гнатовського та Павла Пушкаря. Відбір учасників проводився в два етапи, спочатку було проведення тестування учасників конкурсу щодо визначення рівня володіння ними офіційними мовами Ради Європи (англійською та французькою), а потім співбесіда з метою перевірки відповідності учасників конкурсу вимогам, установленим в абзацах четвертому та п'ятому пункту 4 Положення про проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України, та критеріям, визначеним частиною першою статті 21 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Так у пункті 4 Положення про проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України встановлено, що «Кандидатом для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України може бути особа, яка:

має високі моральні якості;

має вищу юридичну освіту не нижче ступеня магістра (або прирівняну до неї вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста), здобуту в Україні, чи вищу юридичну освіту відповідного ступеня, здобуту в інших державах, і не менш як десять років стажу професійної діяльності у сфері права та/або досвіду наукової чи науково-педагогічної діяльності у цій сфері, та/або досвіду діяльності у галузі захисту прав людини і основоположних свобод;

має ґрунтовні знання положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, протоколів до неї та практики Європейського суду з прав людини;

вільно володіє однією з офіційних мов Ради Європи (англійською або французькою) та має знання другої офіційної мови Ради Європи (відповідно французької або англійської) на рівні, достатньому для читання та розуміння змісту тексту.».

У статті 21 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вказано, що «1. Судді повинні мати високі моральні якості, а також мати кваліфікацію, необхідну для призначення на високу суддівську посаду, чи бути юристами з визнаним рівнем компетентності.

2. Судді беруть участь у роботі Суду в особистій якості.

3. Упродовж строку своїх повноважень судді не можуть займатися жодною діяльністю, що є не сумісною з їхньою незалежністю, безсторонністю або з вимогами щодо виконання посадових обов'язків на постійній основі; усі питання, що виникають внаслідок застосування цього пункту, вирішуються Судом.».

До складу Комісії для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України відповідно до Указу Президента України від 10 червня 2019 року № 356/2019 увійшли Михайло Всеволодович Буроменський (професор кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, член-кореспондент Національної академії правових наук України, доктор юридичних наук), Тимур Робертович Короткий (професор кафедри міжнародного та європейського права Національного університету «Одеська юридична академія», кандидат юридичних наук), Наталія Семенівна Кузнєцова (академік-секретар відділення цивільно-правових наук Національної академії правових наук України, академік Національної академії правових наук України, доктор юридичних наук, професор), Михайло Миколайович Микієвич (завідувач кафедри європейського права Львівського національного університету імені Івана Франка, доктор юридичних наук, професор) та Тетяна Леонідівна Сироїд (професор кафедри конституційного, муніципального і міжнародного права юридичного факультету Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, доктор юридичних наук).

1 липня 2019 року Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України обрала головою Комісії Михайла Всеволодовича Буроменського.

Під час своєї діяльності Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України також керувалася внутрішньодержавним правом та нормами міжнародного права. При обранні судді Європейського суду з прав людини важливого значення мають положення Резолюції 1646 (2009) Парламентської Асамблеї Ради Європи, зокрема, що разом із критеріями, зазначеними у Статті 21 №1 Конвенції, а також гендерними вимогами, держави, відбираючи та пізніше висуваючи кандидатів до Суду, повинні слідувати наступним вимогам:

- оголошувати загальний та відкритий набір претендентів;

- подаючи імена кандидатур на розгляд до Асамблеї, надавати пояснення, яким чином їх було відібрано;

- надсилати до Асамблеї імена претендентів у алфавітному порядку;

- кандидати повинні володіти активними знаннями однієї та пасивними знаннями офіційної мови Ради Європи (див. форму короткої біографії, яка додається) і

- якщо можливо, не подавати кандидата, обрання якого може призвести до необхідності призначати ad hoc суддею.

Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду з прав людини від України список з трьох кандидатів передала до Міністерства закордонних справ України з метою подальшого направлення до Парламентської Асамблеї Ради Європи.   

Наступним етапом є обрання Парламентською Асамблеєю Ради Європи судді від України до Європейського суду з прав людини відповідно до статті 22 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Квітень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика