Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Міжнародний трибунал з морського права визнав порушення РФ норм міжнародного права

Міжнародний трибунал з морського права визнав порушення РФ норм міжнародного права

16 квітня 2019 року Україна подала в Міжнародний трибунал з морського права запит про призначення тимчасових заходів відповідно до пункту 5 статті 290 Конвенції ООН з морського права в спорі між Україною і Російською Федерацією щодо імунітету трьох українських військових кораблів і двадцяти чотирьох військовослужбовців.

Україна і Російська Федерація є державами-учасницями Конвенції ООН з морського права. Відповідно до пункту 1 статті 287 Конвенції обидві держави обрали арбітражний трибунал, заснований згідно з додатком VII до Конвенції як основний засіб для врегулювання спорів, що стосуються тлумачення або застосування Конвенції.

У пункті 31 запиту Україна просить заснувати арбітражний трибунал відповідно до Додатку VII до Конвенції ООН з морського права і встановити:

a.     Захопивши і затримавши українські військово-морські кораблі «Бердянськ», «Яни Капу» і «Нікополь», РФ порушила свої зобов'язання з надання іноземним військово-морським кораблям повного імунітету відповідно до статей 32, 58, 95 і 96 Конвенції;

b.    Затримавши 24 члена екіпажу «Бердянська», «Яни Капу» і «Нікополя», і висунувши кримінальні звинувачення проти членів екіпажу, РФ також порушила свої зобов'язання за статтями 32, 58, 95 і 96 Конвенції.

c.     Вищевказані порушення є міжнародно-протиправними діяннями, за які несе відповідальність Російська Федерація.

d.    Як наслідок, РФ зобов'язана: (i) звільнити «Бердянськ», «Яни Капу» і «Нікополь»; (ii) звільнити 24 військовослужбовця, захоплених разом з «Бердянська», «Яни Капу» і «Нікополя»; (iii) надати Україні відповідні гарантії і гарантії неповторення; і (iv) надати Україні повне відшкодування.

У пункті 46 запиту Україна просить Трибунал прийняти тимчасові заходи, які вимагають від Російської Федерації негайно:

a.     Звільнити українські військово-морські кораблі "Бердянськ", "Нікополь" і "Яни Капу" і повернути їх під варту України;

b.    Призупинити кримінальне переслідування відносно двадцяти чотирьох затриманих українських військовослужбовців і утриматися від порушення нової справи; а також

c.     Звільнити двадцять чотири затриманих українських військовослужбовців і дозволити їм повернутися в Україну.

Наказом від 23 квітня 2019 року Голова Міжнародного трибуналу з морського відповідно до статті 27 Статуту і пунктами 2 статей 45 і 90 Регламенту встановив 10 і 11 травня 2019 року датами слухань.

У свою чергу у вербальній ноті від 30 квітня 2019 року Російська Федерація заявила: «Російська Федерація вважає, що арбітражний суд, який буде створений відповідно до Додатку VII Конвенції ООН з морського права, не володітиме юрисдикцією, в тому числі prima facie, для винесення рішення за позовом України у світлі застережень, зроблених як Російською Федерацією, так і Україною відповідно до статті 298 Конвенції ООН з морського права, зокрема, заявивши, що вони не приймають обов'язкові процедури, передбачені в розділі 2 його частини XV, що тягнуть за собою обов'язкові рішення для розгляду спорів, що стосуються військової діяльності. …». Також, РФ вказала: «Російська Федерація має честь повідомити Міжнародному трибуналу з морського права про своє рішення не брати участь у слуханнях про тимчасові заходи у справі, порушеній Україною, без шкоди для питання про її участь у подальшому арбітражі…».

Трибунал вказав на положення статті 28 Статуту, згідно з якою: «Коли одна зі сторін не постає перед Трибуналом або не захищає свою справу, інша сторона може просити суд продовжити розгляд та прийняти своє рішення. Відсутність сторони або нездатність стороною захистити її права не є перешкодою для розгляду. Перш ніж прийняти рішення, Трибунал повинен упевнитися не тільки в тому, що він має юрисдикцію щодо спору, але також і в тому, що позов обґрунтований у фактичному і правовому аспектах».

Трибунал посилався на справу “Arctic Sunrise" (Нідерланди проти РФ) щодо відсутності будь-якої сторони або нездатності стороною захистити свою справу, як обставин, що не є перешкодою для розгляду її і не перешкоджає Трибуналу прийняти наказ про тимчасові заходи за умови, що сторонам була надана можливість представити свої зауваження з цього питання.

25 травня Міжнародний трибунал з морського права прийняв наказ щодо тимчасових заходів у справі Україна проти РФ.

Трибунал наказав до рішення арбітражного трибуналу по Додатку VII, наступні тимчасові заходи відповідно до пункту 5 статті 290 Конвенції:

а) 19 голосами проти 1 - Російська Федерація повинна негайно звільнити українські військові кораблі «Бердянськ», «Нікополь» та «Яни Капу» і повернути їх під варту України;

b) 19 голосами проти 1 - Російська Федерація повинна негайно звільнити 24 затриманих українських військовослужбовців і дозволити їм повернутися в Україну;

с) 19 голосами проти 1 - Україна і Російська Федерація повинні утримуватися від будь-яких дій, які можуть погіршити або продовжити спір, представлений в арбітражний трибунал по Додатку VII.

Також, Трибунал постановив, що Україна і Російська Федерація повинні представити Трибуналу первинний звіт про виконання тимчасових заходів не пізніше 25 червня 2019 року.

 

Матеріал підготувала Н. В. Хендель

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика