Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Міжнародно-правова відповідальність Ірану за катастрофу рейсу PS 752

Міжнародно-правова відповідальність Ірану за катастрофу рейсу PS 752

На даному етапі розслідування, домінуючою версією катастрофи рейсу PS 752 є помилка осіб, які входять до складу збройних формувань Ірану (Корпус вартових Ісламської революції). Дії цих збройних формувань присвоюються Ірану в цілому як державі. Це випливає зі ст. 4 Статей про відповідальність держав за міжнародно-протиправні діяння, які були прийняті резолюцією 56/83 Генеральної Асамблеї ООН: «Поведінка будь-якого органу держави розглядається як діяння цієї держави за міжнародним правом незалежно від того, чи здійснює цей орган законодавчі, виконавчі, судові або будь-які інші функції, незалежно від положення, яке він займає в системі держави, і незалежно від того, чи є він органом центральної влади або адміністративно-територіальної одиниці держави». Другий орган, який, безсумнівно, несе поза сумнівом відповідальність за катастрофу, і дії якого, безсумнівно присвоюється Ірану - структура, що забезпечує безпеку польотів цивільної авіації

За таких обставин держава Іран є державою-деліквентом, державою, яка вчинила міжнародно-протиправне діяння, за яке вона зобов'язана відповідно до норм міжнародного права понести міжнародну відповідальність.

Поки, виходячи з наявної інформації, основними нормами міжнародного права, які порушив Іран, є норми міжнародного повітряного права, пов'язані з безпекою польотів цивільної авіації. Ці норми кодифіковані в Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 р., так званої Чиказької конвенції, невід'ємною частиною якої є численні додатки. Одним з них регламентовано проведення розслідування авіаційних подій - Додаток 13 до Чиказької конвенції «Розслідування авіаційних подій та інцидентів», відповідно до якого проводиться розслідування катастрофи рейсу PS 752.

Можливість і необхідність врахування норм міжнародного гуманітарного права, що застосовуються в умовах збройного конфлікту, при кваліфікації катастрофи рейсу PS 752, а також інших норм міжнародного права, стане зрозумілою при об'єктивному розслідуванні всіх обставин, які призвели до катастрофи рейсу PS 752. Ступінь застосування норм міжнародного гуманітарного права, і визначення домінуючого міжнародно-правового режиму для кваліфікації поведінки Ірану як держави і її збройних формувань можливе в результаті такого розслідування. Проте є без сумніву - зміна суб'єктивної сторони, тобто в разі доведення умисних дій, що призвели до катастрофи рейсу PS 752, кардинально змінить кваліфікацію ситуації, застосовні норми міжнародного права, і ступінь відповідальності Ірану.

Саме тому зацікавлені держави і міжнародне співтовариство наполягають на необхідності повного, незалежного та відкритого розслідування. І це є одним з міжнародно-правових зобов'язань Ірану, у тому числі і за Чиказькою конвенцією. На жаль, поведінка Ірану в перші дні катастрофи змушує сумніватися в цьому. При порушенні цього зобов'язання можливі певні несприятливі міжнародно-правові наслідки для Ірану, включаючи введення додаткових санкцій.

Що стосується кваліфікації дій фізичних осіб, безпосередньо причетних до катастрофи PS 752, як військовослужбовців усіх ланок, так і осіб, відповідальних за безпеку польотів цивільної авіації, то ця кваліфікація вимагає результатів розслідування, проте безпосередньо не пов'язана з ним, носить автономний характер і здійснюється на підставі національного законодавства, в даному випадку перш за все - кримінального законодавства Ірану. Притягнути винних до відповідальності - це так само одне із зобов'язань Ірану, що входять у зміст міжнародно-правової відповідальності Ірану за катастрофу PS 752.

Несення відповідальності державою за міжнародно-протиправне діяння, і фізичних осіб за діяння, що стало безпосередньою підставою відповідальності держави - це два різних види відповідальності, які несуть різні за статусом суб'єкти на підставі різних норм, і в різних формах. Але вони пов'язані між собою як причинно-наслідковим зв'язком, так і міжнародними зобов'язаннями, оскільки відмова від притягнення до відповідальності осіб, дії яких склали правопорушення, може розглядатися як окреме міжнародно-протиправне діяння.

Відкриття кримінальних проваджень в інших державах можливо на підставі принципу екстериторіальної дії кримінального закону. Ці питання регламентуються у кримінальних кодексах держав. Практично, пріоритет притягнення до відповідальності буде за Іраном, під кримінальною юрисдикцією якого в даний час знаходяться особи, причетні до катастрофи PS 752. Притягнення до кримінальної відповідальності винних осіб, з відповідною кваліфікацією і пропорційним тяжкості вчиненого злочину покаранням є однією з форм міжнародної відповідальності Ірану.

У цілому Іран повинен понести відповідно до міжнародного права міжнародну відповідальність. Загальні питання та порядок відповідальності держави регламентовані Статтями про відповідальність держав за міжнародно-протиправні діяння. Міжнародна відповідальність держави ділиться на нематеріальну і матеріальну.

До нематеріальної відноситься визнання провини, принесення вибачень, надання належних запевнень і гарантій не повторення діяння в майбутньому, і прийняття відповідного законодавства та адміністративних заходів, притягнення винних до відповідальності. В даному випадку, що регламентовано також й іншими нормами міжнародного права, зокрема Чиказькою конвенцією, це - проведення належного і незалежного розслідування катастрофи рейсу PS 752, допуск представників України та інших зацікавлених держав до розслідування. До зобов'язань Ірану, що випливають з його міжнародно-правової відповідальності, є ідентифікація тіл загиблих, репатріація їх на батьківщину, всіляке сприяння родичам загиблих. Виходячи з поведінки Ірану і його лідерів в останні дні, в частині визнання відповідальності, принесення вибачень, вчинення інших дій, пов'язаних з несенням нематеріальної відповідальності, маємо факти, принаймні, початку виконання цих міжнародно-правових зобов'язань.

Що стосується матеріальної відповідальності, то в даному випадку мова піде про компенсацію: компенсації родичам загиблих, компенсацію авіакомпанії, компенсації третім державам за участь у розслідуванні катастрофи. Ці питання будуть вирішуватися в процесі переговорів на підставі загальних норм міжнародного права, спеціальних норм міжнародного повітряного права, пов'язаних з відшкодуванням, і міжнародної практики такої компенсації.

Необхідно зазначити, що держава-деліквент зобов'язана добровільно понести міжнародну відповідальність, тобто виконати всі зобов'язання, що виникають з її міжнародно-протиправної поведінки. Невиконання цього обов'язку посилює відповідальність, тягне несприятливі політичні та міжнародно-правові наслідки для держави, зокрема задіяння механізму санкцій, які, хоч і не будучи міжнародною відповідальністю, спрямовані на примус держави-правопорушника до несення відповідальності.

І в цьому відношенні ситуація з поведінкою Ірану на даному етапі, щодо визнання міжнародної відповідальності за катастрофу рейсу PS 752 більше відповідає міжнародному праву, ніж поведінка Російської Федерації у ситуації з катастрофою рейсу MH 17. При повному добровільному виконанні Іраном всіх зобов'язань, що випливають з його відповідальності за катастрофу рейсу PS 752, підстав для додаткових санкцій і розглядів в міждержавних судах у зв'язку з катастрофою рейсу PS 752 не буде. Звісно, такий висновок пов'язаний з існуючою на даний момент основною версією катастрофи. За умови її зміни міжнародно-правові наслідки можуть бути зовсім іншими.

 

Т.Р. Короткий, завідувач кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства Національного авіаційного університету

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Березень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13
13.03.2020 08:00:00 - ІІІ Судовий форум
14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
13.03.2020 08:00:00 - ІІІ Судовий форум
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика