Міжнародне правоМіжнародне публічне право

30 років Конвенції про права дитини

30 років Конвенції про права дитини

Всесвітній день дитини був проголошений Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних Націй у 1954 році. Він відзначається 20 листопада як день світового братерства і взаєморозуміння дітей, присвяченого діяльності, спрямованої на забезпечення благополуччя дітей в усьому світі.

20 листопада - важлива віха в становленні прав дитини. У цей день в 1959 році Генеральна Асамблея прийняла Декларацію прав дитини, а в 1989 році - Конвенцію про права дитини, яка в наступному році вступила в силу. Її учасниками є 196 держав, в тому числі і які не є членами ООН, наприклад Ватикан. Єдина держава, що не ратифікувала Конвенцію - це США. Але факультативні протоколи США ратифікували в 2002 році.

У 2000 році були прийняті Факультативний протокол до Конвенції про права дитини щодо участі дітей у збройних конфліктах і Факультативний протокол до Конвенції про права дитини щодо торгівлі дітьми, дитячої проституції і дитячої порнографії.

З 1990 року у Всесвітній день дитини відзначається річниця прийняття цих основоположних документів у сфері захисту прав дитини.

У цьому році Конвенції про права дитини виповнюється 30 років.

За 30 років з часу прийняття Конвенції ООН про права дитини, смертність дітей молодше п'яти років скоротилася на 60 відсотків. Це лише один приклад прогресу в справі захисту дітей. Але по всьому світу мільйони дітей живуть в бідності, не ходять у школу, піддаються насильству. А на старі проблеми накладаються нові, наприклад, зміна клімату, міграція і цькування в інтернеті.

Такі дані нової доповіді ЮНІСЕФ, опублікованого напередодні 30-річчя Конвенції ООН про права дитини. Автори огляду відзначають, що головні принципи Конвенції знайшли відображення в основоположних документах, законах і стратегіях багатьох держав. Якщо раніше в школу не ходила мало не п'ята частина дітей (18 відсотків), то сьогодні освіти не отримують 8 відсотків. На 60 відсотків скоротилася смертність серед дітей у віці до п'яти років.

Але ці успіхи торкнулися далеко не всіх. У дітей, що живуть у державах з низьким і середнім доходом, ймовірність померти від хвороб, яким можна було б запобігти, вдвічі вище, ніж у їхніх однолітків в багатих державах. І якщо в розвинених державах щеплення від кору, наприклад, отримують 85 відсотків усіх дітей, то в африканських державах, розташованих на південь від Сахари, - лише половина. Ще приклад: в глобальному масштабі число ранніх шлюбів скорочується, проте число дівчаток з бідних сімей, яких насильно видають заміж, зростає.

Причому, сьогодні вже існуючі проблеми тільки поглиблюються в результаті нових конфліктів, зростання ксенофобії і міграційної кризи. Свій внесок робить і зміна клімату: частішають і все більш руйнівними стають природні лиха, викликаючи брак продовольства і води, різкі зміни клімату призводять до поширення хвороб. У ЮНІСЕФ попереджають, що, якщо не вжити термінових заходів, положення багатьох дітей тільки погіршиться.

Ще одна тривожна тенденція - уповільнення темпів вакцинації. Хоча щеплення отримує більше дітей, ніж будь-коли в історії, це досягнення сьогодні - під загрозою. Показники щеплень від кору не росли, починаючи з 2010 року, що обернулося спалахами захворювання в багатьох державах. У 2018 році було зареєстровано майже 350 000 випадків захворювання на кір, що вдвічі вище, ніж в попередньому, 2017 році.

У ЮНІСЕФ наголошують, що життя дітей покращується там, де є політична воля і рішучість діяти. За словами Виконавчого директора ЮНІСЕФ, Генрієтти Фор, 30-річчя Конвенції про права дитини дає можливість знову підтвердити свою підтримку її принципам і довести це рішучими діями.

Конвенція, зокрема, передбачає забезпечення права дітей на освіту, гідний рівень життя, а також їх захист від усіх форм насильства та дискримінації. Також Конвенція гарантує право на життя; право дитини на збереження індивідуальності; право вільно висловлювати свої думки; право дитини на свободу думки, совісті та релігії; право дитини на свободу асоціацій і свободу мирних зборів; право дитини на користування найбільш досконалими послугами системи охорони здоров'я та засобами лікування хвороб і відновлення здоров'я; право користуватися благами соціального забезпечення; право дитини на відпочинок і дозвілля.

В умовах збройного конфлікту на території України важливим є положення статті 38 Конвенції про права дитини, у якій зазначається:

«1. Держави-учасниці зобов'язані поважати норми міжнародного гуманітарного права, що застосовуються до них у випадку збройних конфліктів і мають відношення до дітей, та забезпечувати їх додержання.

2. Держави-учасниці вживають всіх можливих заходів для забезпечення того, щоб особи, які не досягли 15-річного віку, не брали безпосередньої участі у воєнних діях.

3. Держави-учасниці утримуються від призову будь-якої особи, яка не досягла 15-річного віку, на службу до збройних сил. При вербуванні з числа осіб, які досягли 15-річного віку, але яким ще не виповнилося 18 років, Держави-учасниці прагнуть віддавати перевагу особам більш старшого віку.

4. Згідно з своїми зобов'язаннями за міжнародним гуманітарним правом, пов'язаним із захистом цивільного населення під час збройних конфліктів, Держави-учасниці зобов'язані вживати всіх можливих заходів з метою забезпечення захисту дітей, яких торкається збройний конфлікт, та догляду за ними.».

У Конвенції підкреслюється значення та роль міжнародного гуманітарного права для захисту дітей під час збройного права.

Декларація прав дитини містить 10 принципів, серед яких: дитині має належати від народження право на ім’я і громадянство; дитина має користуватися благами соціального забезпечення; дитина має право на здобуття освіти, яка має бути безоплатною та обов’язковою, щонайменше на початкових рівнях; дитина має право на здобуття освіти, яка має бути безоплатною та обов’язковою, щонайменше на початкових рівнях; дитині, яка є неповносправною фізично, психічно або соціально, мають бути забезпечені спеціальні режим, освіта і піклування, необхідні з огляду на її особливий стан; дитина за будь-яких обставин має бути серед тих, які першими одержують захист і допомогу; дитина має бути захищена від усіх форм недбалого ставлення, жорстокості та експлуатації. Вона не повинна бути об’єктом торгівлі в будь-якій формі; дитина має бути захищена від практики, яка може заохочувати расову, релігійну чи будь-яку іншу форму дискримінації та ін.

У сучасному світі виникли нові загрози для дітей, і міжнародне співтовариство вжило заходів, щоб захистити їх від таких явищ, як сексуальна експлуатація та вербування в солдати. З цією метою були розроблені і прийняті два факультативних протоколи до Конвенції - про участь дітей у збройних конфліктах і торгівлі дітьми, дитячої проституції і дитячої порнографії. Ще один протокол, прийнятий чотири роки тому, визнає право дітей відстоювати свої права і дає їм можливість направляти свої скарги до Комітету ООН з прав дитини. Комітет ООН з прав дитини складається з 18 експертів і створений для спостереження за виконанням вимог міжнародної Конвенції про права дитини.

Матеріал підготовлений з відкритих джерел Н. В. Хендель

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прокуратура України: камо грядеши? donum auctoris Прокуратура України: камо грядеши?
Історія прокуратури України віддзеркалює історію держави. Від перших паростків незалежності до конституційного офор...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика