Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Вакцинація – право чи обов’язок?

Вакцинація – право чи обов’язок?

Від грипу до дифтерії, від менінгіту до поліомієліту, від вітряної віспи до кору і багатьох інших хвороб можуть захистити щеплення. Але останнім часом в деяких державах, у тому числі в Європі, батьки побоюються вакцинувати дітей, піддаючись хибним чуткам про їх шкоду. Учасники дводенного саміту ВООЗ, який почався 2 грудня в Женеві, обговорюють питання безпеки вакцин.

У 2020 році закінчує свою дію стратегія Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) щодо забезпечення безпеки вакцин, і експерти мають розробити нову стратегію, яка враховувала б мінливу обстановку і нові тенденції в цій області.

Одна з таких тривожних тенденцій - небажання батьків щепити дітей зі страху побічних ефектів. Ця проблема набула таких масштабів, що в червні в ООН пройшла зустріч високого рівня, присвячена відмові від імунізації. Зокрема, в цьому році спалахи кору були зафіксовані в США, в Бразилії, в Україні і Філіппінах.

«Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, імунізація дозволяє врятувати від 2 до 3 мільйонів життів щорічно, - зазначає Генрієтта Фор, глава Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). - До того, як з'явилися вакцини, мільйони дітей щороку захворювали на дифтерію, кір, поліомієліт, правець, менінгіт, кашлюк. Ці хвороби нерідко закінчуються летальним результатом або призводять до інвалідності».

Вакцина ж попереджає ці захворювання, активуючи природні захисні механізми для формування імунітету до збудника хвороби. Імунна система розпізнає збудника, наприклад вірус або бактерію, і починає виробляти антитіла для боротьби з захворюванням. Імунна система «запам'ятовує» збудника хвороби, щоб боротися з ним в майбутньому. Якщо він знову потрапить в організм, то буде швидко знищений. Пам'ять імунної системи настільки добра, що, отримавши одну або кілька доз вакцини, ми, як правило, набуваємо захист від тієї чи іншої хвороби на багато років, десятиліть чи навіть на все життя.

Як пояснюють у ВООЗ, щеплення надзвичайно ефективні і безпечні. Вони можуть викликати незначні і тимчасові побічні ефекти, наприклад, біль у руці або невелике підвищення температури тіла. Серйозніші наслідки вкрай рідкісні - 1 випадок на мільйон.

Не треба також забувати, що ризик побічних ефектів при вакцинації значно нижче загрози здоров'ю від самого захворювання. Так, правець може викликати найгостріший біль, судоми і тромбози, а кір може призвести до енцефаліту і сліпоти. Багато хвороб, які можна попередити за допомогою вакцин, можуть призвести і до смерті.

Крім того, підкреслюють експерти, будь-яка ліцензована вакцина проходить ретельну перевірку в ході декількох фаз клінічних досліджень, а після схвалення вчені постійно оцінюють її ефективність і безпеку.

У дводенному Саміт ВООЗ з безпеки вакцин беруть участь імунологи, представники національних регулюючих органів, експерти по фармацевтиці, вчені, представники ООН і багато інших зацікавлених сторін з усього світу.

Отже, виникає питання вакцинація це право людини чи її обов’язок, і як держава повинна забезпечувати вакцинацію. У Міжнародному пакті про економічні, соціальні та культурні права 1966 р., учасником якого є і Україна, у п. 1 статті 12 гарантується, що Держави, які беруть участь у цьому Пакті, визнають право кожної людини на найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров'я. Право кожної людини на найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров'я уперше було закріплено на універсальному рівні у Конституції ВООЗ 1946 року, Україна є державою-членом цієї організації. Отже, як саме держава повинна забезпечувати найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров'я відповідно до зобов’язань за Пактом: а) забезпечення скорочення мертвонароджуваності та дитячої смертності і здорового розвитку дитини; b) поліпшення всіх аспектів гігієни зовнішнього середовища і гігієни праці в промисловості; с) запобігання   і   лікування    епідемічних,    ендемічних, професійних та інших хвороб і боротьби з ними; d) створення умов, які б забезпечували всім медичну допомогу і медичний догляд у разі хвороби. Тобто, одним з обов’язків держави-учасниці Пакту є запобігання   і   лікування    епідемічних хвороб і боротьба з ними.

У п. 1 статті 24 Конвенції про права дитини 1989 року встановлено, що держави-учасниці визнають право дитини на користування найбільш досконалими послугами системи охорони здоров'я та засобами лікування хвороб і відновлення здоров'я, а також Держави-учасниці намагаються забезпечити, щоб жодна дитина не була позбавлена свого права на доступ до подібних послуг системи охорони здоров'я. Таким чином, державним обов’язком є реалізація дитиною права на доступ до послуг системи охорони здоров'я та засобів лікування хвороб і відновлення здоров'я.

Запобігання   і   лікування    епідемічних хвороб і боротьба з ними можлива шляхом вакцинації (імунізації). ВООЗ обґрунтовує, чому саме вакцинація (імунізація) є ефективним засобом боротьби з інфекційними хворобами.   

ВООЗ зазначає, що імунізація - це процес, завдяки якому людина набуває імунітет, або стає несприйнятливою до інфекційної хвороби, зазвичай, шляхом введення вакцини. Вакцини стимулюють власну імунну систему організму до захисту людини від відповідної інфекції або хвороби.

Імунізація є випробуваним інструментом для боротьби з інфекційними хворобами, що становлять загрозу для життя, і їх ліквідації. За оцінками, імунізація дозволяє щорічно запобігати від 2 до 3 мільйонів випадків смерті. Це один з найбільш ефективних з точки зору вартості видів інвестицій в охорону здоров'я з перевіреними стратегіями, які забезпечують доступність імунізації навіть для самих вразливих груп населення. Відповідно до Зауважень загального порядку № 14: Право на найвищий досяжний рівень здоров'я (стаття 12 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права 1966 р.), програма імунізації є однією із стратегій боротьби з інфекційними захворюваннями і є компонентом права на попередження і лікування захворювань.

МОЗ роз’яснило, як регулюють питання вакцинації у різних державах світу. Так, Більшість європейських держав підтримують політику добровільної вакцинації, хоча є держави, де вакцинація є обов’язковою. У Італії вакцинація дітей є обов’язковою умовою для відвідування державного дошкільного закладу та школи. Батьки зобов’язані завчасно надавати довідку про щеплення. Італійським батькам не дозволяється свідомо відмовлятися від вакцинації дітей. А якщо дитина не була щеплена вчасно, то батьки мусять сплатити штраф.

У червні минулого року Німеччина також внесла зміни до законодавства, згідно з якими всі дитячі садки повинні повідомляти органи охорони здоров'я, якщо батьки не подали довідку про консультацію щодо вакцинації своїх дітей. Таким чином, у Німеччині батькам необхідно надавати докази про те, що вони відвідали консультацію щодо вакцинації, перш ніж приводити дітей до дитячого садка.

Франція прийняла новий закон щодо вакцинації, згідно з яким усім дітям, які народилися 1 січня цього року та пізніше, необхідно робити 11 обов’язкових щеплень згідно з календарем вакцинації.

Вакцини від дифтерії, правця та поліомієліту завжди були обов'язковими у Франції, тоді як вісім інших – щеплення від коклюшу, гепатиту В, кору, паротиту та краснухи – були лише рекомендованими. Станом на 1 січня 2018 року, додаткові вісім вакцин набули статусу обов'язкових.

Розширення переліку обов'язкових вакцин до 11 передбачає 10 щеплень для дітей, які роблять малюкам протягом перших двох років їх життя. Згідно з її підрахунками, уже близько 70% дітей у Франції отримали усі 10 щеплень, тоді як 80% – більше восьми, – цитує заяву Міністра охорони здоров'я Франції Аньєз Бузін CNN.

Якщо батьки відмовляться вакцинувати дітей, то діти не зможуть відвідувати садочки і школи.

У США нещеплені діти не можуть відвідувати школи та дитсадки. У всіх штатах діє обов’язкова вимога, згідно з якою діти не можуть відвідувати школи та дошкільні навчальні заклади, якщо їм не зробили щеплення за календарем. У деяких штатах є винятки: людям дозволяють відмовитись від щеплень з медичних, релігійних або світоглядних причин. Імунізація усіх груп населення вважається тут одним із найбільш економічно ефективних засобів профілактики захворювань.

В Австралії без вакцинації немає соціальної допомоги на дитину. Прийнята в Австралії політика «без вакцинації немає соціальної допомоги на дитину» (ориг. "No Jab, No Pay" Policy) передбачає як позитивні фінансові стимули, так і негативні.Громадяни із низьким рівнем доходу отримують додаткові податкові пільги на сім'ю, за умови, що дитина отримала усі планові вакцини за календарем щеплень. Це політичне рішення почало діяти з січня 2016 року.В Австралії також діє закон про те, що дошкільні установи можуть відвідувати лише діти, яким зробили усі планові щеплення.

Щодо позиції Європейського Суду з прав людини, так у 2003 році громадянин України С.Г. Соломахін звернувся до ЄСПЛ із заявою про те, що зроблене щеплення було втручанням у його право на особисте життя. А тому держава порушила гарантоване право кожного на повагу до особистого життя, яке закріплене в статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р. У даній справі ЄСПЛ визнав, що «таке втручання було чітко передбачено законом і переслідувало легітимні цілі охорони здоров’я», і необхідно встановити, «чи таке втручання було необхідним у демократичному суспільстві». У своєму рішенні Європейський суд з прав людини не виявив порушення статті 8 Конвенції 1950 р. у справі С.Г. Соломахін проти України.

 

Матеріал підготували з відкритих джерел Н. В. Хендель, к.ю.н., доцент кафедри міжнародного та європейського права Національного університету «Одеська юридична академія», А. Ю. Замула, к.ю.н., доцент кафедри міжнародного права та порівняльного права Національного авіаційного університету

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прокуратура України: камо грядеши? donum auctoris Прокуратура України: камо грядеши?
Історія прокуратури України віддзеркалює історію держави. Від перших паростків незалежності до конституційного офор...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика