Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Регулювання діяльності Товариства Червоного Хреста України

Регулювання діяльності  Товариства Червоного Хреста України

До 70-річчя Женевських конвенцій

про захист жертв війни

 

Діяльності Національних товариств Червоного Хреста чи Червоного Півмісяця знаходиться під впливом регуляторного впливу двох правових режимів – міжнародного (у вигляді Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року та внутрішнього права Міжнародного Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця) та внутрішньодержавного, який також включає загальне та спеціальне законодавство та внутрішнє право Національного товариства.

Внутрішньодержавний рівень регулювання діяльності Національних товариств Червоного Хреста чи Червоного Півмісяця надзвичайно важливий з кількох причин.

По-перше, саме на цьому рівні забезпечується імплементація положень Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, і законодавство про Національні товариства та їх діяльність прямо чи опосередковано впливають на цей процес.

По-друге, Національні товариства у своїй організації і діяльності мають відповідати основоположним принципам Міжнародного Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, і це покладає певні вимоги на законодавство.

По-третє, мають бути враховані положення керівних принципів і правил Міжнародної Федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяца.

 І по-четверте, законодавство про Національне товариство має сприяти його ефективній діяльності.

Ці вимоги в значній мірі відображені в Законі України «Про Товариство Червоного Хреста України», і певною мірою в Законі України «Про символіку Червоного Хреста, Червоного Півмісяця і Червоного Кристала в Україні».

Закон України «Про Товариство Червоного Хреста України» був прийнятий у 2002 р. До цього, як і в багатьох пострадянських державах в теперішній час, регулювання діяльності національних товариств здійснювалося і здійснюється на підставі Указів і Постанов. У підготовці Закону величезну роль відіграла Київська делегація Міжнародного Комітету Червоного Хреста.

Профільний Закон є спеціальним, і його норми в багатьох випадках будуть мати пріоритет перед іншими нормативними актами України, і в цьому його цінність як закону.

Важливим положенням Закону України «Про Товариство Червоного Хреста України» є визначення законодавства України про Товариство Червоного Хреста України, до якого належать, у тому числі, Женевські конвенції від 12 серпня 1949 р. і Додаткові протоколи до них: «Законодавство України про Товариство Червоного Хреста України та про символіку Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала ґрунтується на Конституції УкраїниЖеневських конвенціях про захист жертв війни від 12 серпня 1949 року та Додаткових протоколах до них, складається з інших міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, Закону України «Про символіку Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала в Україні», цього Закону та інших прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів» (ст. 2).

Закон закріпляє положення про організацію і діяльність Товариства Червоного Хреста України, які відповідають критеріям членства у Русі, і визнання національного товариства Міжнародним Комітетом Червоного Хреста (ст. 1, 5, 6, 8 та інші).

Також важливою є норма про відповідність діяльності Товариства основоположним принципам Руху в окремій статті Закону (ст. 6), і конкретизація цього положення в кількох статтях (ст. 9, 12, 13, 14).

Тобто, в цілому можна констатувати, що законодавство України про Товариство Червоного Хреста України цілком відповідає міжнародним нормам і стандартам забезпечення організації і діяльності Національних товариств.

Проте, це не значить, що відсутня необхідність удосконалення законодавства, що обговорюється. Причини можна поділити на дві групи: нормативні та соціально-політичні. До перших належать деякі неузгодженості Закону з чинним законодавством, розвиток міжнародних стандартів Міжнародного Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця що стосується діяльності Національних товариств, до других – ситуація збройного конфлікту на території України, необхідність внутрішньої реформи Товариства.

Спробуємо тезисно окреслити своє бачення напрямків можливих змін нормативного регулювання діяльності Товариства.

1.    Закріплення норм, спрямованих на забезпечення максимально ефективної діяльності Товариства в умовах збройного конфлікту і постконфліктного врегулювання.

2.    Закріплення нових  підходів до структури Товариства, що відповідають процесам децентралізації в Україні.

3.    Закріплення норм, що сприяють забезпеченню масового членства в Товаристві. 

4.    Закріплення нових форм діяльності та інформаційної політики Товариства, що відповідають сучасним реаліям.

5.    Підвищення можливостей і відповідальності Товариства у сфері поширення знань про міжнародне гуманітарне право і захист Емблем.

Підкреслю, що ці рекомендації пов’язані не стільки з якістю чинного закону, скільки з необхідністю підвищення ефективності діяльності Товариства в цілому. Деякі з них можуть бути відображені в Законі України «Про товариство Червоного Хреста України», а більшість – в новій редакції Статуту Товариства.

І у зв’язку з цим кілька слів про локальне регулювання, зокрема, про Статут Товариства. Незважаючи на оновлення 2016 р, Статут потребує значного доопрацювання та змін.

На наше переконання, у цьому процесі основна роль має належати Статутній Комісії Товариства як головному стратегічному органу в цій діяльності. 

Особливо важливими є положення про зміну структури Товариства і системи управління, що сприяють підвищенню демократичності управління, професіоналізму в діяльності, гнучкості в прийнятті рішень, керованості, змінності кадрів, тобто тим проблемам і викликам, які пов’язані з необхідністю підвищення ефективності діяльності Товариства, його відповідності сучасним трендам в суспільних відносинах і викликам, пов’язаним з триваючим збройним конфліктом і майбутнім постконфліктним урегулюванням на території України. 

 

Т.Р. Короткий, завідувач кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства Національного авіаційного університету, радник президента Товариства Червоного Хреста України з міжнародного гуманітарного права;

Д.В. Кібець, старший викладач кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства Національного авіаційного університету

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика