Міжнародне правоМіжнародне публічне право

12 грудня - Міжнародний день нейтралітету

12 грудня - Міжнародний день нейтралітету

Нейтралітет у міжнародному праві - неучасть у війні, а в мирний час відмова від участі у військових блоках. Національна політика нейтралітету, яка проводиться деякими державами, може сприяти зміцненню міжнародного миру й безпеки у відповідних регіонах і на глобальному рівні та може відігравати важливу роль у розвитку мирних, дружніх і взаємовигідних відносин між державами світу.

Стаття 2 Статуту Організації Об'єднаних Націй містить положення про те, що «члени Організації Об'єднаних Націй вирішують свої міжнародні спори мирними засобами таким чином, щоб не ставити під загрозу міжнародний мир і безпеку і справедливість». Це положення було підкріплено в резолюції A/RES/71/275, що проголосила 12 грудня Міжнародним днем ​​нейтралітету.

У документі міститься визнання, що національна політика нейтралітету покликана заохочувати використання превентивної дипломатії, в тому числі у вигляді запобігання конфліктам, посередництва, добрих послуг, місій з встановлення фактів, переговорів, використання спеціальних посланників, неофіційних консультацій, миробудівництва та цілеспрямованої діяльності в області розвитку.

Резолюція також пропонує Генеральному секретарю продовжувати тісну співпрацю з нейтральними державами в цілях здійснення принципів превентивної дипломатії і використання цих принципів в їх посередницькій діяльності.

Сьогодні міжнародне співтовариство насилу встигає за ходом розвитку кожного конфлікту. Нам стає складніше покласти край конфліктам і забезпечити підтримання сталого миру. Сьогодні важливо послідовно відстоювати принципи суверенітету і суверенної рівності держав, територіальної цілісності, самовизначення і невтручання у внутрішні справи інших держав, а також захищати, просувати і заохочувати врегулювання міжнародних спорів мирними засобами таким чином, щоб не ставити під загрозу міжнародний мир і безпеку.

Політика нейтралітету, проголошується і проводиться державами-членами Організації Об'єднаних Націй, сприяє зміцненню міжнародного миру і безпеки у відповідних регіонах і на глобальному рівні і відіграє важливу роль у розвитку мирних, дружніх і взаємовигідних відносин між країнами світу.

Крім того, політика нейтралітету тісно пов'язана з інструментами превентивної дипломатії, такими як раннє попередження та запобігання конфліктів, посередництво, добрі послуги, місії по встановленню фактів, переговори, послуги спеціальних посланників, неофіційні консультації, розбудова миру і цілеспрямована діяльність щодо його розвитку,  та ґрунтується на цих інструментах.

Превентивна дипломатія означає прийняття дипломатичних заходів з метою запобігання переростання споріву конфлікти і обмеження поширення конфліктів після їх початку.

12 грудня 2015 року у зв'язку з двадцятиріччям постійного нейтралітету Туркменістану в Ашхабаді відбулася міжнародна конференція високого рівня на тему «Політика нейтралітету: міжнародне співробітництво заради миру, безпеки і розвитку».

На ній був прийнятий Ашхабадський підсумковий документ, у якому йдеться про те, що «політика нейтралітету, проголошує і проводиться державами-членами Організації Об'єднаних Націй, сприяє зміцненню міжнародного миру і безпеки у відповідних регіонах і на глобальному рівні і відіграє важливу роль у розвитку мирних, дружніх і взаємовигідних відносин між державами світу».

Учасники конференції запропонували розглянути пропозицію про проголошення Міжнародного дня нейтралітету і проведення в цей день просвітницьких та інформаційно-роз'яснювальних заходів, спрямованих на зміцнення ідеалів миру як всередині держав, так і в стосунках між усіма державами і народами.

2 лютого 2017 року Генеральна Асамблея прийняла резолюцію A/RES/71/275, якою проголошувалося 12 грудня Міжнародним днем ​​нейтралітету.

Превентивна дипломатія

Організація Об'єднаних Націй прихильна меті переходу від культури реагування до культури запобігання. Превентивна дипломатія означає прийняття дипломатичних заходів з метою запобігання переростання споріву конфлікти і обмеження поширення конфліктів після їх початку. Хоча превентивна дипломатія здійснюється у різних формах і в рамках різних форумів як в державному, так і в приватному секторах, найбільш поширеною діяльністю в рамках превентивної дипломатія є робота дипломатичних посланників, які направляються в кризові райони з метою сприяння діалогу, досягнення компромісу і мирної розрядки напруженості.

Посередницькі послуги

З моменту свого створення Організація Об'єднаних Націй відіграє винятково важливу роль у посередницьких зусиллях з врегулювання міждержавних і внутрішньодержавних конфліктів на всіх їх етапах: до їх переростання в збройний конфлікт, після спалаху насильства і в ході здійснення мирних угод. Успішне посередництво у врегулюванні конфліктів передбачає наявність належної системи підтримки, з тим щоб надавати посланцям кадрову допомогу і консультативні послуги, а також забезпечувати, щоб в ході переговорів були всі необхідні логістичні та фінансові ресурси.

Миротворчість

Миротворча діяльність Організації Об'єднаних Націй різко активізувалася в ході десятиліття після закінчення «холодної війни», коли багато давніх збройних конфліктівбули завершені в результаті досягнення шляхом переговорів політичного врегулювання, яке часто досягалося і перетворювалося в життя за активної участі Організації Об'єднаних Націй.

Організація продовжує докладати найактивніші зусилля в цій області і сьогодні, все більше діючи в партнерстві з регіональними організаціями, з тим щоб покласти край тривалим конфліктів і не допустити виникнення або ескалації нових криз.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика