Міжнародне правоМіжнародне приватне право

Морське фрахтування: застосування проформ у практиці

11.07.2018 / 15:09
3757
+A
-a

Морське фрахтування: застосування проформ у практиці

Торговельне мореплавство дозволяє, з одного боку, безпосередньо і найбільш ефективно, реалізовувати експортний потенціал, а з іншого боку, побічно впливає на розвиток таких галузей як судноремонт, суднобудування, інші види промисловості, що в кінцевому підсумку веде до розвитку економіки в цілому. І Україна, поєднує у собі можливості значного вирощування зернових культур і переваги географічного положення.

 Однак, потенційні можливості вимагають не тільки ефективного втілення, а й грамотного юридичного супроводу. Специфіка морських перевезень привела до відокремлення специфічних норм і інститутів, маловідомих більшості юристів. Міжнародне приватне морське право - своєрідний юридичний феномен, і одночасно закритий клуб, учасниками якого є найкваліфікованіші і освічені юристи, від професіоналізму і майстерності яких часто залежить успіх всього підприємства, яке на професійному жаргоні зветься «морське фрахтування». Морське фрахтування є специфічним інститутом міжнародного морського приватного права. Багато термінів, таких як сталія, лєйкен, диспач, демередж та інші, притаманні тільки цьому інституту і більше ніде не вживаються.

Морське фрахтування оформляється шляхом укладення відповідного договору - фрахтування судна, в якому фрахтувальник і судновласник повинні узгодити цілий ряд взаємних зобов'язань, які стосуються судна, вантажу, порядку оплати фрахту і багатьох інших. При цьому необхідно прописати такі формулювання договору, які б передбачали однозначне тлумачення положень такого договору. Необхідність швидкого оформлення таких договорів зумовила розробку типових форм чартерів, які отримали назву «проформи чартерів».

Фрахтування суден для перевезення всіх видів зернових також має ряд проформ, серед яких проформа континентального зернового чартеру Synacomex 2000, проформи Палати судноплавства Сполученого Королівства зернового рейсового чартеру Grainvoy і Centrocon, проформа зернового чартеру Euromed, проформа північноамериканського зернового чартеру Norgrain 89, проформа австралійського чартеру для перевезення пшениці Austwheat 1990 та інші. До найбільш використовуваних в міжнародній практиці, в тому числі і для експорту зернових з України, відносяться проформи чартерів NORGRAIN 89 і SYNACOMEX 2000. Від вибору тієї чи іншої проформи чартеру залежить чиї інтереси будуть представлені в більш вигідному положенні - фрахтувальника або судновласника.

Північноамериканський зерновий чартер NORGRAIN був розроблений у 1973 р., а пізніше переглянутий у 1989 р. Асоціацією суднових брокерів і агентів США (Association of Ship Brokers and Agents (USA)) і рекомендований до використання Балтійською і міжнародною морською радою (BIMCO - Baltic and International Maritime Council). Незважаючи на те, що зерновий чартер NORGRAIN 89 не переглядався з 1989 року, він і сьогодні є прикладом чартеру, що містить високі вимоги до перевезення зерна морем.

Проформа континентального зернового чартеру SYNACOMEX була розроблена в 1957 р. спільно з Французьким союзом зернових експортерів (the French Union of Grain Exporters - SYNACOMEX) та Асоціацією французьких судновласників (French Shipowners 'association - CCAF), за участю Морської арбітражної палати Парижа (Maritime Arbitration Chamber of Paris - CAMP) та Асоціацією французьких суднових брокерів (the French Shipbrokers 'Association). У 2000 р. проформу модернізували, внаслідок чого вона стала іменуватися SYNACOMEX 2000.

Інститут фрахтування суден є єдиним морським інститутом, який не регулюється міжнародними конвенціями. Прецедентне право притаманне англосаксонській системі права, тоді як Україна відноситься до романо-германської системи права, яка не визнає прецедент як джерело права. Ця обставина створює додаткові складності для застосування зазначеного інституту на практиці.

Однак, у зв'язку з тим, що суб'єкти фрахтування в арбітражному застереженні можуть вибрати місцем розгляду спору арбітраж будь-якої держави, наприклад, такий як Морська арбітражна палата міста Парижа із застосуванням французького матеріального права, або арбітраж в Нью-Йорку відповідно до правил Товариства морських арбітрів, або арбітраж Лондонської асоціації морських арбітрів відповідно до англійського права, або арбітраж Торгової палати в Гамбурзі, або будь-який інший варіант, узгоджений сторонами, то ознайомлення з прецедентами дає можливість зрозуміти, яким чином в тій чи іншій країні може бути вирішена справа. Адже як відомо, прецедент - це результат зваженої розсудливості, світогляду і справедливості, якостей, які насилу пробивають шлях у вітчизняній юридичній практиці.

 

Професор кафедри міжнародного права та міжнародних відносин Національного університету «Одеська юридична академія», координатор Південного регіонального центру Української асоціації міжнародного права, к.ю.н. Т.Р. Короткий

Доцент кафедри морського і митного права Національного університету «Одеська юридична академія», к.ю.н. Л.І. Пашковська

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Квітень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика