Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Суд в Гаазі дав добро на порушення кримінальної справи за злочини щодо мусульман-рохінджа з М'янми

Суд в Гаазі дав добро на порушення кримінальної справи за злочини щодо мусульман-рохінджа з М'янми

Палата досудового слухання Міжнародного кримінального суду (МКС) уповноважила Прокурора провести подальше розслідування злочинів щодо мусульман-рохінджа, які втекли з М'янми у Бангладеш.

Спалах насильства, яку Верховний комісар ООН з прав людини раніше назвав «класичним прикладом етнічної чистки», почався в М'янмі у серпні 2018 року. Тоді, у відповідь на напади бойовиків з числа рохінджа на поліцейські пости, співробітники сил безпеки М'янми вбивали, ґвалтували, катували і переслідували мирних мусульман-рохінджа. Вони звертали цих людей у сексуальне і трудове рабство. Це призвело до того, що від 600 тисяч до мільйона представників громади рохінджа бігли в Бангладеш. В ООН неодноразово зверталися до уряду М'янми із закликом припинити насильство по відношенню до мусульман-рохінджа.

Рішення про порушення кримінальної справи Палата прийняла на підставі запиту Прокурора від 4 липня 2019 року. М'янма не є учасником МКС, проте влада Бангладеш ратифікувала Римський статут у 2010 році. На цій підставі судді визнали, що кримінальна справа підпадає під його юрисдикцію.

«Палата прийшла до висновку, що Суд може здійснювати юрисдикцію у справі, оскільки частина злочинних діянь була здійснена на території держави-учасниці», - йдеться в постанові суду. Судді вважають, що є розумні підстави вважати, що злочини носили етнічне і релігійне забарвлення.

Біженці-рохінджа в Бангладеші бояться, що їх насильно повернуть у М'янму. В ООН закликають не допустити репатріації, поки в державі не створені безпечні умови.

Члени палати Суду прислухалися до думки не тільки Прокурора, а й взяли до уваги заяви про порушення справи, що надійшли від сотень тисяч постраждалих. Відповідно до реєстру МКС, жертви наполягають на тому, що лише шляхом забезпечення справедливого правосуддя можна покінчити з нескінченним циклом насильства і знущань.

Відзначивши масштаб злочинів і число передбачуваних потерпілих, Палата порахувала, що розслідування необхідно вести на міжнародному рівні. Але при цьому воно буде стосуватися лише діянь, імовірно скоєних - принаймні, частково - на території Бангладеш або на території будь-якої держави, яка визнає юрисдикцію МКС.

Міжнародний кримінальний суд є незалежним постійно діючим судовим органом. Він був заснований у відповідності до Римського статуту, підписаним 17 липня 1998 року в конференції в столиці Італії. Його компетенція поширюється на всі найбільш тяжкі міжнародні злочини, вчинені після 1 липня 2002 року - дати набрання чинності Римським статутом. Юрисдикція Суду обмежена злочинами геноциду, злочинами проти людяності і воєнними злочинами. Такі злочини входять до компетенції Суду, якщо вони вчинені на території держави, яка є членом МКС або громадянами держав-учасниць Римського статуту. Робота Міжнародного кримінального суду зосереджена тільки на злочини, за якими національні суди не хочуть або не можуть провести належне розслідування.


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика