Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Міжнародний Суд ООН має право розглянути позов України проти Росії

Міжнародний Суд ООН має право розглянути позов України проти Росії

Міжнародний Суд ООН у Гаазі дійшов висновку, що володіє юрисдикцією для розгляду позову України до Росії про порушення двох міжнародних конвенцій: про припинення фінансування тероризму та про ліквідацію расової дискримінації. Більшість суддів не погодилися з запереченнями Москви, представленими у вересні.

Україна звернулася до Міжнародного Суду 16 січня 2017 року з клопотанням розглянути її позов до Росії, в якому, зокрема, йдеться про те, що Москва «спровокувала і підтримує збройне повстання на сході України». Київ вважає, що такими діями Російська Федерація порушує основні принципи міжнародного права, в тому числі положення Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму.

Порушення Конвенції про ліквідацію расової дискримінації Україна вбачає в тому, що «незаконний» референдум в Автономній республіці Крим «проходив в обстановці насильства і залякування щодо неросійських етнічних груп», а також в «дискримінації кримських татар і етнічних українців у Криму».

Росія в офіційних зверненнях до Суду стверджувала, що український позов носить "штучний характер" і не має відношення до жодної зі згаданих конвенцій. Російські юристи також наполягали на тому, що Київ не намагався вирішити виниклі з Росією розбіжності шляхом переговорів або арбітражу, як того вимагають конвенції, і тому Суд не може розглядати цю справу.

У результаті тривалого вивчення заперечень Росії переважна більшість суддів дійшла висновку, що Міжнародний суд ООН має юрисдикцію для розгляду позовної заяви України.

У резолютивній частині рішення вказано, що:

Суд,

(1) Тринадцятьма голосами до трьох, Відхиляє попереднє заперечення Російської Федерації щодо відсутності у Суду юрисдикції на підставі частини 1 Статті 24 Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму;

(2) Тринадцятьма голосами до трьох, Постановляє про наявність юрисдикції на підставі частини 1 Статті 24 Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму;

(3) П’ятнадцятьма голосами до одного, Відхиляє попереднє заперечення Російської Федерації щодо відсутності у Суду юрисдикції на підставі Статті 22 Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації;

(4) Одноголосно, Відхиляє попереднє заперечення Російської Федерації щодо неприйнятності Позову України в частині за Міжнародною конвенцією про ліквідацію всіх форм расової дискримінації;

(5) П’ятнадцятьма голосами до одного, Постановляє про наявність юрисдикції на підставі Статті 22 Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації розглядати вимоги України за цією Конвенцією, а також про прийнятність Позову у частині цих вимог.

Як заявила заступниця міністра закордонних справ Олена Зеркаль у Гаазі 8 листопада, що «Суд… не просто відхилив заперечення Росії, а з мінімальним рахунком – 15 до трьох. А іноді – повністю одностайно. Це рішення, яке ми сьогодні отримали. І це рішення дозволяє нам рухатися разом із судом далі і доводити всьому світовому співтовариству факти порушення Російською Федерацію міжнародного права, порушення прав людини і всього того, що твориться в Україні у зв’язку з фінансування тероризму і у зв’язку з расовою дискримінацією в Криму. Це перемога не тільки українців, не тільки верховенства права, це перемога здорового глузду, який доводить, що всі країни незалежно від їх розміру, ролі в Раді безпеки, мають відповідати за порушення міжнародного права. І ми дуже раді, що суд підтримав всі прохання України, і рухаємося далі по повній програмі». 

Отже, Україна вимагає відшкодувати збитки за триваючі і систематичні порушення двох конвенцій.

Звинувачення української сторони полягають у постачанні терористам на Донбасі зброї, обстрілах мирних жителів. Значна увага приділяється вині Росії за збиття літаку рейсу MH17. Окреме місце мають звинувачення щодо Криму: зокрема, дискримінація, заборона Меджлісу, вбивства, затримання й обшуки в активістів.

Росія вимагала від Суду закрити справу і стверджувала, що конвенція щодо тероризму не може бути застосована стосовно її допомоги "Л/ДНР".

Надалі Суд ООН може перейти до розгляду справи по суті.

Відповідаючи на питання журналістів, вона пояснила, що наступним етапом стане розгляд справи по суті. Суд визначить, скільки часу матиме Москва для підготовки свого меморандуму, який вона має подати до суду. Очікується, що в цьому документі Росія має викласти свою позицію за всіма пунктами, які наводить українська сторона як факти порушення конвенцій.

«Росія вперше буде відповідати за порушення міжнародного права і за порушення прав людини. Це вперше в історії, коли вони будуть за це відповідати. Вони будуть відповідати в суді за всіма фактами і за всіма нашими звинуваченнями, які представлені в українському меморандумі, в тому числі MH17», – підкреслила Зеркаль. 

Окрім цього рішення, додала українська дипломатка, Київ також очікує рішення суду щодо юрисдикції у справі про порушення Росією прав України як прибереженої держави. Вона повідомила, що це рішення «вже на фінальній стадії», і українська сторона очікує на нього найближчим часом.

Зеркаль зазначила, що це рішення має особливу вагу також і в розслідуванні справи про збиття малазійського пасажирського літака рейсу MH17 на Донбасі в 2014 році, внаслідок якого загинули майже 300 людей.

«Росія буде нести відповідальність (у справі про MH17 – ред. Радіо Свобода) і має перед Міжнародним судом виправдовуватися за те, як вона постачала зброю в Україну і те, що відбувалося. Це означає, що і суд, і міжнародна спільнота будуть у змозі наочно бачити, що відбувалося, мати доступ до всіх матеріалів. Тим паче, що може мати вплив на подальше питання щодо розгляду створення того ж Трибуналу в рамках ООН», – сказала вона. 

Також, речниця МЗС зазначила, що «Сьогоднішнє рішення – це лише одна із ряду перемог для України, включаючи Наказ #ITLOS від 25 травня 2019 і Наказ МС ООН про тимчасові заходи від 19 квітня 2017. Впевнено рухаємось далі!».

Визнання Міжнародним судом ООН у Гаазі своєї юрисдикції у позові України проти Росії є важливим кроком для захисту українського суверенітету, зазначають у посольстві США в Києві.

Посольство США в Україні привітало Київ із рішенням Міжнародного суду ООН про визнання власної юрисдикції у розгляді справи про застосування Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму та Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. Про це пресслужба посольства заявила у Facebook у суботу, 9 листопада.

"Ми вітаємо Україну з рішенням Міжнародного суду про визнання своєї юрисдикції у справі України проти Росії. Це важливий крок до захисту суверенітету, територіальної цілісності і демократії України та притягнення Росії до відповідальності за свої дії", - йдеться у заяві.

Водночас МЗС РФ заявили - Москва сподівається, що Міжнародний суд ООН при розгляді позову України по суті врахує позицію Росії та у підсумку залишать без задоволення усі українські претензії.

Також в російському зовнішньополітичному відомстві наполягають, що стосовно Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму (МКБФТ) суд відхилив одну з ключових вимог України, яка полягала у тому, що Росія має нести відповідальність як держава-спонсор тероризму.

"Разом з тим суд фактично проігнорував інші юрисдикційні заперечення з боку Москви, дозволив Україні перевести нав'язану російській стороні суперечку щодо МКБФТ в розгляд по суті", - визнали у МЗС РФ. 

Міжнародний Суд є одним з шести головних органів ООН. Це - єдиний міжнародний судовий орган універсального характеру, що вирішує спори між державами. Він складається з 15 суддів, які обираються Генеральною Асамблеєю і Радою Безпеки на дев'ятирічний строк.

Учасниками Статуту Суду є 192 держави. Близько 70 з них визнали юрисдикцію цього органу обов'язковою, але ряд з них супроводили визнання цілим рядом застережень. Крім того, приблизно в 300 двосторонніх або багатосторонніх договорах передбачається, що Суд має юрисдикцію щодо вирішення спорів, пов'язаних з їх застосуванням або тлумаченням. Такі положення є і в двох конвенціях, на які в своїй заяві посилалася Україна.


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика