Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Комітет Ради Європи з питань запобігання катуванням підготував Звід принципів поводження з особами, які перебувають в умовах несвободи в контексті пандемії COVID-19

Комітет Ради Європи з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню (КЗК) 20 березня опублікував Звід принципів поводження з особами, які перебувають в умовах несвободи, в контексті пандемії коронавірусной інфекції (COVID-19).

«Пандемія коронавірусной інфекції (COVID-19) створила для влад всіх держав-членів Ради Європи надзвичайні виклики», - ззначив президент КЗК Микола Гнатовський.

«З конкретними серйозними проблемами стикаються співробітники, що працюють у місцях несвободи, включаючи поліцейські ізолятори, пенітенціарні установи, центри утримання мігрантів, психіатричні лікарні, будинки соціального піклування, а також у різних новостворюваних карантинних установах або зонах. Визнаючи очевидну необхідність прийняття жорстких заходів для боротьби з COVID-19, КЗК повинен нагадати всім акторам про абсолютний характер заборони катувань і нелюдського або такого, що принижує людську гідність поводження. Захисні заходи ні в якому разі не повинні призводити до нелюдського або такого, що принижує людську гідність, поводженню з особами, які перебувають в умовах несвободи».

З точки зору КЗК, опубліковані принципи повинні застосовуватися усіма компетентними органами, що несуть відповідальність за осіб,які перебувають в умовах несвободи, на території держав-членів Ради Європи.

Отже, самі принципи:

1) Основний принцип полягає в необхідності вжиття всіх можливих заходів для захисту здоров'я і безпеки всіх осіб, які перебувають в умовах несвободи. Ухвалення таких заходів також сприяє захисту здоров'я і безпеки персоналу.

2) Керівні принципи ВООЗ, присвячені боротьбі з пандемією, а також національні медичні та клінічні правила, які відповідають міжнародним стандартам, повинні дотримуватися і застосовуватися в повній мірі у всіх місцях несвободи.

3) Необхідно посилити забезпеченість установ персоналом, а персонал повинен користуватися всією необхідною професійною підтримкою, заходами щодо захисту його здоров'я і безпеки, а також отримувати навчання для того, щоб мати можливість продовжувати виконувати свої завдання в місцях несвободи.

4) Будь-які обмежувальні заходи, вжиті стосовно осіб, які перебувають в умовах несвободи, і спрямовані на запобігання поширенню COVID-19, повинні ґрунтуватися на законі і бути необхідними, пропорційними, заснованими на повазі до людської гідності і обмеженими в часі. Особи в умовах несвободи повинні зрозумілою їм мовою отримати вичерпну інформацію про будь-які подібні заходи.

5) Оскільки тісний особистий контакт сприяє поширенню вірусу, всі органи влади, від яких це може залежати, повинні узгоджено звернутися до заходів, альтернативних утриманню людей в умови несвободи. Цей підхід є першочергово необхідним у ситуаціях перенаселеності місць несвободи. Крім того, владі слід частіше вдаватися до альтернатив взяття під варту в очікуванні суду, скороченністроків тюремного ув'язнення, умовно-дострокового звільнення і пробації. Їм слід повторно оцінити необхідність продовження недобровільного утримання осіб у психіатричні лікарні, розглянути можливість виписки пацієнтів або надання їм комунальної медико-соціальної допомоги. Крім того, слід у максимально можливій мірі утримуватися від затримання мігрантів.

6) Що стосується надання медичної допомоги, необхідно приділити підвищену увагу особливим потребам осіб, що знаходяться в умовах несвободи, і зокрема вразливих груп і груп ризику, зокрема людей похилого віку та осіб з раніше набутими захворюваннями. Це передбачає, серед іншого, скринінг на наявність COVID-19 і забезпечення доступу до інтенсивної терапії для нужденних в ній.

7) У той час як припинення будь-яких несуттєвих видів діяльності є виправданою і розумною, основоположні права осіб в умовах несвободи під час пандемії повинні в повній мірі дотримуватися. Це передбачає, зокрема, право підтримувати адекватний рівень особистої гігієни (в тому числі доступ до гарячої води і мила) і право на щоденну прогулянку на відкритому повітрі (тривалістю не менше години). Крім того, будь-які обмеження контактів із зовнішнім світом, у тому числі побачень, повинні компенсуватися збільшенням доступу до альтернативних засобів зв'язку (таким як телефон або голосовий зв'язок через Інтернет).

8) У місцях несвободи у випадках ізоляції або утриманні на карантині особи з підтвердженим або з підозрою на інфікування вірусом SARS-CoV-2 цій особі необхідно щодня забезпечувати змістовний контакт з іншими людьми.

9) Основоположні гарантії проти поганого поводження з особами, затриманими правоохоронними органами (доступ до адвоката, доступ до лікаря, повідомлення про затримання) повинні повністю дотримуватися у всіх обставинах і в будь-який час. Захисні заходи (такі як вимога до осіб з симптомами носити захисні маски) в певних обставинах можуть бути виправданими.

10) Моніторинг з боку незалежних органів, в тому числі національних превентивних механізмів та КЗК, є важливою гарантією, яка запобігає поганому поводженню. Держави повинні продовжувати надавати доступ моніторинговим органам до всіх місць несвободи, в тому числі тим, де особи утримуються на карантині. Разом з тим, всі моніторингові органи повинні з усіма пересторогами дотримуватися принципу "не нашкодь", зокрема щодо осіб літнього віку та осіб з раніше набутими захворюваннями.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Квітень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика