Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Діти за гратами: втрачене дитинство і майбутнє

Діти за гратами: втрачене дитинство і майбутнє

Понад сім мільйонів дітей сьогодні позбавлені свободи. Це ті, хто перебуває у в'язницях, центрах утримання іммігрантів та інших закритих установах. Автори нового глобального дослідження стверджують, що утримання дітей під вартою неприпустимо не тільки з точки зору їх прав, але і контрпродуктивно для суспільства.

Дослідження, проведене ООН спільно з організацією Global Campus of Human Rights, показало, що ситуація, що склалася йде врозріз з принципами Конвенції ООН про права дитини. Цей міжнародний договір, якому 20 листопада виповнилося 30 років, говорить, що діти підлягають ув'язнення виключно як крайній захід і можуть бути затримані лише на найкоротший строк. «Це означає, що дітей у принципі не можна брати під варту, а держави завжди зобов'язані, в першу чергу, вживати заходів, які не передбачають позбавлення волі», - йдеться в доповіді.

У результаті опитувань з'ясувалося, що за ґрати потрапляють, як правило, найбільш незахищені, безправні і «забуті»: це діти з найбідніших верств населення, з числа релігійних меншин, корінних народів, мігрантів та біженців, а також діти-інваліди. Багатьох з них відібрали у батьків або батьки кинули їх самі. Опинившись на вулиці, відзначають експерти, вони піддаються насильству і стають жертвами експлуатації.

Щонайменше, 410 тис. дітей і підлітків знаходиться в тюрмах або слідчих ізоляторах, де насильство є нормою, багато хто з них - за звинуваченням у прогулах, не послуханні і споживанні алкоголю. Ще мільйон містяться в поліцейських дільницях. 330 тис. дітей з 80 держав щороку виявляються в центрах затримання мігрантів. Більше п'яти мільйонів дітей «замкнені» в закритих установах різного типу.

Останнім часом зростає число неповнолітніх, які потрапляють за ґрати у зв'язку зі збройними конфліктами або з міркувань захисту національної безпеки. В ООН пояснюють це жорсткими заходами в області боротьби з тероризмом, включаючи переслідування дітей і підлітків за пости в соціальних мережах.

«Замість того, щоб виховуватися у власній, приймальній або патронажній сім'ї, вони виявляються в закритих закладах або в місцях позбавлення волі», - зазначають автори доповіді і підкреслюють, що, згідно з Конвенцією про права дитини, кожна дитина має право зростати в сімейному оточенні, а держави зобов'язані надавати більш суттєву підтримку сім'ям та системам соцзабезпечення.

«Саме в дитинстві формується особистість людини, встановлюються емоційні відносини з іншими, розвиваються їх соціальні та пізнавальні навички, виявляються їх таланти, - нагадують експерти. - З відповідей дітей, опитаних в ході дослідження, абсолютно ясно, що, позбавляючи їх свободи, ми відбираємо у них дитинство».

За наявними даними, позбавлення волі посилює наявні проблеми зі здоров'ям і створює нові: депресію, посттравматичний синдром, думки про самогубство. Причому, як встановили вчені, існує зв'язок між утриманням дітей під вартою і їх передчасною смертністю після звільнення.

Позбавлення дітей свободи не тільки негативно позначається на їхньому здоров'ї та розвитку, воно контрпродуктивно і дорого обходиться суспільству, йдеться в дослідженні. Однак саме ця група дітей фактично «невидима» для решти суспільства і про їхню долю мало хто знає.

У дослідженні відзначаються деякі позитивні зрушення останніх років, але підкреслюється нагальна потреба зробити набагато більше для того, щоб знайти альтернативи утримання дітей в закритих установах, покласти край затримання дітей-мігрантів і вжити всіх можливих заходів для виконання положень Конвенції.

«Наше суспільство забуло одну просту істину: дітей не можна брати під варту, - нагадує керівник авторського колективу Манфред Новак, - тому що позбавити їх свободи - означає відібрати в них належні їм права, позбавити їх можливості нормально функціонувати, приректи на існування, яке приховане від очей суспільства, і позбавити їх любові».


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прокуратура України: камо грядеши? donum auctoris Прокуратура України: камо грядеши?
Історія прокуратури України віддзеркалює історію держави. Від перших паростків незалежності до конституційного офор...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика