Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Верховний комісар з прав людини: людство «спалює» власне майбутнє

Верховний комісар з прав людини: людство «спалює» власне майбутнє

Відкриваючи сесію Ради ООН з прав людини в Женеві, Верховний комісар ООН Мішель Бачелет закликала врятувати людство від зміни клімату, попередивши, що наслідки глобального потепління будуть катастрофічними. Торкаючись інших питань в області прав людини, вона вітала обмін ув'язненими між Києвом і Москвою, засудила арешти учасників протестів в Росії і Казахстані, а також закликала США дотримуватися прав мігрантів.

Значну частину своєї промови на відкритті 42-ї сесії Ради з прав людини Мішель Бачелет присвятила зміні клімату, підкресливши, що ця проблема стосується всіх без винятку і чревата новими соціально-економічними потрясіннями, ростом числа збройних конфліктів, переміщеннями населення і навіть різким зростанням смертності.

Зміна клімату - глобальна загроза правам людини

«Зміна клімату - це реальність, яка зачіпає всі регіони світу. Наслідки прогнозованої траєкторії глобального потепління будуть катастрофічними для прав людини. Почастішали шторми і підвищення рівня моря можуть призвести до затоплення острівних держав і прибережних міст. Наші ліси горять, а льодовики тануть», - сказала Верховний комісар. Вона додала, що людство в буквальному сенсі цього слова «спалює» своє майбутнє.

«Світ ще ніколи не стикався з загрозою правам людини таких масштабів», - заявила Верховний комісар. Вона закликала держави захистити людей від тяжких наслідків глобального потепління і домагатися зміцнення заходів адаптації до кліматичних змін. Мішель Бачелет настійно рекомендувала вживати більш енергійних заходів по скороченню емісій парникових газів, зокрема переходити на поновлювані джерела енергії. Посилаючись на дані Всесвітньої організації охорони здоров'я та ФАО, Мішель Бачелет підкреслила, що зміна клімату вже викликала збільшення масштабів голоду в усьому світі, а в період з 2030 по 2050 роки вонаобернеться загибеллю 250 тисяч осіб на рік. Люди будуть гинути від голоду, малярії, діареї і теплових ударів.

Арешти учасників протестів у Росії

Верховний комісар ООН знову висловила стурбованість з приводу арештів учасників протестів у Росії і закликала провести розслідування всіх тверджень про застосування надмірної сили поліцією.

«Мене як і раніше турбують арешти і надмірні дії поліції в Російській Федерації, де вчорашнім місцевим виборам [8 вересня] в Москві передували тижні протестів, викликаних рішенням про виключення зі списку кандидатів кількох опозиціонерів. Більше 2500 осіб було заарештовано в липні і серпні. В даний час п'ять з них засуджені до тюремних ув'язнень, іншим пред'явлені кримінальні звинувачення», - зазначила Мішель Бачелет, виступаючи на відкритті 42-ї сесії Ради з прав людини.

Вона підтримала заклики Ради з прав людини при президенті Росії розслідувати всі твердження про надмірне застосування сили поліцією, а також настійно рекомендувала російській владі гарантувати право людей на свободу слова, вільне вираження думок і мирні зібрання.

Ситуація в Казахстані

Верховний комісар ООН з прав людини Мішель Бачелет не обійшла увагою і ситуацію в Казахстані, де, за її словами, з березня цього року було заарештовано понад чотири тисячі учасників мирних протестів. «У Казахстані хвиля мирних протестів, яка почалася в березні цього року, призвела до арештів більш ніж 4 тисяч чоловік. Я бачу деякі обнадійливі ознаки того, що посадові особи стали терпимо ставитися до мирних зібрань, і рекомендую включити в недавно створену Національну раду суспільної довіри групи громадянського суспільства, які виступають за розширення громадянських, політичних, економічних і соціальних прав», - сказала Верховний комісар .

Разом з тим Бачелет вважає, що утримання людей під вартою з політичних мотивів і заборона опозиційних зібрань не сприяють просуванню справжнього і відкритого діалогу. Головна правозахисниця закликала владу держави переглянути законодавство, «яке використовується для придушення незгодних, широкого тлумачення поняття «мова ворожнечі»і «наклеп», відмовитися від криміналізації наклепу, а також зняти обмеження на мирні зібрання, діяльність НУО, профспілок і релігійних об'єднань».

Угода РФ і України про звільнення ув'язнених

Відзначивши, що в ході сесії плануються окремі заяви її офісу по ситуації з правами людини в Венесуелі, Ємені, Сирії, Україні та ряді інших держав, Мішель Бачелет не стала акцентувати увагу на цих державах у своєму виступі. Однак вона вітала угоду між Києвом і Москвою про звільнення ув'язнених і висловила надію, що ця подія стане важливим кроком на шляху припинення конфлікту на сході України.

США не повинні порушувати права мігрантів

Верховний комісар ООН нагадала про порушення прав мігрантів по всьому світу. Вона засудила відношення до мігрантів у США, Мексиці і в деяких державах Центральної Америки. «Я, зокрема, стурбована тим, що діти-мігранти як і раніше утримуються в центрах затримання, як у США, так і в Мексиці, що суперечить принципу забезпечення найкращих інтересів дитини - основоположного принципу міжнародного права», - заявила Мішель Бачелет.

Вона нагадала, що тільки за минулі кілька місяців цього року з США в прикордонні райони Мексики були змушені повернутися не менше 35 тисяч шухачів притулку. Ці люди в Мексиці чекають судових слухань [у рамках розгляду їх прохань про притулок].

«Наші відділення в Мексиці, Гватемалі і Гондурасі повідомляють про зростання числа затримань і депортацій мігрантів. Ми також відзначаємо випадки розлучення сімей у контексті незаконного позбавлення волі ...», - зазначила Верховний комісар. За її словами, домовленості про «повернення» людей у ці або інші держави не можуть бути визнані законними, якщо не дотримуються міжнародні норми в області прав людини і законодавства про біженців.

«У США, державі, яка була створена мігрантами, ряд прийнятих недавно заходів привів до різкого ослаблення системи захисту сімей мігрантів. Я як і раніше глибоко стурбована цими заходами, в тому числі, зокрема, триваючим відокремленням дітей - мігрантів від їх батьків і планами введення в дію нового правила, згідно з яким з'явиться можливість залишати дітей під вартою на необмежений строк, виходячи при цьому виключно з їх адміністративного статусу. Заподіяння такої глибокої травми дитині не може бути виправдане абсолютно нічим», - підкреслила Мішель Бачелет.

На 42-й сесії Ради, яка триватиме до 27 вересня, будуть обговорюватися доповіді про права людини в Ємені, Бурунді, М'янмі, Сирії, Україні, Грузії та багатьох інших державах. Її учасники розглянуть 90 тематичних доповідей, а також звіти про ситуацію в окремих державах.

 Рада ООН з прав людини була створена замість однойменної Комісії за результатами Саміту ООН в 2005 році. Це - орган Генеральної Асамблеї ООН. Він збирається регулярно, не менше трьох разів на рік. Одна з сесій є основною і триває десять тижнів. Рада може проводити спеціальні надзвичайні сесії на вимогу однієї третини її членів, в тому числі, для розгляду тривожних ситуацій з правами людини в окремих державах.

У складі Ради з прав людини - 47 держав. У групи східноєвропейських держав у цьому органі шість місць. У Азії і Африки - по 13 місць, у Латинської Америки - вісім і у групи, що об'єднує західноєвропейські держави, США, Канаду та Ізраїль, - сім місць. Кожен член Ради обирається більшістю голосів членів Генеральної Асамблеї шляхом прямого таємного голосування. Члени Ради повинні дотримуватися високих стандартів захисту прав людини.


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика