Міжнародне правоПраво ЄС

Співпраця ЄС - НАТО

27.06.2019 / 11:07
298
+A
-a

Співпраця ЄС - НАТО

У ситуації, що склалася стратегічне співробітництво між Європейським Союзом та Організацією Північноатлантичного договору (НАТО) має істотне значення. Обидві організації стикаються з безпрецедентними викликами з боку Півдня і Сходу. Безпека ЄС і НАТО взаємопов'язана: справа не тільки в тому, що 22 держави-члена ЄС також входять у НАТО; разом вони можуть мобілізувати широкий спектр інструментів і максимально ефективно використовувати ресурси, щоб впоратися з викликами та посилити безпеку своїх громадян.

Співпраця ЄС - НАТО є невід'ємною складовою роботи ЄС, націленої на посилення безпеки і оборони Європи в рамках реалізації Глобальної стратегії ЄС.Крім того, вона впливає на трансатлантичний розподіл зон відповідальності. Сильніші ЄС і НАТО взаємно доповнюють один одного.

Нова ера взаємодії

8 липня 2016 року Голова Європейської Ради та Голова Європейської Комісії спільно з Генеральним секретарем НАТО підписали у Варшаві Спільну декларацію з метою надати нового імпульсу і нового значення стратегічному партнерству ЄС - НАТО. У ній визначено сім конкретних напрямів, у яких необхідно розширити співпрацю між двома організаціями:

1) протидія гібридним загрозам;

2) оперативне співробітництво, в тому числі на морі і з питань міграції;

3) кібербезпека і оборона;

4) оборонний потенціал;

5) оборонна промисловість і оборонні дослідження;

6) навчання;

7) підтримка формування потенціалу партнерів на сході і на півдні.

У грудні 2016 і 2017 році Рада ЄС і Рада НАТО затвердили ряд спільних пропозицій на основі мандата Спільної декларації. Ці пропозиції включають 74 конкретні заходи в рамках реалізації Спільної декларації з семи напрямах співробітництва. Було представлено три звіти про хід роботи, в яких особлива увага приділяється основним досягненням і додатковим перевагам співпраці ЄС-НАТО в різних областях.

Співпраця між ЄС і НАТО зараз є загальноприйнятою нормою і щоденною практикою і продовжує здійснюватися на основі ключових керівних принципів: відкритість, прозорість, інклюзивність і дзеркальність, з повною повагою до незалежності прийняття рішень і процедур обох організацій без шкоди для специфіки оборонної політики і політики в області забезпечення безпеки будь-якої держави-члена.

Успіхи з головних напрямків співпраці

Гібридні загрози

20 з наявних 74 пропозицій щодо співпраці зосереджені на протидії гібридним загрозам. Європейський центр передового досвіду з протидії гібридним загрозам вносить значний вклад у зміцнення співпраці ЄС - НАТО в даній сфері. Співробітники ЄС і НАТО взяли участь у діяльності Центру з метою сприяння розумінню гібридних загроз і розробки варіантів скоординованого протистояння їм.

Оперативна взаємодія, в тому числі на морі

ЄС і НАТО аналізують можливості розширення координації, взаємодоповнюваності і співпраці в морській сфері. Організації регулярно обмінюються пропозиціями на засіданнях по Обміну інформацією та усунення конфліктних ситуацій у Середземномор'ї (SHADE MED) - головному майданчику для обміну інформацією і координації зусиль.

Кібербезпека

Триває активна взаємодія НАТО і ЄС у сфері кібербезпеки щодо концепцій і доктрин, існуючих та запланованих тренінгів та навчальних курсів, індикаторів загроз, спеціального обміну попередженнями про погрози і оцінками загроз, крос-брифінгів, включаючи антикризове управління в сфері кібербезпекита мрегулярні засідання.

Оборонний потенціал

Тривають зусилля, спрямовані на забезпечення узгоджених результатів за допомогою інструментів і процесів планування. У даному випадку важливу роль відіграють Постійне структуроване співробітництво з питань безпеки і оборони (PESCO), Європейський оборонний фонд (EDF), План розвитку потенціалу ЄС, Щорічний скоординований огляд з питань оборони (CARD) і відповідні процеси НАТО, такі як Процес оборонного планування в НАТО (NDPP) і Програма Планування та Аналізу «Партнерство заради миру». Штаби НАТО і ЄС спільно працюють над забезпеченням узгодженості спільних зусиль для підвищення військової мобільності.

Оборонна промисловість і оборонні дослідження

ЄС і НАТО продовжують діалог з питань промисловості, що має на увазі регулярно оновлювану інформацію про дії НАТО і ЄС. Особлива увага приділяється, наприклад, доступу підприємств малого та середнього бізнесу до ланцюжка поставок та інновацій у сфері оборони, а також участі галузі в конкретних сферах.

Навчання

Під час перших паралельних і узгоджених навчань у жовтні 2017 року ЄС і НАТО провели тренування, перевірку механізмів і практичного співробітництва при реагуванні на кризу, зокрема в умовах гібридної атаки.

Підтримка формування потенціалу партнерів

Загальним завданням є допомога партнерам у формуванні потенціалу та сприяння їх стійкості, зокрема, на Західних Балканах і в сусідніх державах на півдні. Посилено обмін інформацією, в тому числі проводяться неофіційні політичні консультації по трьох державах - Боснія і Герцеговина, Республіка Молдова та Туніс.

У другій попередній доповіді в грудні 2017 року підкреслювалося прийняте ЄС фінансове рішення виділити на 2017 рік 2 мільйони євро в якості внеску в програму НАТО щодо стимулювання чесності і непідкупності, мета якої - зниження ризику корупції та сприяння належному управлінню в сфері оборони і безпеки. Фінансування знаходиться на розгляді до закінчення шести етапної оцінки.

Зміцнення політичного діалогу між ЄС і НАТО

Як і раніше використовується прийнята практика взаємних запрошень на відповідні міністерські засідання. Почастішали взаємні крос-брифінги з питань спільного інтересу.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право donum auctoris Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право
Так співпало – трагічні події під Павлополем, загибель чотирьох українських захисників, які все, що бачили та відчу...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Вересень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.09.2019 08:30:00 - VIII Податковий форум
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика