Міжнародне правоМіжнародне приватне право

Принцип конфіденційності розгляду справи в міжнародному комерційному арбітражі

11.10.2018 / 21:54
3105
+A
-a

Принцип конфіденційності розгляду справи в міжнародному комерційному арбітражі

Діяльність міжнародного комерційного арбітражу розкривається через його принципи. Принципи визначають ідеї, установки, організаційні основи правого явища тощо. Одним з принципів при розгляді будь-якої спору міжнародним комерційним арбітражем є принцип конфіденційності розгляду справи.

Однак проблемними залишаються багато питань, що пов'язані з принципом конфіденційності. Так, необхідно з'ясувати можливість (або неможливість) та межі розголошення інформації, яка стала доступною арбітрам у ході розгляду справи. Потребують уваги питання відповідальності арбітрів, учасників арбітражного процесу, виконавців рішень.

Аналіз принципу конфіденційності дозволяє зробити висновок про те, що цей принцип має кілька аспектів.

По-перше, конфіденційність арбітражного розгляду за загальним правилом виключає публічність арбітражної процедури. Це означає, що розгляд справи у силу закону повинен бути закритим. Ніякі треті особи (включаючи журналістів, представників громадськості тощо) не мають права вимагати присутності на засіданні арбітражного суду або доступу до матеріалів справи, що розглядається арбітражним судом. Що стосується кола осіб, які мають право бути присутніми на засіданнях, то до таких відносяться арбітри та учасники арбітражного розгляду. У деяких випадках регламенти арбітражних судів передбачають, що крім зазначених осіб у засіданні арбітражного суду, якщо інше не передбачено угодою сторін, можуть брати участь працівники арбітражного суду, наприклад, секретарі, що пишуть протоколи судового засідання. При цьому регламенти арбітражних судів, як правило, не передбачають необхідності узгодження присутності секретаря на закритих засіданнях.

Тем не менш, закритий характер розгляду справи не є обов'язковим правилом і сторони можуть надавати згоду на проведення відкритого розгляду справи арбітражем.

По-друге, в силу принципу конфіденційності арбітрам та працівникам арбітражних судів заборонено розголошувати відомості, які стали відомими їм під час розгляду справи, переданого на розгляд арбітражного суду.

Складовою частиною обов’язку не розголошувати відомості про справи, що розглядалися в арбітражному суді є зобов'язання не публікувати рішень арбітражного суду, якщо сторони спору не надали такої згоди. В той же час практика арбітражного судочинства інших країн дозволяє відходити від абсолютності принципу конфіденційності. Зокрема, МКА при ТПП Російської Федерації публікує збірники розглянутих справ, що містять фабулу та рішення по справі, однак публікації не містять інформації щодо осіб, які брали участь в арбітражному процесі.

Закон України «Про міжнародний комерційний арбітраж» та Регламент МКАС при ТПП України не містить жодних положень щодо можливості (не можливості) публікації розглянутих спорів, тому відповідно до принципу абсолютної конфіденційності МКАС при ТПП України не публікує інформацію про розглянуті справи.

Конфіденційність поширюється на всі етапи арбітражного процесу (підготовка справи, сам процес, оголошення рішення) і навіть виходить за межі арбітражу. Конфіденційною є і мирова угода, підписана в рамках арбітражного процесу, якщо інше не передбачено угодою між сторонами. Однак, як забезпечити і гарантувати дотримання конфіденційності на етапі примусового виконання рішення, адже воно проходить через державні суди? Проблема полягає в тому, що матеріали справи, попадаючи в державний суд України, стають публічно доступними. У зв'язку з цим хотілося б відзначити, що необхідно забезпечити можливість виконання рішення з дотриманням принципів конфіденційності, що в практиці досить складно здійснити, у зв'язку з великою кількістю різних осіб, що беруть участь у процесі виконання, а це і суди, і судові виконавці, і банки, і податкові органи, і інші.

Передбачаючи неможливість дотримання принципу конфіденційності на стадії примусового виконання рішення регламент Австралійського центру міжнародного комерційного арбітражу встановив, що сторони звільняються від відповідальності в зв'язку з: 1) створенням додатків (копій) для будь-яких компетентних судів; 2) поданням заяв в суд будь-якої держави для виконання рішення; 3) постановою суду компетентної юрисдикції; 4) вимогою закону будь-якої держави, яка є обов'язковою.

Говорячи про принцип конфіденційності, необхідно також розглянути такий аспект цього принципу як імунітет арбітрів. В ряді країн принцип конфіденційності передбачає, що арбітри не можуть бути допитані органами слідства та судом щодо тієї інформації, яка стала їм відома в ході арбітражного розгляду, тобто арбітри мають судовий імунітет.

Важливе питання, яке так і залишається відкритим, – це питання відповідальності Голови МКАС, його заступників, арбітрів та секретаріатів за недотримання конфіденційності. Закон України "Про міжнародний комерційний арбітраж" та Регламент МКАС при Торгово-промисловій палаті України не містять положень щодо відповідальності осіб, які порушили принцип конфіденційності арбітражного розгляду. Відсутність подібних норм і в більшості регламентів постійно діючих арбітражів. Однак, наприклад, Регламент МКАС ТПП Республіки Молдова від 19 грудня 2008 року в ст. 16 передбачає, що арбітри відповідальні за шкоду згідно з законом у разі, якщо не дотримуються конфіденційності арбітражу, публікують або розголошують без дозволу сторін відомості, які стали їм відомі під час виконання повноважень арбітра. Порушення принципу конфіденційності залежно від тяжкості дії призводить до видалення зі списку арбітрів. Таке рішення приймає голова арбітражного суду. Арбітражний регламент Арбітражного інституту при Торговій палаті м. Стокгольма від 01.01.2010 р. допускає відповідальність арбітрів перед будь-якими сторонами справи лише за дію або бездіяльність у зв'язку з арбітражним розглядом, виконаними з умислом або грубою нерозумністю.

Незважаючи на відсутність конкретних норм про відповідальність за порушення принципу конфіденційності в Україні, очевидно, що відповідальність настане у вигляді втрати авторитету та репутації арбітражного суду та арбітрів, що розглядають спір.

Що ж стосується відповідальності інших учасників арбітражного процесу – позивача та відповідача, то обмеження щодо розголошення інформації для них також не встановлені. Виникає питання: наскільки принцип конфіденційності зв'язує самих учасників арбітражного розгляду? Чи може одна сторона без узгодження з іншою стороною розголошувати ту інформацію, яка була предметом арбітражного розгляду? Як бути, якщо одна з сторін порушила принцип конфіденційності, розголошуючи ту або іншу інформацію? Чинне українське законодавство не містить відповідей на це питання. Разом із тим теоретично принцип конфіденційності має поширюватися і на самих учасників спірних правовідносин. Очевидно, що захисний механізм для іншої сторони буде її право вимагати відшкодування збитків, які викликані порушенням принципу конфіденційності.

.

 

Л.І. Пашковська, к.ю.н., доцент кафедри морського та митного права Національного університету «Одеська юридична академія»

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Квітень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика