Міжнародне правоМіжнародне приватне право

Правовий статус арбітра при вирішені приватно-правових спорів Морською арбітражною комісією при ТПП України

14.09.2018 / 15:51
3116
+A
-a

Правовий статус арбітра при вирішені приватно-правових спорів Морською арбітражною комісією при ТПП України

Неможливість вирішення спірних ситуацій у досудовому порядку та необхідність захисту інтересів, пов’язаних із торговельним мореплавством фізичних та юридичних осіб спонукають звернутися до правового захисту в компетентні органи.

В Україні компетентними органами, які можуть вирішувати спірні питання, пов’язані із торговельним мореплавством, є господарські суди, місцеві суди та арбітраж.

Арбітраж є одним із способів вирішення будь-якого спору сторін у договорі. Арбітраж може бути тільки добровільним і вважається простим, швидким і дешевим методом вирішення спору сторін. Вирішувати справу може як один арбітр, так і трибунал у складі, як правило, трьох арбітрів.

МАК при ТПП України діє на підставі Положення про Морську Арбітражну Комісію при Торгово-промисловій Палаті України, затверджену Додатком № 2 до Закону України «Про міжнародний комерційний арбітраж» від 24 лютого 1994 р. та Регламентом про МАК при ТПП, затвердженим Рішенням Президії ТПП України № 25(6) от 27 липня 2017 р, який набрав чинності з 1 січня 2018 року.                         

Арбітр у справі призначається  сторонами або Президентом ТПП України. Сторони або Президентом ТПП мають обрати арбітра зі списку арбітрів при ТПП України. Рекомендаційний список арбітрів формується за поданням Президії МАК терміном на 5 років. Арбітрами можуть виступати як громадяни України, так і громадяни інших держав та особи без громадянства, які володіють необхідними спеціальними знаннями в області вирішення спорів, віднесених до компетенції МАК.

У рекомендаційних списках арбітрів вказуються ім'я та прізвище арбітра, його постійне місце проживання (місто, країна), освіту, спеціальність, вчений ступінь (звання), посада, місце роботи та інші відомості за рішенням Президії МАК. Надана інформація дозволяє сторонам обрати арбітра, який на їхню думку є найбільш кваліфікованим у їхній справі, або з інших міркувань. Але варто підкреслити, що всі арбітри Рекомендаційного списку є висококваліфікованими спеціалістами зі значним практичним досвідом роботи.

Так, наприклад, зараз до списку арбітрів входять АЛКАНТАРА Хосе Мария (Испания), що є юристом, засновником і старшим партнером фірми «AMYA» (Мадрид), членом Лондонської морської асоціації арбітрів, членом Міжнародного комерційного арбітражного палати (Монако), арбітром багатьох арбітражних інститутів, зокрема, арбітром Міжнародної торгової палати (Париж), арбітром МАК при ТПП РФ, постійний арбітром регіонального центру з комерційного арбітражу (Каїр). Раніше - Президентом Середземноморської Морської арбітражної асоціації (Італія), Президентом Іспанської Морської арбітражної асоціації – IMARCO.

АНЦЕЛЕВИЧ Герольд Олександрович (Україна) є кандидатом юридичних наук, доцентом, завідувачем кафедри Української академії зовнішньої торгівлі. Раніше працював судновим офіцером, викладачем міжнародного морського права, радником національного агентства морських досліджень і технологій при Кабінеті Міністрів України з питань морського права.

КАРАМАН Ігор Вікторович (Україна) є доктором права (Афінський національний університет, Греція), магістр міжнародного морського права (Інститут міжнародного морського права ІМО, Мальта), координатор Національної асоціації адвокатів України з питань підвищення кваліфікації адвокатів, проректор з міжнародного співробітництва Вищої школи адвокатури НААУ, експерт / консультант Ради Європи і ОБСЄ, юридичний перекладач рішень Європейського суду з питань людини, координатор програми Ради Європи «HELP» в Україні. Раніше - юрист Європейського суду з прав людини (2008-2012).

До Рекомендованого списку також входять й інші видатні особи, такі як АЛЕШИН Олег Юрійович (Україна), БАБАДЖАНЯН Норайр (Великобританія/Російська Федерація), ВАРЕС Костянтин Лембитович (Україна), ГОЛІКОВА Світлана Веніаміновна (Україна), ЗАХАРЧЕНКО Тетяна  Геннадіївна (Україна), КОНОНЕНКО Віктор Іванович (Україна), КОСТІН Андрій Євгенович (Україна), КОСТИЦЬКИЙ Василь Васильович (Україна), КРУПКО Петро Миколайович (Україна), КУЛИК Маркіян Зіновійович (Україна /Німеччина), КУТАТЕЛАДЗЕ Олег Джумбертович (Україна), МЕЛЬНИКОВ Микола Володимирович (Україна), НАНОВСЬКИ Збігнев (Польша), НЕСТИРЕНКО Любов Анатоліївна (Україна), ПАЩЕНКО Євдокія Гордіївна (Україна), ПРИТИКА Дмитро Микитович (Україна), РАДЗИВИЛЮК Валерія Вікторовна (Україна), СЕЛИВОН Микола Федосович (Україна), СИДОРЕНКО Анатолій Валентинович (Україна), СЛИПАЧУК Тетяна Володимирівна (Україна), СУРЖИКОВА-ГІБНЕР Валентина Іванівна (Україна, постійно проживає у Німеччині), ТЕПЛЮК Михайло Олексійович (Україна), ЧЕРНИХ Юлія Сергіївна (Україна), ЧЖАН Чжень-ань (Тоні) (Китай), ШЕМШУЧЕНКО Юрій Сергійович (Україна).

Основними обов’язками арбітра є незалежне, об’єктивне, неупереджене і кваліфіковане вирішення спору, а також дотримання встановленої процедури та термінів арбітражного розгляду. Зазначені обов’язки здійснюються арбітром протягом дії його повноважень (мандата). Повноваження арбітра починаються з моменту його призначення до винесення та підписання письмового рішення або постанови у справі. Виключення становлять випадки, передбачені ст. 33 і п. 4 ст. 34 Закону України «Про міжнародний комерційний арбітраж». Зокрема, арбітри, які розглядали справу, можуть внести у рішення виправлення, що стосуються будь-якої допущеної у рішенні помилки у підрахунках, описки чи граматичні помилки, а також роз’яснити рішення або винести додаткове рішення стосовно вимог, яких було заявлено у ході арбітражного розгляду, проте не було відображено у рішенні.

При виконанні своїх обов’язків арбітри несуть відповідальність за їх порушення. Питання  відповідальності арбітра містять ст.ст. 12 – 14 Закону України «Про міжнародний комерційний арбітраж» та статті Регламенту Морської арбітражної комісії при ТПП України. Відповідальність арбітра забезпечується тим, що він із моменту призначення і протягом всього арбітражного розгляду зобов’язаний повідомляти сторонам про будь-які обставини, які можуть викликати обґрунтовані сумніви щодо його неупередженості або незалежності. Крім того, арбітр може заявити самовідвід. Сторона, яка призначила арбітра або у призначенні якого вона брала участь, також може заявити відвід арбітру, якщо після його призначення вона дізналася про існування обставин, які викликають обґрунтовані сумніви щодо незалежності арбітра, неупередженості його дій, або якщо він не має належної кваліфікації. І, нарешті, повноваження (мандат) арбітра, не здатного юридично або фактично виконувати свої обов’язки або необґрунтовано довго не виконує їх з інших причин, не можуть бути припинені. При цьому ініціатором припинення повноважень арбітра є сторона у справі, яка може звернутися до президента Торгово-промислової палати України з проханням про припинення дії мандата арбітра.

Необхідно зазначити, що зазначені положення про відповідальність арбітрів передбачені також і в ст.ст. 12 – 15 Типового закону ЮНСІТРАЛ.

Що стосується обов’язку арбітра дотримуватися конфіденційності, то в разі порушення цього обов’язку наступають загальні цивільно-правові наслідки.

Пашковська Л. І.

 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Квітень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика