Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Належне виконання Конвенції ООН з морського права - шлях до усунення багатьох загроз океанам і морям

Належне виконання Конвенції ООН з морського права - шлях до усунення багатьох загроз океанам і морям

Забруднення, надмірний вилов риби, окислення, підвищення температури води і підводний шум - серйозні загрози для Світового океану. Багато з цих проблем можна вирішити шляхом ефективного виконання Конвенції ООН з морського права. Про це заявив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш на зустрічі в Нью-Йорку.

«За останні 150 років було втрачено половина всіх живих коралів. За останні чотири десятиліття масштаби забруднення морів пластиком зросли в десять разів. Третина запасів риби в океанах надмірно експлуатується. Мертві зони в Світовому океані розширюються і їх кількість збільшується. Окислення океанів, підвищення рівня води й інші наслідки зміни клімату обертаються величезними втратами», - заявив Генеральний секретар, виступаючи на відкритті двадцять дев'ятої наради держав-учасниць Конвенції ООН з морського права. Вона проходить у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку і триватиме до четверга.

Глава ООН зазначив, що наслідки зміни клімату для океанів вже відчуваються жителями прибережних держав, особливо малих острівних держав. «Я це бачив під час недавнього візиту на Фіджі, Тувалу і Вануату і хочу сказати, що погіршення стану здоров'я океанів у кінцевому підсумку зачіпає всіх нас», - підкреслив Генеральний секретар ООН.

Він додав, що план порятунку океанів є і сьогодні необхідно активізувати зусилля по його реалізації, залучаючи до цього процесу всіх людей в усьому світі. Антоніу Гутерріш нагадав, що у 2017 році в штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку пройшла Конференція по океану, учасники якої прийняли документ «Заклик до дії», який визначає конкретні заходи щодо захисту океанів, морів і морських ресурсів.

Конференція ставить перед собою амбітне завдання покласти край погіршенню стану світового океану і запустити процес його оздоровлення в інтересах людства і планети. На Конференції були представлені конкретні шляхи вирішення цих завдань за участю всіх сторін, серед яких:

виявити шляхи і засоби для надання підтримки досягненню мети 14 в області сталого розвитку;

розширити існуючі успішні партнерства і стимулювати створення нових партнерств, що носять новаторський і конкретний характер, в інтересах сприяння досягненню мети 14;

залучити до участі всі відповідні зацікавлені сторони, з тим щоб уряду, організації системи Організації Об'єднаних Націй, інші міжурядові організації, міжнародні фінансові установи, неурядові організації, організації громадянського суспільства, академічні установи, наукові кола, приватний сектор, благодійні організації та інші суб'єкти спільно провели оцінку проблем і можливостей, пов'язаних з досягненням мети 14, а також прийняті з цією метою заходів;

провести обмін досвідом, накопиченим на національному, регіональному та міжнародному рівнях у ході досягнення мети 14;

зробити внесок у проведення подальшої діяльності і огляду, передбачених у Порядку денному в галузі сталого розвитку на період до 2030 року;

шляхом надання для політичного форуму високого рівня зі сталого розвитку, згідно з резолюціями 67/290 від 9 липня 2013 року, 70/1 від 25 вересня 2015 року та 70/299 від 29 липня 2016 року, матеріалів про досягнення мети 14, у тому числі про можливості нарощування прогресу в майбутньому.

У 2020 році в Лісабоні буде проведена наступна міжнародна конференція, в ході якої будуть намічені подальші кроки по порятунку океанів і морів.

Антоніу Гутерріш наголосив, що боротьба за здоров'я океанів і морів повинна спиратися на міжнародне право. «Конвенція ООН з морського права є одним з кращих інструментів. Багато з поточних проблем, пов'язаних з нашими океанами, можуть бути вирішені шляхом ефективного і всеосяжного здійснення положень Конвенції», - сказав глава ООН. Він нагадав, що в цьому році відзначається 25 -річчя вступу в законною силу цього важливого документа і закликав всі держави, які ще не зробили цього, приєднатися до неї.

Також Римо-католицька церква виступає на захист океанів, нагадуючи про те, що вода є символом відродження і очищення у багатьох релігіях і культурах. Про це заявив керівник делегації Ватикану кардинал Пітер Тарксон з трибуни першої Міжнародної конференції ООН по океану у 2017 році. За його словами, в умовах, коли над Світовим океаном нависла загроза, створена діями самої людини, міжнародне співтовариство просто зобов'язане втрутитися і запобігти катастрофі.

Конвенція ООН з морського права була прийнята в грудні 1982 року. У перший день її підписання під нею було поставлено більше підписів, ніж під будь-яким іншим договором за один день - 117 підписів.

Конвенція ООН з морського права, яку Антоніу Гутерріш назвав «конституцією океанів», регулює всі міжнародні аспекти використання морського простору - делімітацію морських кордонів, встановлення екологічних норм, проведення наукових досліджень, торгівлю і врегулювання міжнародних спорів. Ця Конвенція набула чинності 16 листопада 1994 року. На сьогоднішній день її ратифікували 168 держав.

 

Матеріал підготовлений Н. В. Хендель

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика