Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Природні ресурси - «яблуко розбрату» і невидимі жертви збройних конфліктів

Природні ресурси - «яблуко розбрату» і невидимі жертви збройних конфліктів

В ході збройних конфліктів ведеться незаконний видобуток нафти, алмазів та інших цінних природних ресурсів, гине худоба, горять посіви і ліси, а з ними і дикі тварини. У річки й озера потрапляють небезпечні хімічні речовини. Про це нагадують в ООН з нагоди Міжнародного дня запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів.

Сьогодні природа стала «невидимою» жертвою війни, а її ресурси нерідко стають «яблуком розбрату» і піддаються надмірній експлуатації в умовах хаосу і розрухи. Військові втрати - це, перш за все, убиті і поранені, зруйновані міста і об'єкти інфраструктури, але це також і багато гектарів згорілих лісів і замінованих полів. Однак захисту навколишнього середовища в умовах конфлікту не приділяється належної уваги.

У цієї проблеми є й інша сторона: за останні 60 років близько 40 відсотків усіх внутрішніх конфліктів були пов'язані з боротьбою за природні ресурси. Глава ЮНЕП Інгер Андерсен вважає, що самі по собі чинники, пов'язані з навколишнім середовищем, рідко бувають або взагалі ніколи не бувають єдиною причиною збройних конфліктів. Однак незаконна експлуатація природних ресурсів і екологічні злочини можуть відбуватися на всіх етапах конфлікту.

«Проблеми з доступом до води, деградація земель, повені та забруднення навколишнього середовища, на додаток до боротьби за корисні копалини, можуть загострити існуючу напруженість і призвести до виникнення конфліктів. Це відбувається і внаслідок виснаження ресурсів: збезлісення, ерозії ґрунту і опустелювання», - додала глава ЮНЕП.

Інгер Андерсен розповіла, що з 1999 року під егідою ЮНЕП було проведено більше двадцяти експертиз по оцінці масштабів впливу війни на навколишнє середовище. Так, у минулому році з ЮНЕП повідомляли про те, що «Донбас знаходиться на межі екологічної катастрофи, викликаної забрудненням повітря, гранту і води в результаті використання великої кількості боєприпасів в ході бойових дій і затоплення промислових підприємств».

Через конфлікт на сході України була порушена робота природоохоронних установ, що призвело до зростання браконьєрства, незаконної вирубки лісів і руйнування інфраструктури по поводженню з відходами. У районі конфлікту збільшилася кількість комах-шкідників.

За даними ЮНЕП, ув результаті збройних дій були зруйновані або пошкоджені «екосистеми загальною площею 530 тисяч гектарів, в тому числі 18 заповідників». Багато території і лісові масиви усіяні боєприпасами, усунення яких може зайняти багато років або десятиліття.

В цілому конфлікт в тій чи іншій мірі завдав шкоди 150 тис. гектарів лісу. Близько 12 500 га лісових масивів на сході України і в сусідніх регіонах постраждали від пожеж, викликаних військовими діями.

Але ж розташовані в Донецькій і Луганській областях ліси грають найважливішу роль в природному і антропогенному ландшафтах, вони запобігають вітровій і водяній ерозії ґрунтів, а також забезпечують стабільність водних природних об'єктів.

Інгер Андерсен закликала забезпечувати захист природи і не допускати нещадної експлуатації і деградації її ресурсів під часі час військових дій. Керівник ЮНЕП запропонувала включати заходи щодо захисту навколишнього середовища в стратегії із запобігання конфліктам і в мандати миротворчих операцій.

Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів відзначається щорічно 6 листопада.


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика