Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Універсальний огляд прав людини - звітують всі

26.12.2018 / 20:46
1028
+A
-a

Універсальний огляд прав людини - звітують всі

Чи може ООН притягнути до відповідальності уряди, які порушують права своїх громадян? Може, і для цього існує цілий ряд механізмів. Мабуть, найважливіший - це так званий «універсальний періодичний огляд». І хоча він з'явився в арсеналі Організації не так давно, проте цієї процедури не може уникнути жодна держава.

Стежити за ситуацією в різних державах покликана Рада з прав людини. Їй у цьому допомагають незалежні експерти та робочі групи. Те, як держави виконують міжнародні договори, до яких вони приєдналися, перевіряють відповідні комітети або «договірні органи».

Чим чудовий універсальний періодичний огляд?

Універсальний періодичний огляд - нововведення, схвалене Генеральною Асамблеєю у 2006 році. Він, без перебільшення, відкрив нову главу в сфері захисту прав людини. У той час, як перед договірними органами звітують тільки учасники тієї чи іншої міжнародної угоди, «універсальний огляд» дає можливість перевірити стан з правами людини в усіх без винятку державах-членах ООН.

А «судді» хто?

Цим займається спеціально створена Робоча група, яка аналізує досягнення і невдачі державу правозахисній сфері і виносить рекомендації з метою поліпшення ситуації. Група збирається тричі на рік. На кожній сесії розглядають положення в 14 -16 державах, причому держави звітують у порядку черговості. Огляд проводиться на основі офіційної «національної доповіді», доповідей незалежних експертів ООН і висновків договірних органів - комітетів ООН; а також інформації, наданої неурядовими організаціями та національними правозахисними установами.

І хоча головну роль в цьому процесі відіграє Робоча група, що складається з членів Ради з прав людини, в обговоренні тієї чи іншої держави можуть брати участь всі держави, незалежно від того, входять вони до складу чи ні. Наприклад, своїми міркуваннями і порадами з приводу ситуації в Китаї на недавній сесії поділилися представники понад 150 держав.

А організацією обговорення кожної держави займаються так звані «трійки» - три представника держав-членів Ради, які відбираються шляхом жеребкування. Вони збирають документи і навіть готують свого роду сценарій. Адже обговорює кожна держава в Робочій групі не більше трьох годин. Наприклад, у рамках третього циклу при розгляді доповіді Туркменістану доповідачами були Бурунді, Пакистан і Хорватія. До складу «трійки» по Росії на травневій сесії увійшли Ефіопія, Філіппіни і Куба.

Чи може держава відмовитися від такого відкритого обговорення?

Юридично може, але на практиці цей огляд має величезну моральну силу і політичну вагу. Оскільки він носить універсальний характер, нікому не хочеться бути «білою вороною». У даний час Рада ООН з прав людини проводить вже третій цикл універсального періодичного огляду, а це значить, що всі 193 держави виявлялися «під лупою» вже, щонайменше, двічі.

За весь цей час тільки один раз держава - це був Ізраїль - заявила, що відмовляється брати участь в огляді. Цей випадок, який був першим і останнім, стався під час другого циклу огляду. Тоді Рада вирішила перенести обговорення ситуації з правами людини в Ізраїлі на наступну сесію Робочої групи, до початку роботи якої голові вдалося переконати Ізраїль у необхідності співпраці.

Чому в процедурі універсального огляду беруть участь неурядові організації?

В ООН у цілому вважають громадянське суспільство важливим партнером. Під час обговорення ситуації з правами людини інформація, яку надають неурядові організації, може доповнити дані офіційної делегації. Правозахисники мають право зустрічатися з «трійкою», бути присутнім на сесіях Робочої групи і виступати там із заявами. Нещодавно, коли розглядалася доповідь Робочої групи з універсального огляду щодо РФ, у Раді від імені неурядової організації «Human Rights Watch» виступив заступник голови руху «Відкрита Росія» і відомий російський журналіст Володимир Кара-Мурза. Він тоді заявив, що російська доповідь є «ідилічною картиною», яка кардинально відрізняється від реальної ситуації.

Поговорили і розійшлися?

За результатами обговорення державам, які відзвітували перед Робочою групою, направляються рекомендації. Але, як правило, держави погоджуються не з усіма висновками і пропозиціями колег. Наприклад, РФ, яка представила в травні цього року вже третю періодичну доповідь, прийняла з понад 300 рекомендацій Ради лише 191.

Але все ж держави прислухаються до рекомендацій Робочої групи і прагнуть їх виконати - адже рано чи пізно їм доведеться знову відзвітувати про «виконану роботу» перед усім світом.

У зв'язку з 70-ми роковинами Загальної декларації прав людини Генеральний секретар ООН підкреслив, що Універсальний періодичний огляд - величезний ресурс людства, який необхідно взяти на озброєння в справі захисту прав людини і забезпечення благополуччя для всіх.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика